Kosta Rika-Doğanın Doğa Olduğu Yer

“Ne Kosta Rika ne de Çin ne de sambacı Brezilya…’’ 2002 Dünya Kupası’nda karşı karşıya geldiğimiz, çoğu insanın “Kosta Rika mı, o neredeymiş?’’ dediği bir ülkeydi Kosta Rika. Zaman geçtikten ve öyle bir ülkenin varlığından haberdar olduktan sonra “Orada hep büyücüler varmış.’’ diye devam etmişti ülkemizde Kosta Rika yorumları.

Periler ülkesi olabilecek güzelliğini ilk İspanyol denizciler keşfetmişti ki, bu ülkeye ‘zengin kıyılar’ anlamına gelen, Kosta Rika demişler. Bağımsızlığını kazandığı 19. yüzyılda fakir bir ülke Kosta Rika, bugün, Orta Amerika’nın en gelişmiş ve refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olarak o günleri geride bıraktığını bizlere gösteriyor. Doğasıyla, sevecen insanlarıyla rüyalarınızı süsleyen bir ülkeye gitmek istiyorsanız Kosta Rika’yı gezi listenizin ilk sırasına koyun; yolculuğumuz başlıyor!

Kosta Rica (5)

Gidelim de nasıl gidelim?

Kosta Rika “Bu ülke vize istemiyormuş. Haydi, bir, iki günlüğüne oraya kaçalım.’’ diyebileceğimiz ülkelerden biri değil maalesef. Orta Amerika’da bulunan ülkeye yaklaşık 17 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra ulaşabiliyorsunuz. Direkt uçuşun bulunmamasından dolayı aktarmalar için bekleyeceğiniz saatler de cabası. Bilet fiyatı ise gideceğiniz döneme ve çizdiğiniz rotaya göre farklılık gösterebiliyor. Kosta Rika’nın başkenti San Jose’ye ulaşmak için Lufthansa, Avianca ve Condor gibi büyük hava yolları şirketlerini kullanmanız gerekebilir.

Nereleri gezelim?

Tarih sayfalarında önemli ülkelerden biri olarak yer edinen Kosta Rika’nın tarihi eserleri, müzeleri kadar doğası, okyanus kıyısındaki plajları da görülmeye değer. Bu yüzden gezi planınızda farklı şehirler bulanabilir. Ülkenin başkenti San Jose’dan sonra, mükemmel plajı ve doğasıyla Putarenas şehrindeki Manuel Antonio National Park da kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Hayatınızda daha önce hiç görmediğiniz hayvanları ve doğanın muhteşemliğini burada görebilir ve plajında bütün yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 • San Jose’de gezilecek yerler

İspanya’dan yoğun bir şekilde göç almış olan San Jose’de Avrupa kültürünün ezgilerini duymanız mümkün. Orta Amerika’nın en gelişmiş ve en güvenli kentlerinden biri olan bu şehirde, mimari geçmiş ve bugün arasında bir köprü kuruyor adeta. Yeni bir dünya keşfetmek için sabırsızlandığınız San Jose’de görmeniz gereken yerler:

 

 • National Museum
 • Ruinas de Ujarras
 • Galeria Namu
 • Precolumbian Gold Museum
 • Orosi River Valley
 • Museo de arte Costarricense
 • Universidad de Costa Rica
 • National Park
 • Museum of Contemporary Art and Design
 • Templo de la Musica
 • Pueblo Antiguo

Ne yiyip içelim?

Uluslararası her tadı Kosta Rika’da bulabilmek mümkün olsa da oraya gidip de yerel tatları deneyimlemeden dönmek olmaz. Deniz mahsulleri, kırmızı et, sebze ve tropikal meyvelerin sıklıkla karşımıza çıktığı Kosta Rika Mutfağı’nın lezzetleri damak zevkimize uygun. Mısırı ve muzu neredeyse her öğün sofrada görebilirsiniz. Yalnız, yedikleri muz bizim bildiğimizden biraz farklı. Çok büyük ve çiğ yenemeyecek kadar sert olan bu muzları Kosta Rikalılar pişirip yemeyi tercih ediyorlar. Mutlaka yemeniz gereken tatlar arasında Gallo Pinto, Chifrijo ve Olla de Carne var. “Oraya kadar gittim, daha önce hiç tadına bakmadığım egzotik meyveleri de yemek istiyorum.’’ diyenlerdenseniz; mamon chino, guanabana ve caimito’yu mutlaka denemelisiniz. San Jose’de bulunan Restaurante Grano de Oro ve ComidasTipicas Miriam ise bu eşsiz ülke mutfağının kapılarını size sonuna kadar açabilecek restoranlar.

Nerede eğlenelim?

Rüyalar ülkesi Kosta Rika eğlence için birçok alternatif sunuyor. Doğa ile iç içe geçireceğiniz tatilinizde yine doğa sporları yaparak eğlenebilmeniz olası hale geliyor. Tropical Bungee, Nehir Raftingi ve Tubing, tekne turları, binicilik turları bunlardan sadece bazıları.

San Jose, gece hayatının da çok renkli olduğu bir ülke. Birçok barın hizmet verdiği Centro Comercial El Pueblo ya da Av Central’deki mekanları tercih edebilirsiniz. Bu barlarda, çalınan yerel müzik ile ülkenin müzik kültürünü de tanıma şansı bulabilirsiniz. “Yok, Kosta Rika’nın müzik kültürü bana göre değil. ‘’ diyorsanız da kendi müzik zevkinize uygun bir yer bulmanız çok zor olmayacak.

Nerede konaklayalım?

San Jose’nin merkezinde konaklamanız, merkezden uzak yerlere kıyasla biraz daha fazla bütçe gerektirecektir. Şehirde çok gelişmiş bir yeraltı ulaşımı olduğundan merkezden uzakta kalsanız bile bu bir sorun yaratmayacaktır, endişelenmeyin.

San Jose’nin konaklaması için söyleyebileceğimiz bir diğer şey ise hostellerin diğer Orta Amerika ülkelerine kıyasla biraz daha pahalı olması. Bu yüzden, eğer gideceğiniz tarihte boş yer bulabiliyorsanız, bir otelde kalmanızı öneririz. Konaklamanız için, iyi hizmet veren otellerden bazıları ise Hotel Posada Canal Grande, Studio Hotel ve Hotel Luciana.

Alışveriş için nereye gidelim?

Hayatınızın en unutulmaz tatillerinden birini yaşayacağınız Kosta Rika’da, hatıralarınızı somutlaştıracak bir alışverişe çıkmak isteyebilirsiniz. Bunun için, cumartesi kurulan Feria Verde de Aranjuez pazarı tam size göre! Ayrıca La Bodega de Chema’ya uğrayabilir el yapımı eşyalar alıp farklı biraların tadına bakabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

 • Kosta Rika’ya yağan yoğun yağmurlar nedeniyle istediğiniz gibi bir tatil geçiremeyebilirsiniz. Bu ihtimali yok edebilecek en uygun dönem olan, Aralık- Nisan ayları arasında tatilinizi yapabilirsiniz.
 • Kosta Rika’nın doğal yapısı nedeniyle birçok hayvanla karşılaşabilirsiniz. Bu hayvanlar; tifo, dizanteri, sıkma ve hepatit gibi bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden dikkatli olmakta ve gerekli önlemleri almakta fayda var.
 • San Jose’de; kırmızı, turuncu ve sarı olmak üzere, üç renk taksi bulunmaktadır. Bunlardan kırmızı olanlar sisteme kayıtlı taksiler iken, turuncu ve sarı olanlar sisteme kayıtlı değillerdir.

Önemli Bilgiler

Başkent: San Jose

Konuşulan Diller: İspanyolca

Para Birimi: Colon

Saat Farkı:-9

Telefon Kodu: 333

Summary
Yazı
Kosta Rika - Doğanın Doğa Olduğu Yer
Açıklama
Zaman geçtikten ve öyle bir ülkenin varlığından haberdar olduktan sonra “Orada hep büyücüler varmış.’’ diye devam etmişti ülkemizde Kosta Rika yorumları.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.