Kosta Rika’da Görebileceğiniz 6 İlginç Hayvan

Alt komşusu Panama, üst komşusu Nikaragua olan ve Orta Amerika’nın en gelişmiş ülkelerinden bir olan Kosta Rika’yı tanıtırken “Doğanın Doğa Olduğu Yer” demiştik, hala sözümüzün arkasındayız. Çünkü adı “Zengin Kıyılar” anlamına gelen ülke sadece mükemmel kıyılardan ibaret değil, aynı zamanda yeryüzünde zor rastlanır hayvanların da evi. Geçtiğimiz sene hayvanlara özgürlük vermek için hayvanat bahçelerini kapatma kararı alan Kosta Rika’da karşınıza çıkabilecek 6 hayvanı şimdiden tanımaya ne dersiniz?

 

1- Beyaz Başlı Kapuçin Maymunu

capuchin-monkey-panama-1341346-639x426Orta Amerika’da yaşadığı için “Yeni Dünya Maymunları” arasında yer alan bir türdür. Şirin, beyaz suratlarıyla hemen kendini fark ettirebilecek bu maymunlar Yeni Dünya Maymunları’nın en zekileri arasında yer alır. Boyları ise 20 cm. ile 60 cm. arasıdır. Tabii kuyruk boyunu da eklersek söylediğimiz boyu iki ile çarpmanız gerekir çünkü Beyaz Başlı Kapuçin Maymunu’nun kuyruğu da neredeyse boyuyla aynı orandadır.

 

 

2- Oselo

ocelot-peeks-through-grass-1337495-639x424Leoparın birkaç boy küçüğü, kedinin birkaç boy büyüğü. Yok, yok bilmece sormuyoruz. Kedigillerden Oselo’yu anlatmanın başka kısa yolu yok. Leoparımsı derisiyle, kedi sevimliliğiyle alıp evinize götürmek isteyeceğiniz bu hayvanın eski dönemlerde evcil hayvan olarak bakıldığını da not düşelim. Şu anda avlanmasının yasak olan hayvanlar arasında yer alan ve mükemmel tırmanıcılar olan Oselo’ların boyu ise yaklaşık bir buçuk metredir.

 

 

3- Üç Parmaklı Tembel Hayvan

sloth-panama-1341748-639x426Bu hayvana boşuna tembel dememişler çünkü şimdiye kadar ölçülebilen en yüksek hızları dakikada 4 metre. Güçlü kolları olan Üç Parmaklı Tembel Hayvan’lar hayatlarının çoğunu ağaçtan sarkık bir şekilde durarak geçirirler. Uyurken, yemek yerken hatta çiftleşirken bile böyle duran bu hayvanları hareket ederken görürseniz durmayın, hemen fotoğraflayın. Onları hareket halinde ya da ağaçtan sarkmadan görmek herkese nasip olmaz. Ortalama yarım metre olan Üç Parmaklı Tembel Hayvan’ın kilosu da 4 kg. civarındadır. Tam sarılmalık değil mi?

 

4- Kral Akbaba

king-vulture-1472016-640x480“Yeni Dünya Akbabaları” içerisinde yer alan Kral Akbaba, renkleriyle göz alıcı, gücüyle de şaşırtıcıdır. Leşler başına üşüşmüş diğer türdeki akbabalara karşı yüksek otorite kurup yemeklerini alabildikleri için “kral” olarak adlandırılan bu hayvanlar leş dışında küçük memeli hayvanlar, balıklar ve yılanlarla da beslenebilirler. Kanat çırpmadan uçabilen ve güçlü duyuları olan Kral Akbaba’lar 85 cm.’e kadar uzun olabilirler.

 

 

5- Koati

coati-1343624-640x480Güçlü tırnakları sayesinde sincap gibi iyi tırmanabilen, görünüş olarak uzun burunlu bir ayıya benzeyen koati, rakungillerden bir hayvandır. Kalabalık yaşamayı seven, hem etçil hem otçul beslenen bu hayvanlar avlanmanın kurbanı olmaya çok yaklaşan türlerden biridir. Zarar vereceğinizi düşünmüyoruz ama yine de altını çizmekte fayda var; Koati’leri kızdırmamanızı öneririz. Kendilerini tehlikede hissettiklerinde zarar verici olabilirler.

 

 

6- Zehirli Ok Kurbağaları

strawberry-poison-dart-frog-oophaga-pumilio-1245172-639x640Umarız karşılaşmazsınız ama Zehirli Çilek Ok Kurbağası ve Altın Renkli Zehirli Ok Kurbağası da Kosta Rika’da yaşayan ve nadir bulunan hayvan türleri arasında. Eminiz ki neden karşılaşmamanızı dilediğimizi merak ediyorsunuz. Çünkü Zehirli Ok Kurbağaları dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında yer alıyor. Boyları birkaç santimi geçmiyor ama bakmayın siz onların boylarına. Dokunduğunuz anda felç kalabilmenize neden olan türleri var. Kosta Rika’da bulunan Zehirli Çilek Ok Kurbağası kendini yiyen diğer canlı türünü hasta edebilirken, Altın Renkli Zehirli Ok Kurbağası ise 100 yetişkin insanı öldürebilecek zehri minicik vücudunda taşıyor. Bu canlı türü, zehirlerini ise beslendikleri böceklerden aldıkları protein ile üretiyor.

Summary
Yazı
Kosta Rika’da Görebileceğiniz 6 İlginç Hayvan
Açıklama
Adı “Zengin Kıyılar” anlamına gelen ülke sadece mükemmel kıyılardan ibaret değil, aynı zamanda yeryüzünde zor rastlanır hayvanların da evi. Kosta Rika’da karşınıza çıkabilecek 6 hayvanı şimdiden tanımaya ne dersiniz?
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.