Jetlag Nedir ve Nasıl Kurtulunur?

Kısa zamanda uzun mesafeler katettiniz, biyolojik ritminiz bozuldu, oldu mu size jetlag? Uyku ve yemek düzeniniz bozulur, başınız ağrır, zihniniz yorulur, vücudunuz yorulur hatta kimileri depresyona girmiş gibi bile hissedebilir. Hele bir de doğuya doğru uçuyorsanız etkiler sizin için X2 demektir. Çünkü doğuya uçarken zaman dilimleri artar ve varış noktasında geçirdiğiniz ilk gün 24 saatten daha kısadır. Vücudunuzun ritmini 24 saatten daha az bir zamana alıştırmak da sizi zorlar. Biyolojik saatimiz vücudumuzdan salgılanan melatonin hormonu sayesinde düzenlenir, vücudumuz gece-gündüz farkını bu şekilde ayırt eder. Bu hormon aynı zamanda beslenme düzenimizi, iştahımızı, bağırsaklarımızı, kan basıncımızı, vücut ısımızı da etkilediği için vücudumuz resmen şoka uğramış olur. Ama korkmayın, jetlagı hafifletmenin hatta önlemenin bile yolları var. Yapmanız gereken tek şey kendinizi rahat bırakmak ve yazımızı okumaya devam etmek!

Jetlag1

 

  • Yeni saat dilimine hızlı alışabilmek için seyahate çıkmadan birkaç gün önce gideceğiniz yerin saat dilimine göre yaşamaya çalışın. Mesela batıya gidiyorsanız her zamankinden birkaç saat daha geç, doğuya gidiyorsanız da daha erken uyumaya çalışın.
  • İyice dinlenmiş olmaya özen gösterin. Uçakta uyumak da sizi çok rahatlatacaktır. Bunun için rahat kıyafetler giymelisiniz ayrıca yanınızda boyun yastığı, uyku maskesi de bulundurabilirsiniz.
  • Tansiyon hapı, insülin iğneleri gibi sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız varsa saatlerini ayarlayabilmek için doktorunuza mutlaka danışın.
  • Seyahatinizden bir gün önce ve sonra alkol, kafein almamaya özen gösterin. Bunun yerine sizi rahatlatacak papatya ve rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.
  • Uçuş sırasında ve sonrasında sorun yaşamamak için yağlı ve ağır yiyecekler yerine, hafif sebze yemekleri yemeyi tercih edin. Ayrıca yeterince su içtiğinizden emin olun, su sizin için en değerlisi.
  • Birkaç küçük hareket ve egzersizle kendinizi çok daha iyi ve zinde hissedebilirsiniz. Hem de bu sayede seyahat temposuna daha kolay alışmış olursunuz.
  • Kimi insanlar melatonin kullanarak jetlagı çok rahat atlattıklarını söylüyor ancak bunun tıbben tam olarak kanıtlanmış bir açıklaması yok ortada henüz. Ayrıca epilepsi hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda dikkatli kullanılması gerekiyor. Bu nedenle doktorunuza sorup, emin olmadan, kulaktan dolma bilgilerle kesinlikle ilaç kullanmayın, uyku ilaçlarını bile.

 

Summary
Yazı
Jetlag Nedir ve Nasıl Kurtulunur?
Açıklama
Kısa zamanda uzun mesafeler katettiniz, biyolojik ritminiz bozuldu, oldu mu size jetlag? Uyku ve yemek düzeniniz bozulur, başınız ağrır, zihniniz yorulur, vücudunuz yorulur hatta kimileri depresyona girmiş gibi bile hissedebilir.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.