Modern Mimari Eserlerin Şehri : Brasilia

Brezilya şehirleri deyince birçoğumuzun aklına Rio de Janerio ya da Sao Paulo geliyor. Hakkımız da var ülkenin bu şehirleri epey renkli. Fakat Brezilya’nın başkenti bu iki şehirden biri değil. 1960 yılında inşası tamamlanmış yepyeni bir şehir olan Brasilia ülkenin başkenti olarak adını yazdırmış.

 

Rio de Janerio, ülke merkezine uzak konumu nedeniyle başkent ünvanını genç şehir Brasilia’ya kaptırmış. Brezilya’nın orta kısmında bulunan Brasilia 41 aylık bir çalışma sonrasında kurulmuş. Yani, bu şehirden tarihi bir doyuruculuk beklememenizi öneririz. Şehirde göze çarpan modern mimari de bizi doğrulayacak nitelikte. Tüm hükümet binalarının ve büyük marka genel merkezlerinin bulunduğu şehre direkt uçuşun bulunmadığını fakat Türk Hava Yolları ile Rio aktarmalı olarak ulaşım sağlayabileceğinizi de belirtelim.

Geçmişi olmayan şehirde gezilecek yerler de günümüzün çok uzağından değil. Modern mimari eserler Brasilia’da sizi karşılayacak. Yeni yapılanmış anıtlar, hükümet büyüklerinin konaklama yerleri ve Yerli Halklar, Brasilia Müzesi şehirde gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Brezilya başkenti Brasilia, yoktan var edilen bir şehir olduğu için kentte yerli halkı görmek pek de mümkün değil. Farklı şehirlerden ve ülkelerden gelenlerin nüfusunu oluşturduğu Brasilia’da kültür de bu doğrultuda oluşmuş; kentteki karma kültür hemen göze çarpıyor. Alışveriş yaparken yerel bir ürün almak isterseniz bu nedenle zorlanabilirsiniz ama küçük büyük birçok mağazanın bulunduğu şehirde ekonomik bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

 

“Brezilya eğlencesiz olur mu?” diyenlerdenseniz merak etmeyin. Başkent Brasilia, diğer şehirler gibi çılgın bir gece hayatı sunamasa da yine eğlenmenizi sağlayacaktır.  SGAS904 Caddesi’nde gece kulüplerine gidebilir ya da SCLS411 Caddesi’nde yerel grupları dinleyebilirsiniz. Ayrıca birbirinden eğlenceli festivallere katılmak istiyorsanız da tatil programınızı buna uygun bir şekilde ayarlamakta yarar var.

 

Summary
Yazı
Modern Mimari Eserlerin Şehri : Brasilia
Açıklama
Brezilya’nın orta kısmında bulunan Brasilia 41 aylık bir çalışma sonrasında kurulmuş. Yani, bu şehirden tarihi bir doyuruculuk beklememenizi öneririz.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.