Jamaika-Müziğin ve Neşenin Ana Vatanı

İnsanlarıyla, kültürüyle neşe kaynağı olan ülkeler vardır. Oralara gittiğinizde, hayatınızda sorun ettiğiniz şeyler size küçük gözükür ve hayatın ne kadar güzel bir şey olduğunun farkına varırsınız. Hiç kuşkusuz ki, Jamaika o ülkelerin en başında!

Cristopher Colombus’un “Gözlerimin gördüğü en güzel ada.’’ diye tarif ettiği Jamaika, 1655 yılında İngilizler’in sömürgesine uğramış ve bu işgalden ancak 1962 yılında bağımsızlığını kazanarak kurtulabilmiş bir ada devleti. Raggae, ska, rocksteady, dub, ragga, mento ve dancehall gibi müzik türlerinin ana vatanı olan bu ülkede mutsuz olmak imkansız gibi. Hayatınızın en mutluluk verici tatiline hazırsanız, rotanızı Jamaika’ya çevirme zamanımız gelmiş demektir!

Jamaika

Gidelim de nasıl gidelim?

Jamaika, Orta Amerika’da bulunan bir ülke. Evet, gitmesi pek kolay değil ve bu da onu çok kısa tatiller için elverişsiz bir ülke haline getiriyor. Yaklaşık 14 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşabildiğiniz Jamaika’ya direkt uçuş da ne yazık ki bulunmuyor. Ülkeye ulaşmanız için aktarmalı bir yol haritası çizmeniz mecburi. Ülkede, Kingston ve Montego Bay’da bulunan iki havaalanından hangisi yol haritanızın sonlandığı yere daha yakınsa onu seçme şansına sahipsiniz. Bu arada ufak bir not; biletinizi gidiş- dönüş aldığınız takdirde daha uygun fiyata yolculuk yapmanız mümkün.

 Nereleri gezelim?

Jamaika’nın her köşesi cennetten kopma gibi, bunu öncelikle söylememiz gerek. O yüzden, tatiliniz süresince ne kadar gezerseniz o kadar iyi. Çünkü bir daha böyle bir ülkeyle karşılaşma fırsatınız olmayabilir. Gezmeniz gereken ilk yer, hiç kuşkusuz ki, Kingston. Ülkenin başkenti olan bu şehir, aynı zamanda, Jamaikalı efsane Bob Marley’in izleriyle dolu. “Eşsiz güzellikteki deniz, kum ve güneşe de ihtiyacım var.’’ diyorsanız Montego Bay ilk tercihiniz olabilir.

 • Kingston’da gezilecek yerler

Ülkenin en büyük limanına sahip olan önemli bir ticaret merkezi Kingston. Sokaklar dans eden, şarkı söyleyen insanlarla dolu. Bob Marley’in nasıl bir ülkede yaşadığını görüp şarkılarının ruhunu daha derinden hissetmeniz mümkün. Çünkü Kingston, geçmişteki ruhundan hiçbir şey kaybetmemiş. Doğa harikaları da Kingston’ı mükemmelleştiren etkenlerden biri. İşte Jamaika’nın başkenti Kingston’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Bob Marley Museum
 • National Gallery
 • Port Royal
 • Blue Mountains
 • Devon House
 • Touch The Road
 • Holy Trinity Cathedral
 • Fort Clarence Beach

 

 • Montego Bay’da gezilecek yerler

Montego Bay’daki dinlendirici tatilinizde, gezeceğiniz yerlerin de size huzur vereceğinizden emin olun. İşte cennetin yeryüzündeki yansıması Montego Bay’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Croydon Plantation
 • Rose Hall Geat House
 • Greenood Great House
 • Gloucester Avenue
 • Lethe Estate

 

Ne yiyip içelim?

Diğer tropikal ülkelerde olduğu gibi, Jamaika’da tropikal meyveler, deniz ve et ürünleri yemek kültüründe önemli yer tutan gıdalar. Ayrıca pirinç ve mısırın da mutfakta önemli bir yeri var. Jamaika’da yemeden dönmemeniz gereken tatlar ise patty, coconut shrimps, Jamaica Jerk Chicken ve empanada. Bu tatları Kingston’da yiyebileceğiniz özel restoranlar arasında Strawberry Hills ve Scotchies Jerk Center var. Montego Bay da ise seçiminizi Round Hill Dining ya da Scotchies’den yana kullanabilirsiniz.

Nerede eğlenelim?

Jamaika’da  eğlenmeniz için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok aslında. Sokaklarda dolaşırken bile eğlenmeniz mümkün. Bunun yanında, Jamaika’nın dünyaya mal olmuş müzik kültürünü yaşayacağınız mekanlar da sizi bekliyor. Fiction Night Club ve Dub Club, Kingston’da uğramanız gereken yerler arasında. Ayrıca, her sene mart ayında gerçekleştirilen Jamaica Carnaval da eğlenmek için uygun bir aktivite!

Montego Bay’da ise tercihinizi doğa turlarından ve tarihi mekanlardan yana kullanabilirsiniz. Ocak ayında, şehirde gerçekleştirilen Air Jamaica Jazz and Blues Festival ise birçok turisti ülkeye çeken organizasyonlardan biri. Doğanın en güzel hallerini müzikle bütünleştirebileceğiniz eğlenceli bir tatil Montego Bay’da sizi bekliyor.

 

Nerede konaklayalım?

Turizm cennetlerinden biri olan Jamaika’da, konaklamanız için bütçenize uygun bir yer bulmanız çok zor olmayacaktır. Kingston’da tercih edebileceğiniz, güvenilir oteller; Liguanea Club, The Grand Port Royal Hotel ve Olympia Cron Hotel.

Montego Bay da ise size iyi hizmet verip harika tatilinizi bir üst düzeye taşıyacak oteller arasında Relax Resort ve Rose Hall Castles Beach Resort size tavsiye edebileceklerimiz.

 

Alışveriş için nereye gidelim?

Jamaika’da açılan halk pazarları, mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Zevkinize uygun bir şeyler bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın!

Bunları unutmayın!

 • Her ne kadar neşenin ana vatanlarından biri olsa da, Jamaika’da suç oranı oldukça yüksek. Özellikle Kingston’da tek başınıza gezmemenizi öneririz.
 • Jamaika’da taksi bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun nedeni bütün taksilerin benzin istasyonlarında beklemeleri. Taksiye binmeden önce benzin doldurmanız gerekiyor.
 • Jamaika, mayıs ve ekim ayları arası yağmurlu oluyor. Bu tarz havalardan hoşlanmıyorsanız ve tatilinizi yağmurlu bir mevsimde yapmak istemiyorsanız planınızı bunu göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

Önemli Bilgiler

Başkent: Kingston

Konuşulan Diller: İngilizce

Para Birimi: Jamaika Doları

Saat Farkı:-8

Telefon Kodu: +1-876

Summary
Yazı
Jamaika-Müziğin ve Neşenin Ana Vatanı
Açıklama
İnsanlarıyla, kültürüyle neşe kaynağı olan ülkeler vardır. Oralara gittiğinizde, hayatınızda sorun ettiğiniz şeyler size küçük gözükür ve hayatın ne kadar güzel bir şey olduğunun farkına varırsınız.
Yazar
Etiketler

“Jamaika-Müziğin ve Neşenin Ana Vatanı” için bir cevap

 1. […] olmak gibi bir ihtimal dahi yoktur. Raggae , ska, dub, mento gibi bilinen tüm müzik türleri Jamaika denildiğinde akla gelir. Orta Amerika ülkesi olan ulaşım için belli bir süre gerektiren fakat […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.