Japonya-Medeniyet ve Teknolojinin Doğudaki Yüzü

Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tatil için bir çok maddenin bir başlık altında toplanması gerekir. Mimari, tarih, kültür, ülke insanları, teknoloji ve doğal zenginlikler… Hepsinin hatta daha fazlasının bulunduğu ülkeler içerisinde, hiç kuşkusuz ki, Japonya ilk sıralarda yer alıyor.

Arkeolojik çalışmalar, paleotik çağdan beri Japonya topraklarında insanların yaşadığını gösteriyor. Uzun zamandır tarihe tanıklık eden bir ülke olan Japonya, 2. Dünya Savaşı’nın ardından hızlı bir kalkınma gerçekleştirerek dünyanın ikinci milli ekonomisi olmayı başarmış.

Tadı damağınızda kalacak, unutulmaz bir tatil yaşamak istiyorsanız, Japonya için hazırlıklara başlaya ne dersiniz?

japonya-6

Gidelim de nasıl gidelim?

Japonya, Uzak Doğu’da bulunan bir ülke. Yani, evet, bu yolculuğu yaparak dünyanın bir ucuna gideceksiniz. Japonya’nın başkenti Tokyo’ya aktarmalı uçuşla da direkt uçuşla da ulaşabilmeniz mümkün. Ayrıca yaklaşık 14 saat sürecek yolculuğunuz için bileti, Türk Hava Yolları’ndan erken aldığınız takdirde çok uygun fiyata uçabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Dünyanın megapol şehirlerinden biri Japonya’da. Böyle olunca, bu fırsatı kaçırmak olmaz. Japonya’nın tarih ve teknoloji kokan başkenti Tokyo, mutlaka gezilmesi gerekenler listemize ilk sıradan giriyor.

 • Tokyo’da gezilecek yerler

Tokyo, Japonya’nın başkenti olduğu gibi dünyanın da geleneksel ve popüler kültürü mükemmel bir şekilde sentezleyen şehirlerden biri. Teknolojiyi ve modernizmi son sürüm yaşayan ve bunu yaparken doğayı öldürmeyen Tokyo’da, attığınız her adımda gerek aşinası olduğunuz gerekse hiç tanışmadığınız şeylere farklı bir perspektiften bakacağınız garanti. İşte, gezilmedik karış bırakmak istemeyeceğiniz bu şehirde mutlaka uğramanız gereken yerler:

 • Asakusa
 • Sengakuji Temple
 • Ueno Park
 • Meiji Jingu
 • Shinjuku Gyoen Nation Garden
 • Nezu Museum
 • Tokyo Tower
 • Yoyogi Park
 • Tokyo Ulusal Müzesi
 • Rainbow Bridge
 • Ueno Zoo
 • Yasukuni Shrine
 • National Museum of Emerging Science and Innovation Miraikan
 • Tokyo Sea Life Park

Ne yiyip içelim?

Japon Mutfağı, adından ve tadından bütün dünyada söz ettiren mutfaklar arasında. Severek yediğimiz Japon yemeklerini bir de ana vatanında yemek var tabii ki.

Doğu Asya ülkelerinden farklı olarak, Japon Mutfağı’nda baharat ve yağ kullanımı çok daha az. Pirinç mutfağın en önemli besini sayılabilir. Sabah kahvaltısında da akşam yemeğinde de pilavla(gohan) karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında, bir ada ülkesi olan Japonya’da balık da çok tüketilen bir besin maddesi. Mutlaka yemeniz tatlar arasında Ramen, Sushi, Yakitori ve Gyoza varken; bu tatları Tokyo’da size en lezzetli şekilde sunabilecek restoranlar arasında Kikko, Ishikawa ve Kyubey Main Restaurant var.

Nerede eğlenelim?

Tokyo, nasıl eğlenmesi ve eğlendirmesi gerektiğini çok iyi bilen bir şehir. Popüler kültürün merkezlerinden biri olan bu kentte, eğlenmek için birçok alternatifiniz olacak. Örneğin, doğa turlarına katılabilir, teknoloji ve eğlence parklarına gidebilir, Ryoguko Kokugiyan’a gidip sumo güreşi izleyebilir ya da Tokyo’nun gece hayatında içinizden geldiği gibi eğlenebilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Tokyo’nun, dünyanın en pahalı şehirleri arasında sayılmasının nedenini konaklama işin içine girince daha iyi anlayacaksınız. Çoğu ülkede bir hafta konaklayabileceğiniz bütçeyle, Tokyo’nun bazı otellerinde, bir gece bile geçirebilmeniz mümkün. Ama hemen endişelenmeyin, Tokyo büyük bir şehir; bütçenize uygun olan oteli bulmanız çok zor olmayacak. Ayrıca, şehirde her yere kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacak gelişmiş metro ağı sayesinde, merkezden ne kadar uzakta kaldığınızın da bir önemi yok. Oak Hotel ve Khaosan World Asakusa Ryokan merkezi, uygun bütçeli ve iyi hizmet veren oteller arasında tavsiye edebileceğimiz iki otel.

Alışveriş için nereye gidelim?

Teknoloji cennetine uğramışken, teknolojik ürün almadan gitmek olmaz! Japonya’nın genelinde olduğu gibi, Tokyo’da da teknolojik aletler çok uygun fiyata satılıyor. Manga, anime karakterlerin olduğu hediyelik ürünler de hoş bir hediye olabilir. Ayrıca, Ameyoko Shopping Street, alışveriş için mutlaka uğramanız gereken bir nokta. Bu sokağın size farklı bir alışveriş deneyimi yaşatacağı kesin!

japonya-7

Bunları unutmayın!

 • Tokyo sokakları çok temiz. Kimse yere çöp atmıyor. Bir çöp konteynırı bulmakta zorlanabilirsiniz; çünkü çöp konteynırı yok! Tokyolular çöplerini, çantalarının içindeki bir poşete koyup evlerine atıyorlar.
 • Toplu taşıma araçlarında telefonla konuşmamanız gerektiğini hemen söyleyelim. Diğer yolcuların rahatsız olmaması için telefonla konuşmak Japonya’da yasak.
 • Vizesiz bir şekilde, turist olarak gideceğiniz bu ülkede 90 gün kalma izniniz var.
 • Sokaklarda sigara içmek yasak. Sigara içilebileceğini gösteren işareti görmediğiniz bir yerde sigara yakmamanızı öneririz; aksi takdirde ceza ödeyebilirsiniz.
 • Mevsimsel nedenlerden dolayı Japonya’ya gitmek için en uygun zamanlar, ilkbahar ve sonbahar ayları.

Önemli Bilgiler

Başkent: Tokyo

Konuşulan Diller: Japonca

Para Birimi: Japon Yeni

Saat Farkı:+6

Telefon Kodu: +81

Summary
Yazı
Japonya-Medeniyet ve Teknolojinin Doğudaki Yüzü
Açıklama
Tadı damağınızda kalacak, unutulmaz bir tatil yaşamak istiyorsanız, Japonya için hazırlıklara başlaya ne dersiniz?
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.