Kenya-Afrika’nın Gelişmekte Olan Yüzü

Kabul edelim ki her ülkenin kendine özgü güzellikleri, kendine özgü bir kültürü var. Konu Afrika ülkeleri olunca daha özel kültürlerle tanışmamız işten bile değil. İşte o ülkelerden biri de Kenya. Çoğu Afrika ülkesinden daha gelişmiş olan ve şu anda da gelişmekte olan ülke kategorisinde yer alan Kenya’da, farklı etnik kökenli insanlar sayesinde birçok kültürü aynı anda yaşamanız da mümkün.

200 milyon yıl önce yaşamış dinozorlara ve timsahlara ev sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulu Kenya. Bunun yanında insan fosilleri de bulunmuş. 1. yüzyılda ticaretin başlamasıyla topraklardaki insan nüfusu da artış göstermiş. 1498 yılında Vasco Da Gama’nın topraklara adım atmasıyla sömürge kapıları da Portekiz için açılmış. Yüzyıllar boyunca süren sömürgenin ardından ve yaşanan diğer tarihi olayların ardından Kenya, 1963 yılında kuruluşunu duyurmuş. Afrika’nın gülü Kenya’yı daha yakından tanımanın, ufak bir gezi yapmanın zamanı gelmedi mi?

 

Gidelim de nasıl gidelim?
Vizesiz olarak gidebilmenin yanında ülkenin başka bir güzelliği var; kolay ulaşılabilmesi. Türk Hava Yolları’nın, çarşamba günü dışında, ülkenin başkenti Nairobi’ye her gün direkt seferleri var. İstanbul’dan uçağa bindiğiniz takdirde 6 saat 35 dakika sonra Nairobi’ye varıyorsunuz. Direkt seferlerin biletleri daha pahalı olduğundan aktarmalı bir şekilde de gitmek isteyebilirsiniz. Bu durumda da bir aktarmayla ülkeye ulaşmanız mümkün. Yalnız, yolculuk sürenizin iki katına çıktığını hemen söyleyelim.

Nereleri gezelim?
Tarih, doğa, vahşi yaşam, deniz, kültür… Ne istiyorsanız bu ülkede bulmanız mümkün. Bu konuda Kenya’nın çok zengin bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ülkede deniz odaklı bir tatil yapmak da aklınızın bir köşesindeyse Ukunda’da bulunan Diana Beach mutlaka gitmeniz gereken bir nokta. Bunun yanında “Mutlaka görmem gereken şehir hangisi?’’ diye soracak olursanız, o şehir ülkenin başkenti ve en gelişmiş şehri olan Nairobi.

Nairobi’de gezilecek yerler

Nairobi, Doğu Afrika’nın en büyük şehirlerinden biri. Bunun yanında gelişmiş de sayılabilir. Şehirde, doğa, tarih ve kültürü yakından tanımanız mümkün. Bunun dışında şehrin kalabalık ve kaos içinde olduğunu da belirtelim. İşte gezip görmek için sabırsızlanacağınız başkent Nairobi’de mutlaka görmeniz gereken yerler:

• David Sheldrick Wildlife Trust
• African Fund for Endangered Wild Life
• Karura Forest
• Nairobi National Park
• Nairobi Nation Museum
• Karen Blixen Museum
• African Heritage House
• Kenyatta International Conference Center
• Nairobi Arboretum
• Ngong Hills
• American Embassy Memorial Garden
• Elephant Hills
• Snake Park
• Railway Museum

 

kenya (4)

 

Ne yiyip içelim?
Ülkede ananas, mango gibi meyveleri kahvaltı sofralarında görebileceğiniz gibi sokak aralarında da bu tropikal meyveleri satan insanları görebilirsiniz. Bu meyveleri yerinde yemek, sizin için ayrı bir deneyim olacaktır. Mısır, pirinç ve sebzeler ülke mutfağının vazgeçilmezleri, ayrıca etli yemeklerle de karşılaşmanız mümkün. Pilau (Aslında etli pilav olarak geçiyor ama bizim bildiğimizden biraz farklı) ve sukuma wiki ülkede tatmanız gereken yerel tatlar arasında. Bu lezzetleri Nairobi’de tadabileceğiniz restoranlar arasında ise Habesha ve Java House var. Kenya’nın çayı, kahvesi, tusker lager ve white cap lager de ülkede denemeniz gereken içeceklerden. Eğer ülkenin mutfağı damak zevkinize uygun değilse endişelenmeyin; Nairobi’de birçok mutfağa ait restoran bulmanız hiç zor değil.

Nerede eğlenelim?
Doğa turları ve spor aktiviteleriyle başkent başlı başına bir eğlence noktası olsa da gece hayatının da tadına bakmak isteyebilirsiniz. Nairobi’nin gece hayatının sizi eğlendirebileceğini söyleyebiliriz, şehirde birçok gece kulübü mevcut. Eğer uğramak isterseniz bunlardan bazıları Nyanza House Club, Monte Carlo Club ve Simba Saloon. Bunun yanında safari yapmayı kesinlikle unutmayın.

Nerede konaklayalım?
Nairobi’de bulunan otellerin çoğunun, diğer Afrika şehirlerine nazaran çok daha pahalı olduğunu söylemek mümkün. Ama düşük bütçeyle gitseniz bile, kesenize uygun bir konaklama seçeneği bulmanız çok zor olmayacaktır. Eğer düşük bütçeli bir konaklama düşünüyorsanız Arkland Palace Hotel ya da Kenya Comfort Hotel; eğer yüksek bütçeli bir konaklama istiyorsanız Tribe Hotel ve Crowne Plaza Hotel Nairobi hizmetinizde olacaktır.

Alışveriş için nereye gidelim?
Ülkede birbirinden güzel hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Bu eşyaların çoğunun el emeğiyle yapılması da onlara daha çok değer katıyor. Eğer sevdiklerinize bir hediye almayı düşünüyorsanız seçiminizi kisii taşından, mkonde ahşap oymalardan, cam nesnelerden, biblolardan ya da el yapımı sepetlerden yana kullanabilirsiniz. Utamaduni Craft Center ve Anselm Kitengela Hot Glass güzel hediye seçenekleri bulabileceğiniz mekanlar arasında iken The Junction Mall ya da Westgate Shopping Mall hemen hemen her ihtiyacınızı karşılayabilecek alışveriş merkezleri arasında.

Bunları unutmayın!

  • Ülkenin başkenti Nairobi’de büyük bir kaos ve trafik var. Planlarınızı bu durumu göz önüne alarak yapmanızı öneririz.
  • Gece geç saatlerde dışarı çıkmamanızı öneririz. Eğer geç vakte kaldıysanız konakladığınız yere taksiyle dönmek en doğrusu olacaktır.
  • Ülkede sık sık dolandırıcılarla karşılaşma ihtimaliniz var. Bu konuda dikkatli ve temkinli olmalısınız.
  • Kenya’ya gitmek için en uygun dönem aralık, ocak ve şubat aylarıdır.
  • AIDS ülkede görülen hastalıklar arasında. Kenya’ya gitmeden önce ve gittikten sonra bu konuda dikkatli olmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Nairobi
Konuşulan Diller: Swahili, İngilizce
Para Birimi: Kenya Şilini
Saat Farkı: 0
Telefon Kodu: +254

Summary
Yazı
Kenya - Afrika'nın Gelişmekte Olan Yüzü
Açıklama
Gelişmekte olan ülke kategorisinde yer alan Kenya’da, farklı etnik kökenli insanlar sayesinde birçok kültürü aynı anda yaşamanız da mümkün.
Yazar
Etiketler

“Kenya-Afrika’nın Gelişmekte Olan Yüzü” için 2 cevap

  1. […] doğusunda yer alır. Ülkenin komşuları Tanzanya,Somali,Güney sudan,Etiyopya ve Ugandadır. Kenya başkenti Nairobidir. Ülkenin güneydoğusunda Hint okyanusu vardır. Ülkenin adı Kenya Dağı’ndan […]

  2. mustafa diyor ki:

    kenyaya gitmek için hangi turlardan yararlanabiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.