Meksika-Uygarlıkların Memleketi

Genel olarak acıyı çok seven bir ülkeyiz ama bazı acılar var ki bize bile fazla gelebiliyor. Yine de daha fazlasını tatmak, acının dibine batmak istiyoruz. Evet, mutfağından ötürü acısıyla tanıdığımız bir ülke Meksika.

Tarih boyunca Mayalar, Olmekler ve Aztekler gibi önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan Meksika’nın 16. yüzyılda İspanyollar tarafından işgal edilmesiyle 19. yüzyıla kadar sürecek bir esaret başlamış. Meksika halkının bağımsızlığını kazanması kolay olmamış elbette ama 1810 yılında bağımsızlığını kazanmayı başarmış. Zaman makinesi henüz icat edilmese de, tarih kokan bir ülkeye gitmeniz imkansız değil! İnsanlığın gizemli uygarlıklarına memleket olan Meksika sizi bekliyor!

Meksika

Gidelim de nasıl gidelim?

Bir Latin Amerika ülkesi olan Meksika’nın vize istememesi, Latin kültürünü yakından tanımamıza büyük kolaylık sağlıyor elbette. Yaklaşık 20 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra ulaşabileceğiniz Meksika’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmuyor. Kolimbiya’ya ait Avianca Hava Yolu sayesinde, 1, 2 ya da 3 aktarma yaparak Mexico City’e, ülkenin başkentine, ulaşabiliyorsunuz. Tabii ki aktarma beklerken havaalanında ne kadar beklediğiniz de ulaşım sürenizi etkileyen öğelerden. Havaalanında beklediğiniz saatleri de hesaba katarsak yaklaşık 35 saatlik bir yolculuk hali sizi bekliyor.

Nereleri gezelim?

Meksika’nın mutlaka gezilmesi gereken yeri, hiç kuşkusuz ki, başkent Mexico City. Mexico City Uluslararası Havaalanı oldukça merkezi bir yerde olduğundan gezmeye ve keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz. Tarihe tanıklık edeceğiniz bu şehirde özel bir deneyim yaşamaya hazır olun!

 • Mexico City’de gezilecek yerler

Ülkenin başkenti olan Mexico City’de birçok ülkeden insanla karşılaşmanız mümkün. Ülkede konuşulan 55 farklı dil ve 159 lehçe de bu durumun habercisi. Farklı kültürden insanların bir arada yaşamasının, size farklı bir dünyanın kapılarını açacağından eminiz.

Şehrin merkezinde gezilmesi gereken yerlerin dışında, merkeze biraz uzak olan Teotihuacan’ı da kesinlikle görmeniz gerekiyor. Mexico City’nin merkezinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olan Teotihuacan (Tanrıların Şehri olarak biliniyor), Antik Aztek İmparatorluğu’nun başkentiydi ve günümüzde de, o günlerin izlerini taşıyan, sırrı çözülememiş eserler barındırıyor. Mexico City’nin gezilmezse olmaz yerleri:

 • Notre Dame de Guadelupe Bazelikası
 • La Catedral
 • Frida Kahlo Müzesi
 • Opera Binası
 • Garibaldi Meydanı
 • Zocalo Meydanı
 • Xochimilco Kanalı
 • Temple Mayor
 • Metopolitan Katedrali
 • Antropoloji Müzesi
 • Latin Amerika Kulesi
 • Güneş ve Ay Piramitleri (Teotihuacan)

Ne yiyip içelim?

Mexico City’de, hemen hemen her kültürün mutfağına uygun tatlar sunan restoranlar bulunsa da Meksika Mutfağı’na uygun bir damak tadımız olduğundan başka mutfaklara ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyoruz. Et, baharat ve acı sos ağırlıklı bir mutfağı olan ülkede özellikle tatmanız gereken lezzetlerden bazıları; taco(300’den fazla çeşidi mevcut), sopa, gaspotcha, guacamole, tortilla, tamale, buritto ve Meksika birası Corona. Bu mükemmel lezzetlere ulaşabileceğiniz en popüler ve uygun fiyat aralıklarına sahip mekanlar ise El Cardenal, Casa Bellinghausen ve La Guapachosa.

Nerede eğlenelim?

Şehir renkli bir gece hayatına sahip. Hatta size o kadar fazla seçenek sunuyor ki gece kulüplerini tanıtan bir tur bile var; Night Club Tour. İspanyolca ve İngilizce canlı müzik yapan mekanlara sıkça rastlayabilirsiniz. Akşam çıkıp içkinizi yudumlayabileceğiniz Fiebre De Malta ve Harry’s Premier Steakhouse and Row Bar sizi memnun bırakacak mekanlar arasında.

Meksika’nın en büyük eğlencelerinden biri boğa güreşleri. Her pazar günü öğleden sonra yapılan bu etkinliği de görmeniz mümkün. Ayrıca Meksika Halk Oyunları’nı izlemek isterseniz Güzel Sanatlar Binası her akşam sizi bekliyor.

Nerede konaklayalım?

Konaklama için çok fazla seçenek sunan Mexico City’nin fiyat aralıkları da çok geniş. 70 TL’ye de 700 TL’ye de otel bulmanız mümkün. “Bana uygun fiyatlı iyi hizmet veren bir yer lazım.’’ diyorsanız da Mexico City, size bu konuda da birçok alternatif sunabiliyor. La Casita del Patio Verde, Gran Hotel, Cuidad de Mexico, Real Salamanca Town Houses, Stella Bed & Breakfast severek önerebileceğimiz otel ve pansiyonlardan.

Alışveriş için nereye gidelim?

Meksika ile sadece damak zevklerimiz uyuşmuyor. Alışveriş şekli olarak da birbirimize benziyoruz. Mexico City’de sıklıkla kurulan halk pazarları bunun bir kanıtı. Pazarlarda, Meksika’ya özgü eşyalar bulabileceğiniz gibi Karayip rüzgarını hissetmeniz de mümkün. Ayrıca birçok alışveriş merkezi var, yani şehirde alışveriş merkezleri çok popüler.

Meksika-4

Bunları unutmayın!

 • Meksika’nın yöresel lezzeti taco’yu sakın ha çatal ve bıçakla yemeyin. Bu Meksika’da ayıp sayılıyor.
 • “Bu memlekette taksi yok mu?’’ dediğinizi şimdiden duyar gibiyiz. Alıştığımızın dışında burada taksiler sarı değil; yeşil ve beyaz renkteki tosbağa arabalar.
 • Meksika gelir dağılımının çok düzensiz olduğu ülkelerden biri. Bu da suç oranını arttıran etkenlerden. Ama endişelenmeyin, Mexico City güvenli bir yer. Sıklıkla karşılaşacağınız polisler, şehrin emniyetini sağlamak için ellerinden geleni yapıyor ve başarılı da oluyorlar. Fakat şehrin dışına çıkmaya karar verdiyseniz dikkatli olmakta yarar var.

Önemli Bilgiler

Başkent: Meksiko

Konuşulan Diller: İspanyolca, Quechua ve Takalotça

Para Birimi: Meksika Pezosu

Saat Farkı:-8

Telefon Kodu: +52

Summary
Yazı
Meksika-Uygarlıkların Memleketi
Açıklama
Zaman makinesi henüz icat edilmese de, tarih kokan bir ülkeye gitmeniz imkansız değil! İnsanlığın gizemli uygarlıklarına memleket olan Meksika sizi bekliyor!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.