Libya-Melankolik Filmlerden Çıkma Kareler

Her ülkenin hissettirdiği şey başka oluyor. Bazılarında huzur buluyorsunuz, bazıları o kadar acı çekmiş ki dünyanın en acıklı şarkısını dinliyormuş gibi oluyorsunuz. Libya da melankolik filmlerden hayatımıza yansıyan bir ülke gibi.

Topraklarda, milattan önce 8000’li yıllara kadar yaşam varmış. Libya toprakları, şu ana kadar, tarih sayfalarında önemli yer tutan medeniyet ve ülkelere ev sahipliği yapmış. Fenikeliler, Büyük İskender’in ordusu ve Osmanlı İmparatorluğu bunlardan bazıları. 7. yüzyılda Bizans boyunduruğunda olan ülkede, 14. ve 15. yüzyıllarda İslam egemenliği görülmüş. 1553 yılında Libya’yı fetheden Osmanlı İmparatorluğu, 1911 yılına kadar toprakları elinde tutmuş ve bu yıldan sonra İtalya egemenliği başlamış. Dünyaya yeni bir düzen getiren 2. Dünya Savaşı’yla birlikte ülke yeniden el değiştirmiş; Fransa ve Birleşik Krallık’a verilmiş. Bütün bunlardan sonra 1951 yılında bağımsızlığına kavuşan Libya için sular durulmamış. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda ülkede iç savaş çıkmıştı. Melankolik bir gezi isteyenlerin vazgeçilmezi Libya ile tanışmaya ne dersiniz?

Gidelim de nasıl gidelim?
Vizesiz olarak gidilebilen Libya’ya, Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri mevcut. Bingazi, Misrata, Sebya ya da Trablus’a direk olarak uçabiliyorsunuz. Böylece, ülkede istediğiniz şehre kolaylıkla ulaşma imkanınız var.

Nereleri gezelim?
Geçmiş ve bugünün izlerini taşıyan Libya’da sıra dışı bir tatil geçireceğinizi söyleyemeyeceğiz ama yine de dolu dolu zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Ülkede El- Küfrah’a gidip çöl, Misrata’ya gidip biraz deniz havası almanız mümkün. Ama kesinlikle gezmeniz gereken şehir, hiç kuşkusuz ki, ülkenin başkenti Trablus.

Trablus’ta gezilecek yerler

Tarihe şahitlik yapmış Trablus sokaklarında dolaşmak bile sizin için ayrı bir deneyim olacaktır, bundan emin olabilirsiniz. Ayrıca Trablus sokaklarında Türk kültürüyle karşılaşmanız oldukça büyük bir ihtimal. Şehirde görülmesi gereken yerler ise:

 • Yeşil Meydan
 • Trablus Jamahiriya Müzesi
 • İtalyan Katedrali
 • Eski Kent Medina
 • Cemahiriye Müzesi
 • Assai El- Hamra Kalesi
 • Gurgi Camii, Turgut Camii
 • Marcus Aurelius Kemeri
 • En Naka Camii

Ne yiyip içelim?
Libya Mutfağı’na, Akdeniz ve Arap mutfaklarının karması diyebiliriz. Sebze, meyve ve etin sıklıkta tüketildiği mutfakta deniz ürünlerinin yeri de çok ayrı. Ülkede, Libya Mutfağı’nın yerel tatlarını sunan restoranlardan çok, uluslararası restoranlarla karşılaşacağınızı hemen söyleyelim. Rishda, bazin ve ruuz Libya’nın yerel tatları arasında yer alıyor. Bu tatları deneyebileceğiniz yerel restoranlar ise yok denecek kadar az. Bu yüzden Fas ya da Lübnan mutfaklarını da tercih edebilirsiniz.

Nerede eğlenelim?
Açıkça söylemek gerekirse Trablus’ta sizi eğlenceli bir hayat beklemiyor. Ülkede gece hayatı olmadığı gibi alkol de yasak. Çöl turlarına ve su sporlarına zaman ayırmak eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilecek alternatifler olabilir.

Nerede konaklayalım?
Trablus’ta konaklama ücretlerinin ne çok ucuz ne de çok pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin merkezinde konaklamanız, gideceğiniz yere ulaşımın daha kolay olmasını sağlayacaktır. Trablus’ta iyi hizmet veren ve merkezi oteller arasında ise Awal Hotel, Al Waddan Hotel ve Plasma Hotel var.

Alışveriş için nereye gidelim?
Libya, kilimleri ve geleneksel takılarıyla ünlü bir ülke. Bu nedenle kilim ve takı, hediyelik eşya seçiminizde ilk tercihleriniz olabilir. Medina’da birçok hediyelik eşya satan dükkana rastlamanız mümkün. Bunun dışında Sharquiyat Shop’a uğrayıp çok güzel seramikler de alabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

 • Libya iç savaş yaşamış bir ülke ve karışıklıkların hala tam anlamıyla bittiği söylenemez. Ülkeye tatil planı yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.
 • Libya’yı ziyaret etmek için en uygun aylar, ülkenin çok sıcak olmadığı kasım, şubat, mart ve nisan aylarıdır.

Önemli Bilgiler

Başkent: Trablus
Konuşulan Diller: Arapça, Berberice
Para Birimi: Libya Dinarı
Saat Farkı: -1
Telefon Kodu: +218

Summary
Yazı
Libya - Melankolik Filmlerden Çıkma Kareler
Açıklama
Her ülkenin hissettirdiği şey başka oluyor. Bazılarında huzur buluyorsunuz, bazıları o kadar acı çekmiş ki dünyanın en acıklı şarkısını dinliyormuş gibi oluyorsunuz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.