Irak-Medeniyetlerin ve Acının Beşiği

Hakkında bol bol konuştuğumuz, ana haber bültenlerinde sıkça izlediğimiz bir ülke. Hatta öyle ki, modern dünya bize ülkenin nasıl bombalandığını canlı yayınlarla gösterdi. Bir tarihin ve insanlığın nasıl yaralandığını, nasıl yok edilmeye başlandığını gözlerimizle gördük. Evet, suların hiç durulmadığı ülke Irak’tan bahsediyoruz.

Mezopotomya üzerine kurulu Irak toprakları, en eski medeniyetlere ve uygarlıklara ev sahibi olmuş. 7. yüzyılda İslam’ı kabul eden bu topraklarda Emeviler ve Abbasiler varmış. Bilim ve ticaretin dünyadaki güneşi, şu anda Irak’a başkentlik yapan, Bağdat’mış. 13. yüzyılda başlayan ve iki asır süren Moğol istilası, Bağdat Kütüphanesi’ndeki çoğu bilim kitabının yakılmasına, parçalayıp atılmasına neden olmuş. Öyle ki Dicle Nehri’nin günlerce mürekkep rengi aktığı söyleniyor. Bu durum, haliyle, toprakların bilimde gerilemesine ve aynı zamanda birçok sanat eserinin yok olmasına neden olmuş. 17. yüzyılda Osmanlı toprakları arasına giren Irak, 1. Dünya Savaşı’na kadar imparatorluğun himayesinde kalmış. 1920’lerde, bugünkü gibi, yeraltı kaynaklarından dolayı İngiliz işgaline uğrayan Irak, 1958 yılında bağımsızlığını kazanmış. Hepimizin şahit olduğu gibi, 2003’te Amerika Birleşik Devletleri’nin işgalini yaşayan Irak, kurulu olduğu bereketli topraklardan dolayı acı içinde. “Bir zamanlar bilimin en gelişmiş olduğu topraklara gidip yüzyıllık kültürü yaşamak lazım.’’ diyenlerdenseniz, sınır komşumuz Irak sizi bekliyor.

Irak-2

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak gidebileceğiniz Irak’a ulaşımın kolay olduğunu söyleyebiliriz. Irak’a ulaşmak için birkaç alternatifiniz de var; isterseniz hava yoluyla, isterseniz kara yoluyla, isterseniz de demir yoluyla bu topraklara ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları ve Iraqi Airlines’ın ülkeye direkt seferleri mevcut. Yaklaşık iki saatlik bir uçuşun ardından Irak’a varabilirsiniz. Ayrıca Gaziantep’ten Musul’a giden TCDD trenleri de, gezip görerek yolculuk yapmak isteyenler için bir alternatif. Bunun yanında otomobilinizle de sınır kapılarından geçip Irak’a ulaşabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Irak’ta mutlaka gezilmesi gereken şehir, hiç kuşkusuz ki Bağdat. Tarihin önemli medeniyetlerinin önemli şehri Bağdat, bugün de Irak’a başkentlik yaptığı gibi ülkenin de en büyük şehri. Orta Doğu’da da en büyük üçüncü şehir olan Bağdat, medeniyetler tarihine olduğu kadar günümüzün tarihine de şahit olmak isteyenleri bekliyor.

 • Bağdat’ta gezilecek yerler 

Bağdat’ta; Arap, İslam eserlerini, özellikle camileri, görmek mümkün. Dünyanın önemli şehirlerinden olsa da çoğumuzun farkında olmadığı ya da yaşadıklarından dolayı en diplere koyduğumuz bir şehir. Eserleri ve kültürüyle yaşananlara farklı bir perspektifle bakmanızı sağlayacak Bağdat’ta mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerler:

 • Irak Ulusal Müzesi
 • Bağdat Müzesi
 • Bağdat Kalesi
 • Sharabiya Okulu
 • Abbasi Sarayı
 • Al-Jawadain Holy Shrine
 • Al-Shaheed Monument
 • Zawraa Parkı
 • Abu Hanifa Camii
 • Al-Mutanabbi Meydanı
 • Um Al-Quaraa Camii
 • Haidewr Hane Camii
 • Buratha Camii
 • Bağdat Hayvanat Bahçesi

Ne yiyip içelim?

Irak’ta et ve hamur işi oldukça çok tüketiliyor. Ayrıca et, genellikle sebzeli bir şekilde servis ediliyor. Aslında damak tadımızdan çok uzak yemekler tüketildiğini söyleyemeyiz. Diğer Orta Doğu ülkeleri gibi, bu ülkenin de Lübnan Mutfağı’ndan etkilendiğini söylemek mümkün. Masgouf, zeytinli fasulye, Baytinijan, Mesguf ve Biryani kebabı Irak’ta mutlaka denemeniz gereken yerel tatlar arasında. Bu geleneksel tatları, Bağdat’ta size leziz bir şekilde sunan restoranlar arasında ise Mazaya ve Beston Sammad var. Bağdat’ta dünya mutfağından örnekler bulmanız da mümkün.

Nerede eğlenelim?

Bağdat’ın pek eğlenceli bir şehir olduğunu söyleyemeyiz. Eğlence bakımından yapacağınız pek sıra dışı bir şey yok. Rutin şartlar altında da eğlenmeyi başarabiliyorsanız Bağdat’taki bu durum size olumsuzluk oluşturmayacaktır.

Nerede konaklayalım?

Bağdat’ta gayet uygun fiyatlarla konaklamanız mümkün. Eğer bir pansiyonda konaklamak ya da bir oda tutmak gibi fikirleriniz varsa konaklama için harcadığınız para daha az olacaktır. Bir otelde kalmak isterseniz Bağdat’ın iyi otellerinden olan Babylon Warwick Hotel, Coral Boutique Hotel, Rimal Hotel ve Cristal Grand Ishtar Hotel önerilerimiz arasında.

Alışveriş için nereye gidelim?

Bağdat’ta hediyelik eşya bulmanız oldukça kolay olacaktır. Bunun yanında Bağdat’tan baharat almadan dönmemenizi öneririz. Eğer bir alışveriş merkezine ihtiyacınız varsa Al Mansur Mall ve Maximall ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Irak-6

Bunları unutmayın!

 • Irak’ta, birine ayağının altını göstermek terbiyesizlik olarak adlandırılıyor.
 • Ülkede yaz ayları oldukça sıcak geçiyor ve kum fırtınaları görülüyor. Bu nedenle ülkeye yapacağınız ziyaret için en uygun zaman ilkbahar ayları.
 • Irak, bir savaş bölgesi olduğundan temkinli olmakta yarar var.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Bağdat

Konuşulan Diller: Arapça, Kürtçe, Süryanice

Para Birimi: Irak Dinarı

Saat Farkı: 0

Telefon Kodu: +964

Summary
Yazı
Irak-Medeniyetlerin ve Acının Beşiği
Açıklama
Bir tarihin ve insanlığın nasıl yaralandığını, nasıl yok edilmeye başlandığını gözlerimizle gördük. Evet, suların hiç durulmadığı ülke Irak’tan bahsediyoruz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.