Japonya’da Pembeli Beyazlı Sakura: Kiraz Çiçekleri Zamanı

“Dallardan bahar inmiş, duydun mu?” diyen bir güzel Ezginin Günlüğü şarkısı gelir çoğumuzun aklına dallar çiçeklenmeye başladığında. Ve istemsiz bir coşku hissederiz karnımızın içinde bir yerlerde; doğayı bir uyanış, bir telaş, bir bereket hali alır. İşte bunlar hep bahardan… Ve baharın gelişini kutlamak için değil midir parklara bahçelere, ufacık bir yeşilliğin olduğu yerlere akın etmemiz?

sakura zamani

Baharı gelişini kutlayan bir güzel ülke de Japonya. Nisan ayının ilk haftaları “sakura zamanı” nam-ı diğer kiraz çiçekleri zamanı Japonya’da. Eşsiz ve büyüleyici güzellikteki kiraz çiçekleriyle dolup taşan Japonya, bu görüntüsüyle büyük bir huzur veriyor ziyaretçilerine. Kendinizi kiraz çiçeklerinin arasında kaybedip, ruhunuzu yolculuğa çıkarmak istiyorsanız, istikametiniz Japonya olsun.

Birazcık kiraz çiçeklerinden bahsedelim sizlere. Sakuralar yani kiraz çiçekleri Japonya’da süs amacı ile yetiştiriliyor. Yani öyle bolca kiraz versin de hapur hupur yiyelim demiyor Japon dostlarımız. Ve bu güzel çiçeklerin ömrü sadece 10 gün. En güzel ve olgun göründükleri dönemde dökülüveriyorlar, hem de solmadan veya kurumadan. İşte bu noktada muazzam bir anlam taşıyor bu güzellikler. “Genç ve güzel iken ve yaşamınızın en keyifli noktasında ölüm bir anda sizi yakalayabilir.” Kısaca ölümün zamansızlığını çarpıyor yüzlere. Benim aklıma Cemal Süreya’nın “Her ölüm erken ölümdür” dizelerini getiririr sakuralar. Bir yandan acı gerçeği hatırlatan bir yandan da doyumsuz bir güzelliğe sahip sakuralar, Japonlar ve özellikle samuraylar için felsefi bir anlam taşımaktadır.

Sakuraların açtığı dönemde Japonya’da festivaller düzenleniyor. Bembeyaz ve uçuk pembe kiraz çiçeklerinin masalsı dünyasında yola çıkmak ve ruhlarını doyurmak isteyenler için Tokyo, Osaka ve Kyoto’dan daha güzel bir rota çizilemez. Kiraz çiçekleri altında Hanami piknikleri yapabilir, kiraz ağaçlarının altında uzanarak gökyüzünüzü çiçeklendirebilirsiniz. Japonya’nın TC vatandaşlarından vize istememesi de en tatlısı. Pasaport kontrolünde “Sakuraları görmek için” demeniz bile kafi. Çünkü evrensel barış sembolü sayılan sakuraları görmek istemek kadar masum bir sebep olamaz. Kiraz çiçekleri altında büyülenmek, hayatınızın en muazzam manzarasında kaybolmak ve Japon felsefesini anlamak istiyorsanız, nisan ayında Japonya’ya gidiniz, maaile gidiniz, sevdiğinizle gidiniz, çocuğunuzla gidiniz ama mutlaka gidiniz efendim.

sakura zamani-2

Summary
Yazı
Japonya'da Pembeli Beyazlı Sakura: Kiraz Çiçekleri Zamanı
Açıklama
Nisan ayının ilk haftaları “sakura zamanı” nam-ı diğer kiraz çiçekleri zamanı Japonya’da. Eşsiz ve büyüleyici güzellikteki kiraz çiçekleriyle dolup taşan Japonya, bu görüntüsüyle büyük bir huzur veriyor ziyaretçilerine.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.