Mayalar – Honduras

Tarihi konu alan yazı ve filmlere sıkça konu Mayalar, halen soyunu Dünya üzerinde devam ettirmektedir. Hepimizin bildiği ya da ismini duyduğu Honduras, bu soyun devamını getirmektedir. Orta Amerika’da yer alan ülke, en büyük yüz ölçümüne ve en eski geçmişe sahip olan ülkelerden birisidir.

maya-honduras

Ülkenin geçmişine baktığımız zaman İspanya sömürgesi altında geçirdikleri yılların ağırlıkta olduğunu görürüz. Şehir yaşantısına bakılıp insanlarla olan ikili ilişkileri göz önünde bulundurursak, İspanya’nın etkilerinin halen bu ülkede geçerli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ülke gelişimini tam anlamıyla tamamlayamamıştır. Bunu ise dünyanın en fakir üçüncü ülkesi oluşundan öğrenmemiz mümkündür. Karayipler’e kıyısı olmasına rağmen turizmi yeteri düzeyde geliştirememişlerdir. Bunun nedeni ise fakir halktan kaynaklanmaktadır. Çünkü ekonomik yönden fakirlik çeken ve bunalımda olan halk, suç işlemeye meyilli bir görüntü çizmektedir.

Bu ülkeyi görmek ve tatilinizi burada geçirmek istiyorsanız, ülkeye vizesiz bir şekilde girebilirsiniz. Ama ülkenin başkentine ulaşmak için Panama, Miami, Houston gibi şehirlerden geçmeniz gerekiyor. Yapacağınız uçak seyahatlerinde ise bilet masrafları ne yazık ki pahalı olacaktır. Bunun yanı sıra yolculuğunuz da 18 saat gibi uzun bir sürede tamamlanacaktır. Honduras’a iniş yapmanızın ardından karşılaşacağınız manzara ise beklentilerinizi bir anda ortadan kaldırabilir. Çünkü başkent de yer alan havaalanı hiç görmediğiniz ve hayal edemeyeceğiniz kadar bakımsızdır.

honduras-maya

Tatiliniz sırasında yapacağınız ilk gezintiler ise kesinlikle başkent Tegucigalpa’dan başlamalıdır. Çünkü Copan Antik Kenti, başkente yakın ve de görülmeye değer bir noktadır. Şehrin sokaklarında gezintilerinizde evlerin rengarenk bir şekilde dizilmesi dikkatinizi çekecektir. Bu tamamen devlet planlamasıyla yapılmış bir durumdur. Bu sayede şehir ve sokaklar daha güzel bir görüntüye sokulmuştur. İspanyol havasının alınabileceği şehir sokaklarının yanı sıra eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz alanlar da bu ülke sınırlarında yer almaktadır.

Summary
Yazı
Mayalar - Honduras
Açıklama
Tarihi konu alan yazı ve filmlere sıkça konu Mayalar, halen soyunu Dünya üzerinde devam ettirmektedir. Hepimizin bildiği ya da ismini duyduğu Honduras, bu soyun devamını getirmektedir.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.