Karnavalı Meşhur Brezilya’nın En Meşhur 5 Yemeği

Bol karnavalı, dansları, plajları, müzikleri ve renkli hayatı olan Brezilya, mutfağı ile de oldukça renkli. İlk ayak basan Portekizliler, daha sonra gelen Avrupalılar ve Afrikalılar ile farklı etnik grupları barındıran bir ülke olmuş Brezilya. Tabii bu etnik grup, yemek kültürünü de etkilemiş ve deniz ürünlerinden tropikal meyvelere ve baharatlı yemeklere kadar çok geniş bir damak tadı ortaya çıkmış.

Empanada

 

empanada

Güney Amerika’nın tamamına yayılmış olan empanada, minnak bir börek çeşidi. Deniz ürünü mahsullerinden kıymalı ya da tavuklu çeşitleri de bulunuyor. Yerel fırınlarda satılan empanadayı çoğul söylemek isterseniz empanadas demeniz gerekiyor. İngilicce’deki -s çoğul ekini koyuverin yani sonuna. Yarım ay şeklinde olduğu için bizdeki çiğ böreği andırıyor. Tabii çiğ böreğin minnakı.

Chourasco

 

churrasco-brezilya

Brezilyalılar’ın ulusal yemeği olan chourasca, bir çeşit mangalda ızgara. Çok çeşitli etler açık ateşte pişiriliyor. Brezilya’da et çok yaygın, yerli halk haftada bir mutlaka barbeküde pişirilmiş et yiyor. Churrascaria adı verilen et restoranları bulunuyor, buralarda dana ve kuzu gibi et çeşitlerinin her türlüsünü bulabilirsiniz.

Coxinha

 

Brezilyalılar’ın içli köftesi ile karşınızdayız. İçinde tavuk ve catupiry dedikleri bir çeşit krem peynir bulunuyor. İç harcında haşlanmış tavuk göğsü, çeşitli sebzeler ve baharatlar ile hazırlanıyor ve üstü de patates ve unla kaplanıp kızartılıyor.

Feijoada

 

Feijoada

Siyah fasulye, dana ve domuz etiyle hazırlanan Brezilya usulü güveç yemeği. Çok farklı feijoada çeşitleri var ülkede. Ve her birini yeme günü de farklı. Yanında da lahana, pilav ve farofa yiyebilirsiniz. Farofa ise manyok ununun, yumurtanın ve tereyağının birlikte kavrulduktan sonra muz ile karıştırılarak yapılıyor.

Cassava

 

cassava

Atıştırmalıklardan olan cassava da farofada kullanılan manyok ununun ham maddesi manyok otundan yapılıyor. Tadı patatesi andıran bitki, kızartılarak servis ediliyor. Patates ile yaptığınız her şeyi cassava ile yapılabiliyor. Patates oturtma gibi cassava oturtma pişirilebilir.

Etiketler

“Karnavalı Meşhur Brezilya’nın En Meşhur 5 Yemeği” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.