Kısa Bir Balkanlar Molası – Kosova, Üsküp, Belgrad

Havalar güzelleşti, kuzular melemeye, börtü böcükler uçuşmaya başladı. Haliyle kanımız da kaynamaya başladı. Kafamızda çalan şarkı “Gezmek lazım, görmek lazım, havamızı bozmayalııııım”

19 Mayıs’ın cuma gününe denk gelmesi ise çölde su bulmuşçasına sevindirdi çalışan kesimi. Çünkü bu yıl resmi tatiller de az, iki tatil bulunca böyle bir sevindirik oluyoruz.

“3 günlük tatil için ne önersek ki?” diye düşünürken ufak bir Balkan turunun mükemmel olacağı kanaatine vardık. Şöyle Kosova, Belgrad ve Üsküp’ü gezsek, görsek, yesek, içsek… Uff, dadından yenmez.

 

O halde uçak biletlerini alalım.

İstanbul – Priştine

İstanbul üzerinden Kosova Priştine’ye olan uçuşlar diğer iki şehre göre daha ucuz oluyor. Uçaktan indikten sonra şehir merkezine taksiyle gidebilirsiniz, çünkü Priştine’de taksiler de ucuz.

gezmek

Şehir merkezi denilen yer öyle büyük bir yer olmadığından taksici sizi ana caddelerden birine bırakabilir. Zaten birkaç tane ana cadde olduğunu düşünürsek, kaybolmazsınız korkmayın. Yolculuk sizi acıktırmış olmalı, mis gibi kokan böreklerden indirin mideye. Onlar da ucuz hem.

 

Priştine’de eski bir yerleşim yeri olan Medrese Mahallesini keşfe çıkabilir, Kosova Müzesi, Saat Kulesi (evet İzmir’de de var), Fatih Sultan Mehmet Camii, Etnografik Müze’yi (eski bir Kosova evi) gezebilirsiniz. Her biri birbirine yakın olduğu için çok vaktinizi almayacaktır.

Priştine – Üsküp

Priştine’den Üsküp’e otobüs ile geçebilirsiniz. Fakat saatlerini araştırın, çünkü öyle sık sık otobüs kalkmıyor.

 

Kosova’dan Üsküp’e geçince ilk işiniz para bozdurmak olmalı. Kosova’nın para birimi euro’ydu negzeldi, Makedonya’nın ise dinar. 1 euro da 62 dinara karşılık geliyor. Üsküp’te daha zenginiz, bu daha da negzel tey tey tey.

Üsküp’te etrafı inceleye inceleye meydana vararak gezinize başlayabilirsiniz. Meydanda bolca heykel görmeniz mümkün, şimdiden söyleyelim. Seviyorlar demek ki adamlar heykelcikleri.

pristine kosova muzesi

Vardar Nehri; şehri, Osmanlı ve Makedonlar diye tam ortadan ikiye ayırıyor. Burada serbest zaman; ara sokakları keşfedin, bolca fotoğraf çekin, yürüyün, gezin. Ee tabii haliyle acıkacaksınız. İnternetten biraz araştırma yaparsanız Köfteci Destan’ın dillere destan methiyelerini okuyor bulursunuz kendinizi. Yemekten sonra biraz daha yürüyüş yaparak Üsküp gecelerine bırakın kendinizi, sabahlar olmasın. Vardar Nehri boyunca sıra sıra dizilmiş bar ve kafe var, girin birine. Söyleyin yerel içkinizi, izleyin insanları. Bilmediğin bir yerde olmanın tadı biraz da bilmediğin insanları izlemekte.

Üsküp – Belgrad

Geceyi Üsküp’te geçirip sabah otobüsle Belgrad’a geçebilirsiniz. Ama hem ucuzluğu açısından hem de farklı bir tecrübe sunacak olmasından biz tren seyahatini fazlaca minnoş buluyoruz. Tren yolculuğu yaklaşık 10 saat süreceği için sabah varış saatini de hesaba katarak bir yolculuk planı çıkarmalısınız. Evet, azıcık uzun. Belgrad’a dinç varmak için bu vakti uyuyarak geçirmek en temizi.

belgrad

Belgrad’da gezilecek yerler ise;

 • Şehre tepeden bakabileceğiniz hem de meydan içinde bulunan saat kulesi, anıt, kilise gibi yapıları görebileceğiniz Kalemegdan yani Kale Meydan,
 • Belgrad’ın en ihtişamlı yapılarından Aziz Sava Katedrali,
 • “Ulan ne adammış” demek istiyorsanız Nikola Tesla Müzesi,
 • Sırbistan Ulusal Müzesi,
 • Sokaklarını keşfe çıkabileceğiniz ve yerel yemekler yiyebileceğiniz Skadarlija bölgesi,
 • Mark’s Kilisesi,
 • İşlek ve hareketli Knez Mihajlova caddesi

 

Gördüğünüz gibi bu gezinin en gezgin noktası Belgrad. Gün sırasında değişiklik yapabilirsiniz. Alınmaca gücenmece yok bizde.

Belgrad – İstanbul

Artık dönüş vakti tabii, iş güç bizi bekler. “Bir seyahatin en çirkin yanı İstanbul’a dönüşü” diyerek o uçağa gidiyoruz tıpış tıpış.

Bu üç şehrin en güzel yanı üçünde de havaalanı olması. Ulaşım, nerede başlayıp bitirmenizi etkilemeyecek.

Bol bol fotoğraf çekmeyi, en övülen yerlerde yemek yemeyi, en yerel yemekleri denemeyi, ayaklarınıza kara sular ininceye kadar gezmeyi ve keşfetmeyi elden bırakmayın. Bol ve dolu dolu seyahatler…

Summary
Yazı
Kısa Bir Balkanlar Molası - Kosova, Üsküp, Belgrad
Açıklama
19 Mayıs’ın cuma gününe denk gelmesi ise çölde su bulmuşçasına sevindirdi çalışan kesimi. Çünkü bu yıl resmi tatiller de az, iki tatil bulunca böyle bir sevindirik oluyoruz.
Etiketler

“Kısa Bir Balkanlar Molası – Kosova, Üsküp, Belgrad” için 3 cevap

 1. Volkan diyor ki:

  Merhabalar,

  Bir blog da pasaportunuzda kosova damgası varsa belgrad a almıyorlar diye okumuştum. Orda bir sorun yaşadınız mı ? Bir de gitmeden konaklama ayarlamışmıydınız ? Teşekkürler

 2. Ahmet K. Meydancıoğlu diyor ki:

  Öyle bir şey yok. Rahat olun.

 3. Betül diyor ki:

  Merhaba, Üsküp üzerinden belgrada otobüsle geçmek istiyoruz ülkeye girişimizde sıkıntı yaşar mıyız ?
  Belgrad büyük elçiliğinin sitesinde :
  ”Sırbistan’a uğramadan Kosova’ya geçecek vatandaşlarımızın, Kosova’nın ardından, önce üçüncü bir ülkeye gitmeleri ve akabinde Sırbistan’a gelmeleri gerekmektedir.” yazısı var. Bu yazı beni biraz endişelendirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.