Meksika’da Mutlaka Denenmesi Gereken 10 Lezzet

Hiç kuşkusuz dünyanın en zengin mutfaklarının birinin olduğu topraklarda yaşıyoruz. Acısıyla, tatlısıyla, sulu yemeğiyle, böreğiyle, hamur işiyle yeri doldurulamaz, yiyenin de bir daha unutamadığı tatlarla dolup taşıyor sofralarımız. Hal böyle olunca damağımıza da bir hayli düşkün oluyor, dünya mutfağından her tadı öyle kolay beğenmiyor “Bu da bizim kebabın, zeytinyağlıların yanında bir şey mi?” deyiveriyoruz. Bunun yanında bizi tatmin eden ülke tatları yok mu, elbette ki var! Özellikle acı lezzetlerle aranız iyiyse Meksika Mutfağı’nı bağrınıza basmak isteyeceğinizden adımız kadar eminiz. Üstelik ülke mutfağının UNESCO tarafından miras olarak tescillendiğini de belirtelim. İşte karşınızda zengin mi zengin, enfes mi enfes Meksika Mutfağı  ve Meksika’ya gittiğinizde denemeden dönmemeniz gereken 10 lezzet!

 

  1. Tortilla

Haydi, itiraf edelim; ekmeksiz yemek yeme alışkanlığımız epeyce düşük. Hatta sofrada ekmek görmeyince, bir telaş alıyor bizi “Evde ekmek kalmadı mı?” diye hemen mutfağa koşuyoruz. İşte, gurbet ellerde “Ekmeksiz karın mı doyarmış canım?” diyenlerin imdadına da Meksika Mutfağı’nın en önemli tatlarından biri olan tortilla yetişiyor. İspanyolca’da “turtacık” anlamına gelen bu ekmek çeşidi mısır ya da buğday unundan yapılıyor. Meksika’nın adı en çok duyulan tatlarından olan tortilla’yı ister sade (cips türleri de var), ister yemeklerle birlikte yiyebilirsiniz.

 

  1. Taco

Tortilla’yı geleneksel Meksika yemeklerinin yanında tükettiyseniz şimdi onu daha eşsiz kılma zamanı! Tortilla’nın içerisine koyulan malzemelerle oluşturulan Meksika yemeği taco’nun tadına doyamayacaksınız, bizden söylemesi. 300’den fazla çeşidi olduğu düşünülürse hangisini önce yiyeceğiniz konusunda kararsızlığa düşebilirsiniz ama hangisini seçerseniz seçin pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz. Bu arada taco’nun elle yendiğini de yeri gelmişken belirtelim.

Meksikada10Lezzet_2

 

  1. Gaspatcho Çorbası

Meksika’ya gidip de çorba içmeden dönmek olur mu? Tabii ki olmaz! Ülkede çorba içmenizi bu kadar önemli kılan sebebi hemen söyleyelim; Meksika, çorba tüketiminde Rusya’dan sonra ikinci sırada geliyor. Lezzetli olduğu kadar hafif olan geleneksel çorba gaspatcho; domates, biber, salatalık ve sirke ile yapılıyor. Bu arada ufak bir not düşelim; bu çorba soğuk servis ediliyor. Yani evet, gaspatcho bizim bildiğimiz çorbalardan değil!

 

  1. Fajita

“Etin en güzel kısmı” anlamını taşıyan fajita’nın sıradan bir tada sahip olması tabii ki düşünülemez. Normalde dana bonfilenin ince ince kesilip marine edilmesinin ardından kendi yağında pişirilen bu yemek, çeşitli baharatlarla ve biberlerle lezzetlendiriliyor. Karides, tavuk ve domuz etiyle de yapılabilen fajita’yı akıllarınıza kazıyacak olan iki şey var! Birincisi, tortillanın üstünde cızırdayan et; ikincisi ise yemeğin yanında gelen avakado, salsa ya da kremalı soslar! Şimdiden gidip yemek istediniz değil mi?

Meksikada10Lezzet _4

 

  1. Chiles en Nogada

Söz konusu Meksika’nın lezzetleri olur da çili biberinden yapılan bir tada yer vermeden olur mu? Meksika’da 90 çeşidi yetişen ve bol bol tüketilen çili biberinden yapılan bir lezzet var ki yemeden dönmek olmaz! Kaymak, nar, kuru meyveler ve cevizin, chile pablano adı verilen yeşil bibere doldurulmasıyla oluşturulan bu yemek ayrıca Meksika bayrağının renklerini barındırmasıyla da ünlü.

 

  1. Barbacoa

Koyun ya da kuzu etinin açık ve özel fırınlarda maguey yapraklarına sarılıp pişirildiği bu yemeği hiç tatmamanıza rağmen, ne kadar lezzetli olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur eminiz ki. Geleneksel bir pişirme tekniğiyle sofralara gelmesinin yanı sıra Güney Amerika, Hindistan, Tayland, Yeni Zelanda gibi coğrafyalarda yetişen maguey bitkisi yaprakları da barbacoa’yı denemeniz için ayrı bir çekim gücü katacak, şimdiden söyleyelim.

 

  1. Pozole

Tavuk eti ya da deniz ürünlerinin baharatlar, marul, limon, çili biberi, soğan gibi çeşitli sebzelerle bir araya gelmesinden oluşan pozole genellikle kızarmış patates ve peynirli taco ile servis ediliyor. Oldukça doyurucu ve besin değeri yüksek olan bu yemeğin sakatat ile yapılanına ise menudo deniyor ve menudo genellikle Meksikalı hangoverların kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı olarak görülüyor.

Meksikada10Lezzet_7

 

  1. Mole Poblano

Çili biberi, kakao ve fıstığın birleşmesiyle oluşturulan sosta pişen tavuk etinin lezzetine varmak istiyorsanız buyurun bir tabak mole poblano yemeye… Tavuk yerine hindi etiyle de yapılabilen bu yemek, bölgeden bölgeye farklı malzemelerle birleştirilebiliyor. Yani sofranızda yeşil, sarı hatta siyah mole poblano görürseniz şaşırmayın. Bu arada mole poblano’nun ülkenin milli yemeği sayıldığını da söylemeden geçmeyelim.

 

  1. Nacho ve Guacamole

Meksika’nın ayrılmaz ikilisine “Merhaba” deyin! Küçük parçalar halinde kesilen tortilla’ların peynir ile kaplanıp kızartılmasından oluşan nacho; avakado ve domates püresinin bir araya gelmesinden oluşan guacamole… Bu ikilinin verdiği tada doyamayacaksınız!

Meksikada10Lezzet_9

 

 

  1. Cajeta

Üstü kızartılmış keçi sütünün karamelize hale gelmesiyle yapılan ve genellikle kağıt helva arasına sürülen cajeta Meksika’da kesinlikle denemeniz gereken lezzetler arasında. Ayrıca cajeta’yı lolipop şeklinde, ambalajlı olarak bulmanız da mümkün. Acı ve tatlıyı birlikte tüketmeyi seven Meksika halkı için ilginç bir tat olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Summary
Yazı
Meksika’da Mutlaka Denenmesi Gereken 10 Lezzet
Açıklama
İşte karşınızda zengin mi zengin, enfes mi enfes Meksika Mutfağı ve Meksika’ya gittiğinizde denemeden dönmemeniz gereken 10 lezzet!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.