İyi Bir Tatil İçin Olmazsa Olmazlar

Tatile gideceğiniz günü iple çekenlerden, hatta her geçen gün için duvara bir çizgi çekenlerden misiniz? Hiç merak etmeyin yalnız değilsiniz! Yılın en sevilen zamanı, onlarca pazartesi sendromunu atlatmaya yardımcı hayallerin doğuş noktası; tatil! Biletinizi aylar öncesinden almış olabilirsiniz, gideceğiniz yeri görmek için heyecandan geceleri uyuyamıyor da olabilirsiniz ama bu iyi bir tatil için yeterli mi? Üzgünüz ama değil. Unutulmaz bir tatil için işinizi şansa bırakmayın ve planlı bir şekilde kilometreleri aşıp hedefinize ulaşın. “Ee, ne yapmalıyız peki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Haydi, o zaman hemen başlayalım!

 

Gideceğiniz Ülke ve Şehir Hakkında Araştırma Yapın

Aslında şehirler de ülkeler de bizim gibi yaşayan varlıklar; geçmişleri, bugünleri ve gelecekleri var. Evet, geleceklerini bilmemiz imkansız ama sadece bugünlerini bilip gitmekle de onlara biraz haksızlık yapmış olmaz mıyız? Yüzyıllardır hayatta olan, geçmişin izlerini taşıyan sokaklarda, caddelerde gezerken geçmişin kokusunu ciğerlerinize çekmek istemez misiniz? Gördüğünüz mimari bir eserin ya da o coğrafyaya özgü kuralların dününü bilmek dolu dolu zaman geçirmenizi sağlayacak.

 

Merkeze Yakın Olmak Önemli

Şehir hakkında yaptığınız araştırma sonucunda hangi bölgenin merkeze yakın olduğunu da keşfetmiş oluyorsunuz. Konaklamanız gereken yer tam da o bölge, daha uzağı değil! Merkezi bir noktada konaklamak şehrin ruhunu daha iyi yakalamanızı ve gece-gündüz durmadan yeni şeylerle karşı karşıya gelmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında tabii ki, gezmek istediğiniz noktalara kolay bir şekilde ulaşacak olmanız da çok önemli bir olanak.

 

Kendinize Bir Tatil Planı Çıkarın

Tatiliniz kaç gün sürecek, gezmek ve görmek istediğiniz kaç nokta var, bir şehir bu tatil için yeterli mi yoksa çevre illere ya da ülkelere de gitmek istiyor musunuz? Bunların hepsi, teker teker tatilinizin rotasını ve kalitesini belirleyen sorular. Soruları, nedenleriyle birlikte ne kadar detaylı cevaplandırabiliyorsanız o kadar güzel bir tatil sizi bekliyor demektir. Örneğin, şehirdeki noktaları uzaklıklarına göre günlere bölmek oldukça rahat bir tatil geçirmenize yardımcı olacak, ne zaman nereye gideceğini bilmenin keyfi diye bir şey var ne de olsa. Komşu şehirleri ya da ülkeleri görmek gibi bir planınız varsa ve aracınızı önceden kiralarsanız hem daha ekonomik bir tatil için bir adım daha atmış olur hem de son anda uygun bir araç bulmak için gireceğiniz panik ruh halinden kurtulmuş olursunuz.

 

İletişimsiz Olmaz

Evet, tatile gidiyorsunuz ama unutmayın ülkenizde sizi merak edenler olabilir ya da siz neler gördüğünüzü tüm arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunların dışında, umarız olmaz ama, acil bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle seyahate çıkarken mobil hattınıza bir yurt dışı pakedi tanımlatmanız önemli. Yurt dışı paketlerinin çok ekonomik olmadıklarını düşünürsek wi-fi’si olan bir noktada konaklamanız da kaçınılmaz hale geliyor.

 

Ayağı Yorgana Göre Uzatmalı

Çıkacağınız tatil için bir bütçeniz olmalı. Yapacağınız araştırmanın detaylı olması bu nedenle de çok önemli. Ortalama bir restoranda yemeğe ne kadar ödeyeceksiniz, şehir içi ulaşıma ne kadar harcayacaksınız, alışveriş yapacaksanız alışverişe ne kadar ayırmayı düşünüyorsunuz hepsini tek tek planlamalısınız. Bunun yanında gezmek istediğiniz müze varsa müze giriş ücretlerini de hesaba katmak gerekiyor, giriş ücretleri hakkında bilgiyi ilgili müzelerin internet sitelerinden bulmanız mümkün. Son olarak, ne olur ne olmaz, dönerken cüzdanınızda bir miktar para olmasında fayda var.

Summary
Yazı
İyi Bir Tatil İçin Olmazsa Olmazlar
Açıklama
Tatile gideceğiniz günü iple çekenlerden, hatta her geçen gün için duvara bir çizgi çekenlerden misiniz? Hiç merak etmeyin yalnız değilsiniz!
Yazar
Vizesiz Geziyorum
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.