Kazakistan-Dün ve Bugünü Bir Arada Yaşayan Ülke

Ne kadar araştırsak da, ne kadar okusak da gidip görmeden, havasını içimize çekmeden tam olarak hissedemeyeceğimiz ülkeler vardır. Tarih kitapları kaç cilt yazarsa yazsın yetmez yaşananlara. İşte, o ülkelerden biri de Kazakistan.

Hunlar, Göktürkler, Kıpçaklar, Karahanlılar gibi devletlere vatan olmuş topraklar üzerine kurulu Kazakistan. Yüz ölçümü bakımından da dünyanın dokuzuncu ülkesi. Kazakistan’ın her listenin üst sıralarında olması hem doğası hem de gelişmiş refah düzeyiyle ilgili hiç kuşkusuz.

1920 yılında Ruslar’ın Kazakistan’ı ele geçirmesiyle Kazakistan topraklarında, Kırgızistan Özerk SSC kuruldu. Bu isim 1925 yılında Kazakistan Özerk SSC olarak değişti. 1990’da Sovyetlerin yıkılmasıyla Kazakistan da bağımsızlığını ilan etti.

Tarih sayfalarının olaylı ülkesi için bavullarınızı hazırlayın; Kazakistan sizi bekliyor.

Kazakistan-3

Gidelim de nasıl gidelim?

Vize istemeyen ülkelerden biri olan Kazakistan’ın, kolay gidilebilir olması da tatil için bu ülkeyi tercih etmenizde başlıca nedenlerden biri olabilir. Kazakistan’ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Almati’ye Türk Hava Yolları ve Air Astana’nın direkt uçuşları mevcut. Üstelik yaklaşık 5 saatte Kazakistan’da oluyorsunuz. Air Astana’nın bilet fiyatlarının Türk Hava Yolları’ndan daha uygun fiyatta olduğunu da ekleyelim. Eğer ülkenin başkenti Astana’ya gitmek isterseniz aktarmalı uçuş yapmanız gerekebilir. Normal şartlar altında aktarmalı uçuşların bilet fiyatları daha yüksek olur ama aktarmalı ulaşacağınız Astana ile direkt uçuş yapacağınız Almati arasında pek fiyat farkı yok. Üstelik tatil planınızı erken yapar ve biletinizi de erken alırsanız, çok daha uygun fiyatlara uçabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Kazakistan’ın hemen hemen her şehri gezilecek değerde olsa da başkent Astana ve ülkenin en büyük şehri Almati kesinlikle rotanızda olması gereken iki şehir. İki şehre hava yoluyla ulaşımın olması da bu şehirlere kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlıyor.

 • Astana’da gezilecek yerler

Astana, Kazakistan’ın ikinci büyük şehri ve ülkenin başkenti. Şehirdeki yapılanma nedeniyle, İshim Nehri sayesinde, kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılan Astana’nın Sovyetler döneminden kalma yapıları kuzeyde yer alırken, yapılandırılmış yani yeni ve görkemli yapıları güneyde yer alıyor. İşte dünü ve bugünü harmanlayan Astana’da görmeniz gereken yerler:

 • Hazret Sultan Camii
 • National Museum of Kazakhstan
 • The Baiterek Tower
 • Saken Seifullin Museum
 • Nur-Astana Camii
 • Palace of Peace and Reconciliation
 • City Park
 • Museum of The First President Of The Republic Of Kazakhstan

 • Almati’de gezilecek yerler

Almati, hiç kuşkusuz ki, ülkenin kalbi olan şehir. Kazakistan’ın tarihini, mimari eserlerini görme imkanı yanında doğa güzelliklerinin de kapılarını size açan bu şehirde mutlaka gitmeniz gereken yerler:

 • Central State Museum of Kazakhstan
 • Museum of Folk Music Instruments Named After Yihlasa
 • Panfilov Park
 • Zenkov Cathedral
 • Medeu Skating Rink and Ski Resort
 • Kolsai Lakes
 • Almata Central Park
 • Saint Nicholas Cathedral
 • The Botanical Garden
 • Iversky Seraphimovskiy Nunnery
 • Kok-Tube Hill
 • Archeology Museum
 • Becet Ata Camii

Ne yiyip içelim?

Kazakistan Mutfağı, çok yabancısı olduğumuz bir mutfak değil, ama Türk Mutfağı’ndan ayrıldığı yerler var elbette ki. Tarihin eski dönemlerinde avcılık yeteneğini geliştirmiş olan bu halk, geçmiş deneyimlerine dayanarak hala et ağırlıklı bir beslenme şekli izliyor. Kazak sofralarının vazgeçilmezleri arasında; kuzu, koyun, sığır, at ve deve etleri yer alıyor. Ayrıca Kazakistan’a özgü olan 150 balık çeşidi de balığın mutfakta önemli bir yer edinmesini sağlamış. Bu ülkenin yöresel tatları arasında bulunan ve mutlaka yemeniz gereken tatlar arasında ise beş parmak, Kazakşa Şorba, Uygur Mantısı, Bavursak ve kazkarta yer alıyor. Ayrıca kısrak sütünden yapılmış kımız ve deve sütünden yapılmış subat da Kazaklar’ın sofradan eksik etmediği içecekler arasında.

Nerede eğlenelim?

Ülkenin başkenti Astana’nın yapılandırılan yerleri eğlenmeye daha elverişli mekanlar doğurmuş. Khan Shatyr’da aqua park keyfini yaşayabilir, Abay Road Music Club’da kendinizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz.

Almati’nin, Astana’dan daha eğlenceli bir şehir olduğu ise su götürmez bir gerçek. Doğa turlarına ya da aktivitelerine katılabileceğiniz gibi, sanatsal aktiviteler de eğlenmenizi sağlayacak kuvvetli bir seçenek. Ayrıca Almati’de bulunan Dacha Bar da mutlaka uğramanız gereken bir nokta.

Nerede konaklayalım?

Kazakistan’ın, genel olarak, pahalı bir ülke olduğunu söylesek çok abartmış olmayız. Özellikle, otellerde konaklama fiyatları o kadar yüksek ki ev- oteller çoğu turistin konaklamak için seçtiği bir alternatif haline gelmiş. Dünyaca ünlü zincir otelleri kolaylıkla bulabileceğiniz bu ülkede, zevkinize uygun bir otel bulmakta hiç zorlanmayacağınız kesin. “Benim konaklamak için o kadar fazla bütçem yok.’’ diyorsanız da, hosteller ve ev-oteller hizmetinizde olacaktır.

Alışveriş için nereye gidelim?

Sevdiklerinize, Kazakistan’dan hediye almadan dönmek istemiyorsanız seçeneğiniz çok. Özellikle söylememiz gerekirse, Astana’da Chocolate Shop’a, Almati’de ise Wine Boutique Salon de Provence’e uğrayıp tatlı bir sürpriz yapma imkanına erişebilir ve sevdiklerinize unutulmaz tatta hediyeler verebilirsiniz.

Kazakistan-8

Bunları unutmayın!

 • Kazakistan’da resmi taksi bulmanız imkansız. Bunun yerine, yoldan çevirdiğiniz arabalarla yaptığınız pazarlık sonrasında onlar sizi gitmek istediğiniz yere ulaştırabilir. Bu pazarlığa Ruslarla ya da Ukraynalılarla oturmanızı öneririz. Çünkü en dürüst fiyatı onlar veriyorlar.
 • Kazakistan’da bazı arabaların direksiyonlarını sağda, bazılarınınkini solda görürseniz şaşırmayın. Bu ülkenin yapılanma sürecinde olduğunun bir kanıtı.
 • Ülkede sert karasal iklim hakim. Yani, kış mevsimi çok soğuk olurken, yazlar çok sıcak oluyor. Bavulunuzu bu duruma uygun hazırlamakta fayda var.

Önemli Bilgiler

Başkent: Astana

Konuşulan Diller: Kazakça, Rusça

Para Birimi: Tenge

Saat Farkı:+3

Telefon Kodu: +7

Summary
Yazı
Kazakistan-Dün ve Bugünü Bir Arada Yaşayan Ülke
Açıklama
Kazakistan’ın hemen hemen her şehri gezilecek değerde olsa da başkent Astana ve ülkenin en büyük şehri Almati kesinlikle rotanızda olması gereken iki şehir.
Yazar
Etiketler

“Kazakistan-Dün ve Bugünü Bir Arada Yaşayan Ülke” için bir cevap

 1. Eyüp diyor ki:

  Ekleme: Pegasus da Almatı’ya uçuyor ve THY’nin 3’te 1 fiyatına neredeyse. Bunu da ekleyebilirsiniz. Air Astana ise pek de ucuz değil, velhasılı gidecek olanlar zaten anlık fiyatlara bakacaklardır ama benim bulduğum en uygunu doğrudan uçuşla Pegasus.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.