Koh Phangan – Son Yılların Popüler Adası

Koh Phangan son yıllarda Dolunay Partisi ile ünlenmiş, ünü Tayland sınırlarını aşmış bir ada. Tayland’ın kuzeyindeki bu ada birçok gezginin favorilerinden biri. Adada konaklama için birçok sahil var. Dolunay Partisi’ne de ev sahipliği yapan Haad Rin en kalabalık yerleşim birimi. Tüm plajlara feribot rıhtımının bulunduğu Thong Sala’dan dolmuşlarla ulaşılabiliyor. Şimdi bu ünlü Koh Phangan’da Dolunay Partisi dışında neler yapılabilir onlara göz atalım: partiler, yoga, meditasyon, tantra, masaj, ruhani gelişime dair binlerce atölye, scuba diving, tekne turu, okçuluk ve daha bir sürü şey.

koh-phan-gan-adasi

Koh Phangan’da fille yolculuk            

Bu gerçekten tadılması gerekli bir deneyim; bir filin sırtında oturup yavaşça sallanarak ormanda gezinmek. Adanın kuzeyinde Baan Chaloklum’un dışında birkaç fil ile yolculuk deneyimi yaşayabileceğiniz yerler bulunmakta. 30 veya 90 dakikalık turlar ile dağların ve ormanın atmosferini farklı deneyimleyebilirsiniz.

 

Koh Phangan Yemek Okulu

Koh-Phangan-Yemek-Okulu

Thai yemeği yapmayı öğrenmek isteyenler için Koh Phangan’da türlü okullar mevcut. En popüleri ise Haad Rin’de bulunan Same Same. Samimi ve kişisel düzeninin yanı sıra dersler İngilizce. Günlük veya 5 günlük derslerden birini seçerek gayet profesyonel bir eğitim almanız mümkün.

 

Trekking

elephant-trekking-phangan

Koh Phangan’ın yabanıl doğası uzun yürüyüşler yapmak hatta kamp kurmak için çok elverişli. Bu macera dolu aktivite için doğu sahilinden başlayan güzergahı tercih edebilirsiniz. Chaloklum ve Thong Nai Pan sahillerine bir de yukarıdan bakmak isteyenler, adanın dağlık kısmı Khao Ra’ya varmadan dönmek istemeyeceksiniz. Bu rota zorlu bir rota değil. Ancak adada birçok patika olduğu için kaybolmanız ve rotanızı uzatma ihtimaliniz çok olası. Dikkatli olun, kaybolursanız da doğanın keyfini çıkarın.

 

Yoga ve Meditation

Thailand-Sanctuary                

Koh Phangan her şeyden önce ruhani -günümüz Türkçe’siyle spiritüel- bir geçmişe sahip. Bu sebeple çok uzun zamandır ilgilileri için gözde bir nokta. Dağın zirvesi ve sahil gerçek anlamıyla meditasyon ve yoga için cazip birer seçenek. ‘Ben hiç o kafalarda değilim’ diyenler için dahi anlık farkındalık uyandırabilir. Adanın içsel benliğinin peşinden gitmeyi tercih edenlere, güzelliğinin payına düşeninden fazlasını verdiği aşikar.

 

Aktiviteleri bir kenara bırakalım ve birkaç gidilesi yerden bahsedelim…

Wang Sai Şelalesi (Nam Tok Wang Sai)

Mae Haad plajının yakınlarında bulunan  Wang Sai Şelalesi oldukça büyük bir doğal havuza sahip.

 

Phu Khao Noi Tapınağı (Wat Phu Khao Noi)

Thong Sala yakınlarında bulunan adadaki en eski Budist tapınağı. Ziyaretçiler için alan tüm gün açık. Sabahları ise rahipler gidiyor.

 

Çin Tapınağı

Chaloklum körfezinin muazzam manzarasını görmek isteyenler için bu görkemli tapınak doğru adres. Tapınak Thong Sala ve Chaloklum kasabalarını birbirine bağlayan yol üzerinde bulunuyor.

 

Summary
Yazı
Koh Phangan - Son Yılların Popüler Adası
Açıklama
Koh Phangan son yıllarda Dolunay Partisi ile ünlenmiş, ünü Tayland sınırlarını aşmış bir ada. Tayland’ın kuzeyindeki bu ada birçok gezginin favorilerinden biri.
Yazar
Vizesiz Geziyorum
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.