Katar-Zenginlikler Ülkesi

“Yüksek gökdelenler şehrin tarihi yapısını bozar, kültürünü tam yansıtmaz.’’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü o gökdelenleri, tarihine de kültürüne de eski bir kitabın yeni çekilmiş filmi gibi mükemmel şekilde uyarlayan Katar var!

Bölge aşiret beyleri tarafından yönetilen Katar, 1971 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra ülkenin yapılanma planları da yavaştan başlamış olmuş ve bu girişimler bugünlerde kendini keskin bir şekilde belli ediyor. İçinde bulunduğumuz çağı, Arap Yarımadası’ndan gelen bir esinti eşliğinde yaşamak istiyorsanız bir Katar tatili yapmaya ne dersiniz? Üstelik, vizesiz bir şekilde!

katar-5

Gidelim de nasıl gidelim?

Ülkemizden vizesiz bir şekilde tatile gidebileceğimiz Katar, tatlı yüzünü bu kez de ulaşımda gösteriyor! İstanbul ve ülkenin başkenti olan Doha arasında direkt seferler mevcut. Katar’ın hava yolu şirketi Qatar Airways ile başkent Doha ve İstanbul arasında haftada otuz uçuş yapılıyor. Bu da size, hemen hemen her zaman bu ülkeye gidebilme imkanı yaratıyor. Yaklaşık 4 saat süren bu uçuş için; Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines ve Emirates şirketleri de ulaşım imkanı sunuyor. Biletinizi erken alırsanız, daha uygun fiyatlar üzerinden yolculuk yapmanız da olası.

Nereleri gezelim?

Milenyumla beraber yeni bir yapılanmaya başlayan Katar’da gidilecek yerler listesinin başını tabii ki başkent Doha çekiyor. Katar’ın kalbi olan bu şehirde günümüz mimarisini mükemmel şekilde yansıtan yapılar mevcut.

 • Doha’da gezilecek yerler

Gerek gece hayatı, gerek farklı kültürleri kucaklayan yapısı gerekse farklı mimarisiyle Doha’ya hoş geldiniz! Bu şehir, siz geçmişin güzellikleri arasında büyülenirken bugünü unutmanıza izin vermeyecek. Katar’ın başkenti Doha’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Museum
 • İslami Sanatlar Müzesi
 • State Grand Camii
 • The Corniche
 • Barzan Tower
 • Khor Al Udeid
 • Falcon Souk
 • Eski Çarşı
 • İnci Anıtı
 • Doha Zoo

Ne yiyip içelim?

Ortadoğu mutfağının hakim olduğu Katar’da ayrıca İtalyan, Çin ve Hint mutfağına dair restoranlar da bulmanız mümkün.  Özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan restoranlar yemek açısından çeşitlilik sunuyor.  Milli gelir olarak da zengin olan ülkede çok pahalı yemekler görme ihtimaliniz de oldukça yüksek. Bunun yanında, Katar’da Uzak Doğu restoranlarına da kesinlikle uğramanızı öneririz. Çünkü burada aldığınız lezzeti, bu yiyeceklerin ana vatanlarında bile bulmakta zorlanabilirsiniz. Size Doha’da unutulmaz bir mutfak deneyimi sağlayacak restoranlar arasında ise Belgia Cafe, La Dolce Vita ve Chopsticks var.

Nerede eğlenelim?

Doha, bulunduğu coğrafyada, eğlencenin yaşadığı şehirlerden biri. Gece hayatı bakımından birçok alternatifi önünüze sunan Doha’da (gece kulüpleri genellikle otellerin içinde oluyor), aynı zamanda tüplü dalış ve kültürel turlar da yapabilirsiniz. Aqua Park Qatar, sıcak havalarda iyi bir seçenek oluştururken gece hayatında Crystal’ı ve Habano Bar’ı ilk gidilmesi gereken yerler arasına koymanızı öneririz.

Nerede konaklayalım?

Doha, konaklama açısından biraz pahalı sayılabilecek bir şehir. Hatta, dünyanın ünlü otellerinin burada hüküm sürdüğünü söylesek çok abartmış olmayız. Konaklama bütçeniz yüksekse Four Seasons Hotel Doha ve Marsa Malaz Kempinski sizin için gidilebilir güzel oteller arasında yer alıyor. Daha düşük bütçeli konaklamalarda ise InterContinental Doha ve Musheireb- Souq Waqif Boutique Hotels’i tercih edebilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Doha’da alışveriş yapabileceğiniz birçok alışveriş merkezi mevcut. Bu ülkede tam bir alışveriş çılgınlığı olduğunu söyleyebiliriz. Halk giydiklerine ve taktıklarına büyük önem veriyor. Doha’da alışveriş için gidebileceğiniz en farklı alışveriş merkezi ise Villago. Açık hava dekorasyonunu Venedik konseptiyle birleştiren bu alışveriş merkezi kesinlikle görülesi.

katar-3

Bunları unutmayın!

 • Katar’a içki sokmak yasak. O yüzden bavulunuzda alkol varsa, şimdiden çıkarsanız iyi olur.
 • Doha’da kadın taksi şoförleri görürseniz şaşırmayın; bu şehirde kadınlar da taksicilik yapıyor. Yalnız yolculuk sonrasında size verecekleri tutar, erkek sürücülerinkinden biraz daha fazla oluyor.
 • Katar’a gitmek için en uygun zaman dilimi ekim ve mart ayları arasında.

Önemli Bilgiler

Başkent: Doha

Konuşulan Diller: Arapça, İngilizce

Para Birimi: Katar Riyali

Saat Farkı: 0

Telefon Kodu: +974

Summary
Yazı
Katar-Zenginlikler Ülkesi
Açıklama
İçinde bulunduğumuz çağı, Arap Yarımadası’ndan gelen bir esinti eşliğinde yaşamak istiyorsanız bir Katar tatili yapmaya ne dersiniz? Üstelik, vizesiz bir şekilde!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.