Kiev’de Görülmesi Muhteşem ve Ucuz Olan 5 Yer

En eski Avrupa kentlerinden biri olan Kiev, yılın hemen her zamanı serin ya da soğuk. Mayıs – Eylül arası daha rahat seyahat edilebilecek bir tarih aralığı. Bu kadar eski bir kent olunca doğal olarak gezilecek yeri de bol oluyor. Bu sebeple gitmeden planlamanızı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdilik en ucuz gezebileceğiniz, birbirinden farklı atmosfer sunan 5 yeri listeledik:

 

Saint Sophia Katedrali

Saint Sophia Katedrali

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan St. Sophia Katedrali Prens Yaroslav tarafından 1027’de inşa ettirilmiş. Özenle detaylandırılmış freskler ve mozaiklerle süslenmiş iç mekana sahip, turkuaz çan kulesi ve 13 kubbesi ile görkemli bir başyapıt. 18.yy’dan kalma yemekhanenin içinde bir de müzesi bulunmakta.

Sadece Çan Kulesi’nin yakınlarına girmek için 2 hr (€ 0,20), Çan Kulesi’nin içine girmek için ise 5 Hr (€ 0,50) yeterli olacak.

 

Kievo-Pecherska Lavra

Kievo-Pecherska Lavra

Diğer adıyla Mağaralar Manastırı… Bu bölgeye gelmek için metro kullanmayı düşünüyorsanız Arsenalna durağında inmeniz gerekli. Pecherska Lavra birçok kiliseden oluşan bir kompleks. 6 tanesi yerin altında bulunan toplam 18 kiliseden oluşmakta. Burası da UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Manastırda bulunan, adını da aldığı mağaralar eskiden rahiplerin inziva mekanlarıymış. 11.yy’dan kalan bu mağaralarda rahiplerin mumyalanmış bedenleri ürkütücü gelirse İngilizce turlardan biri ile gezebilirsiniz. Kadınların girişte eşarp takmaları rica ediliyor. Yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

oskana-mas

Bahsetmeden olmaz, manastırın bahçesinde 70’ten fazla çocuğun çiziminin bulunduğu paskalya yumurtalarından oluşan Ukraynalı sanatçı Oskana Mas’ın projesi rengarenk bir eser bulunmakta.

 

Çernobil Müzesi

cernobil-muzesi

Uzaktan büyük binalar ve süslü kiliselerine baktığınız müzede Sovyet kalıntılarını keşfedebileceksiniz. Kiev’in iki saatlik kuzeyine giderek dünyanın en trajik nükleer patlamasından nasibini almış şimdinin hayalet kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Müze, kendinizi nükleer atığın içinde hissetmeniz için çok iyi iş çıkarmış. Bu iyi bir şey mi kötü mü bilemiyoruz. Ancak her deneyimin her birimize yeni bir şeyler katabildiğine inanıyoruz.

Giriş 5 Hr (€ 0,50).

 

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Biraz da geleneksel şeyler görelim diyenler için Avrupa’nın en büyük açık hava müzelerinden biri olan Pirogovo Ukrayna Halk Müzesi. 16 ve 17. yüzyıllar arasında Ukrayna yaşamının canlandırıldığı, kültüründen izler taşıyan, eski köylerin, yel değirmenlerinin, ünlü Ukraynalı şair ve yazar Taras Şevçenko’nun evinin bir kopyasının yer aldığı bir mekan.

Çarşamba günleri hariç her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebiliyor. Giriş 15 Hr (€ 1,50).

 

Kiev Opera ve Balesi

kiev-opera-bale

Bir sırt çantalı gezginin parası bile Kiev’de bir opera görmeye yetebilir. Kişi başına 1-20 avro arası değişen bilet fiyatları bulunuyor. Web sitesinden takvimini ve yaklaşan gösterimleri takip etmenizi öneririz. 1886 yılında inşa edilen ihtişamlı opera binasında bir gösterimle Kiev gezinizi taçlandırmak isteyenlere kaçırılmayacak fırsat.

 

Summary
Yazı
Kiev’de Görülmesi Gereken Muhteşem ve Ucuz Olan 5 Yer
Açıklama
En eski Avrupa kentlerinden biri olan Kiev, yılın hemen her zamanı serin ya da soğuk. Mayıs - Eylül arası daha rahat seyahat edilebilecek bir tarih aralığı.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.