Maldivler-İnsanlığın Ortak Hayali

Hiç kuşkusuz ki dünyada görülmeye değer çok yer var. Bazılarımız tarihin kokusunu içimize çekebileceğimiz kültürel ülkeleri arzuluyorken, bazılarımız deniz, kum ve güneş için hayaller kuruyoruz. Ama “Tatil denize girmek değil, zaten o tarz tatili hiç sevmem.’’ diyenlerin bile hayalini kurduğu bir yer var ki, orası da Maldivler.

Hint Okyanusu’nun mükemmelliği arasında 1190 adadan oluşan bu ülke zamanında İspanya ve Portekiz saldırılarına uğramış. 75 yıl İngiltere’nin himayesi altında yaşayan Maldivler, 1965 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Sakin, sorunsuz ve sessiz bir yaşamı olan bu ülkeye gitmek için daha fazla beklemenize gerek yok. İstikamet; Maldivler.

Maldivler-1

Gidelim de nasıl gidelim?

Konum olarak zor bir yerde olsa da Maldivler’e ulaşım konusunda çok şanslıyız, çünkü Türk Hava Yolları’nın başkent Male’ye direkt seferleri var. Eğer bir aksilik olur da aktarmalı şekilde ülkeye ulaşmanız gerekirse, Abu Dabi veya Dubai’den yapacağınız aktarma sayesinde de ülkenin başkenti Male’ye ulaşabilirsiniz. Yapacağınız aktarma sayısı 1 de olabilir 2 de. Bu durum seçtiğiniz hava yolu şirketlerine göre değişim gösterebiliyor. Qatar ve Emirates Hava Yolları bir aktarmayla Maldivlere sizi ulaştırabilen şirketler. Yalnız bu hava yollarının fiyatları, iki aktarmalı alacağınız biletlerden biraz daha fazla.

Nereleri gezelim?

Maldivler, büyüklü küçüklü ada topluluklarından oluşuyor. Eğer kaldığınız otelin ulaşım araçlarına bindiyseniz bazı adalar arasında yolculuk yapma şansınız var. Konakladığınız yerde ulaşım araçları yoksa adalar arası ulaşımınız biraz daha pahalı olacaktır. (Adalar arası ulaşım deniz taksi, sürat tekneleri vb. yollardan sağlanıyor.) Merkezi bir bölgede yer alması ve ülkenin başkenti olması nedeniyle, Male bu ülkede mutlaka gitmeniz gereken ilk şehir.

  • Male’de gezilecek yerler

Ülkenin başkenti olan Male’de her gün yenisini keşfedebileceğiniz bir tarih ve kültürel bir dünya beklememeniz gerektiği, hayal kırıklığına uğramamanız açısından ilk söylememiz gereken şey. Maldivler’in böyle bir yapısı yok. Buraya gidiyorsanız önceliğiniz bembeyaz kumları, mavinin her tonunu görebileceğiniz denizi olmalı. Yine de ada halkının kültürel ve geleneksel yapısını anlayabileceğiniz ya da gördüğünüz doğal güzelliklerin kat sayısını katlayacak bazı yerler mevcut.

  • Grand Friday Mosque
  • Old Friday Mosque
  • Mala Fish Market
  • Tsunami Monument
  • National Museum
  • Mulee Aage

Ne yiyip içelim?

Bir ada ülkesi olan Maldivler, kendisine yakın olan Hindistan ve Sri Lanka mutfaklarından etkilenmiş. Yemeklerde çokça baharat kullanıldığını burada görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, balıkçılık adanın turizmden sonra gelen ikinci geçim kaynağı olduğu için sofrada balık da sıklıkla kullanılıyor. Tropikal meyvelerin de mutfakta ayrı bir yeri olduğunu söylememiz elbette ki mümkün. İslami kuralların çok katı olduğu bu ülkeye domuz eti sokmanız bile yasak. Maldivler Mutfağı’nda mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında ise addu bandi, rihakuru, todi, garuhidya, mas huni ve dhiya hakuri yer alıyor. Bu arada, Doğu Asya çayları da kesinlikle denemeniz gerekenler arasında olmalı.

Nerede eğlenelim?

Diğer Maldiv adaları gibi Male’de gece hayatı konusunda oldukça zayıf. Yerli halka içki satışı yasak; alkolü, bulunduğunuz restoranda içebiliyorsunuz. O yüzden, gece hayatı eğlencesine biraz ara vermeniz gerekebilir.

Male’de deniz ağırlıklı bir eğlence şekli sizi bekliyor. Mükemmel dalış alanlarında deniz canlılarını keşfedebilir, ada turlarına katılabilir ya da bazı kesimlerde sörf yapma imkanı bulabilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Maldivler bir turizm cenneti olduğundan resort oteller karşınıza çıkacak ilk olasılık. Üstelik ülkemizde yapabileceğiniz bir haftalık tatil bütçesiyle bu cennet ülkede konaklayabilmeniz mümkün. Eğer “Maldivler’de konaklamaya biraz daha fazla bütçe ayırabilirim.’’ diyorsanız, sahil kısımlarında okyanus üzerine kurulmuş özel suitlerde konaklamanızı öneririz. İlginç ve harika bir deneyim olduğundan emin olabilirsiniz. Paradise Island Hotel ve Adaaran Select Hudhuranfushi merkezi ve iyi hizmet veren oteller arasında başlıca tercih etmenizi önerdiğimiz konaklama lokasyonları.

Alışveriş için nereye gidelim?

Ada halkının geçim kaynaklarından biri turizm olduğundan sokaklarda hediyelik eşya dükkanları görebilirsiniz. Hatta el arabalarıyla satılan hediyeliklere özellikle bakmanızı öneririz; buralardan gayet ilginç şeyler çıkıyor.

 

Bunları unutmayın!

  • Maldivler’de mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri pazarlık. Özellikle otelinizin dışındaki dükkanlarda bunu sıklıkla yapmanız gerekebilir.
  • İslami kuralların çok sert olduğu ülkede, yerli halkın arasına karışmak isterseniz mayo ya da bikini ile gezmemenizi öneririz.
  • Ülkede temmuz ve ağustos aylarında yoğun yağmurlar görülebiliyor. Maldivler 12 ay boyunca seyahat edilebilen bir ülke olsa da, bu iki ayı tatil planlarınızdan çıkarmanız iyi olabilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Male

Konuşulan Diller: Dhivehi, İngilizce, Hintçe

Para Birimi: Rufiyaa

Saat Farkı:+2

Telefon Kodu: +960

Summary
Yazı
Maldivler-İnsanlığın Ortak Hayali
Açıklama
Sakin, sorunsuz ve sessiz bir yaşamı olan bu ülkeye gitmek için daha fazla beklemenize gerek yok. İstikamet; Maldivler.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.