Mauritius-Karayipleri Kıskandıran Ülke

Deniz, kum, güneş, mükemmel manzara, eşsizlik gibi kelimeler yan yana gelince çoğumuzun aklı Karayipler’e doğru kayıyor. Peki, Afrika’da da, Hint Okyanusu’nun ortasında böyle bir ülke olduğunu söylesek? Üstelik Karayipler’in sahip olmadığı canlı türlerine sahip olduğunu da üzerine eklesek? Evet, çoğu insan tarafından keşfedilmemiş bir cennet olan ve Madagaskar’ın doğusunda bulunan Mauritius’tan bahsediyoruz.

İlk zamanlar Arap tüccarlar tarafından sadece bir dinlenme noktası olarak görülen Mauritius, Afrika’daki çoğu ülke gibi, zamanla koloni bir ülke halini almış. Sırayla Portekiz, Hollanda, Fransa ve Birleşik Krallık’ın kolonisi olan ülke, 1968 yılında bağımsızlığına kavuşabilmiş. “Keşfedilmemiş yerleri keşfetmek istiyorum.’’ diyenlerdenseniz Afrika’nın havalı ve güzel ada ülkesi Mauritius sizi bekliyor.

Gidelim de nasıl gidelim?
Hint Okyanusu’nun orta yerindeki değerli taş Mauritius’a ülkemizden direkt uçuş bulunmuyor ama ülkeye bir aktarmayla gitmeniz mümkün. En kolay şekilde ve en kısa sürede gerçekleştirebileceğiniz aktarmayı Dubai üzerinden yapabilirsiniz. Üstelik bu ülkeden yapacağınız aktarmalar Emirates Airlines sayesinde daha da uygun fiyatlı oluyor. Frankfurt, Johannesburg gibi şehirlerden de aktarma yapmanızın da mümkün olduğunu belirtelim. Belki bu rota üzerinden de ilerlemek isteyebilirsiniz.

Nereleri gezelim?
Mauritius’ta nereye giderseniz gidin doğanın ve hayat bulacağınız manzaraların koynunda vakit geçireceksiniz. Ülkede mutlaka gezilmesi gereken yer başkent Port Louis. Eğer buradan daha sakin bir yere gidip tatilinizi orada gerçekleştirmek isterseniz Flic En Flac ve Grand Baie’yi de tercih edebilirsiniz.

mauritius (2)

 

 

 

Port Louis’de gezilecek yerler

Port Louis’de doğayla iç içe tatil yapacak olmanızın dışında, ülkenin kalbinin burada atması da Mauritius’un kültürünü yakından tanımanız için mükemmel bir imkan olacaktır. Şehirde birçok aktiviteye katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. “Öncelikle nereleri gezmeli, nereleri görmeliyim?’’ diye soracak olursanız işte, Port Louis’de görmeniz gereken yerler:

 • Blue Penny Museum
 • Natural History Museum
 • The Photographic Museum
 • Sir Seewoosagur Ramgoolan Botanic Garden
 • Citadel Fort Adelaide
 • Le Pouce
 • Caudan Waterfront
 • Jummah Camii
 • Aapravasi Ghat
 • Government House
 • China Town

Ne yiyip içelim?
Mauritius’un, uzun zaman sömürge olmuş bir toplum olduğunu yemek kültürüne baktığınızda gayet net bir şekilde görebiliyorsunuz. Ülkenin mutfağı Fransa, Hindistan, Çin ve Afrika mutfaklarının bir karması. Baharat kullanımı ise oldukça yaygın. Bir ada ülkesi olmasından kaynaklı olarak deniz ürünleri fazlaca tüketiliyor. Bunların yanında ülke halkı, yaban hayattaki hayvanların etlerini de yiyorlar. Ülkede denemeniz gereken tatlar arasında rougaille ve camaron var. Blacksteers ve First Restaurant, Port Louis’te leziz tatlara ulaşabileceğiniz restoranlar arasında. Ayrıca ülkedeki romlardan da kesinlikle tatmalısınız.

Nerede eğlenelim?
Port Louis’te bulanan gece kulüpleri ve barlarda yerel eğlencelerin yapıldığını hemen söyleyelim. Bu durum farklı bir kültürü daha yakından tanımanız için oldukça güzel bir imkan sunuyor. Eğer yerel mekanlara gidip şehrin gece hayatına göz atmak istiyorsanız Riviere Noire bölgesine gitmelisiniz.
Başkent Port Louis, gece hayatının dışında da eğlenceli bir yer. Burada doğal yaşam turlarına, doğa yürüyüşlerine katılabilir, su sporlarıyla da ilgilenebilirsiniz.

Nerede konaklayalım?
Şehirde bulunan oteller ve konukevlerinin biraz pahalı olduğunu söylemek mümkün. Konaklama bütçenizi daha aşağıya çekmek için Port Louis’te yazlık kiralayabilirsiniz. Emin olun ki otel bütçesinden daha düşük bir bütçeyle tatilinizi kapatacaksınız. Yine de “Ben otelde kalayım.’’ diyorsanız Labourdonnais Waterfront Hotel ve Villa Anakao ilk seçeneklerinizden olabilir.

Alışveriş için nereye gidelim?
Ülkede el yapımı birçok hediyelik eşya ve cam ürün bulmanız mümkün. Bu ürünler sevdikleriniz için mükemmel hediye seçenekleri olabilir. Bunun yanında ülkenin simgesi olan ama nesli tükenen dodo kuşuyla ilgili nesneler de Mauritius’tan kalan güzel anılar olabilir.

Bunları unutmayın!

 • Ülkede virüs taşıyan sivrisinekler bulunduğundan bu konuda temkinli gitmenizi ve yanınıza sivrisinek ilacı almanızı öneririz.
 • Ülkede hırsızlık çok yaygın. Tatilinizi kabusa çevirebilecek maddi ve manevi yaralanmalara karşı önleminizi almalı ve değerli eşyalarınıza dikkat etmelisiniz.
 • Mauritius’ta bulunan lisanssız taksilere binmemenizi öneririz. Bu araçlar tehlikeli olabilmekte.
 • Mauritius, tropikal bir ülke olduğundan her zaman sıcaktır ve ülkeye her ay gidilebilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Port Louis
Konuşulan Diller: İngilizce, Fransızca
Para Birimi: Mauritius Rupisi
Saat Farkı: +1
Telefon Kodu: +230

Summary
Yazı
Mauritius - Karayipleri Kıskandıran Ülke
Açıklama
“Keşfedilmemiş yerleri keşfetmek istiyorum.’’ diyenlerdenseniz Afrika’nın havalı ve güzel ada ülkesi Mauritius sizi bekliyor.
Yazar
Etiketler

“Mauritius-Karayipleri Kıskandıran Ülke” için bir cevap

 1. nilay çetinsaraç diyor ki:

  THY direkt uçuş da koydu artık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.