İlkbahar Aylarında Gidip Görülesi 4 Şehir

Güneş güzel yüzüne hasret kalmışken nihayet sevenleriyle buluştu. Şubattı, marttı derken nisan ayına girdik çok şükür. Güneş gören masum köylü stayla ilk cemrenin düşüşü tüm yurtta davulla zurnayla 40 gün 40 gece kutlandı adeta. İlk cemre ile beraber içimize bir gezgin kurt da düştü tabii ki. “Sahip beni gezdiiiiiir” diye çığlıklar atıyor, biz duyuyoruz. İçinizi kemiren gezgin kurt için bu güzel bahar aylarında gezilecek şehirlerin ufak bir listesini yaptık. İmkanı olan gitsin görsün, içindeki kurtları döksün.

Saraybosna

 saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, kelime anlamı ile de gönüllerde taht kuran bir şehir. Bosna, kelime anlamı olarak “iyi insanların bölgesi” anlamına geliyor. Animelerdeki gibi gözlerde kocaman bir kalp belirme sebebi. Bosna Hersek’te karasal iklim hakim olduğu için hava koşullarına Ankara’dan pay biçin. Kışın adım atmayın, yazın da kavrulmayın. Yani en güzeli gönül yaylarını gevşeten bahar ayları.

Osmanlı döneminden kalma Başçarşı, Katolik Katedrali, Latin Köprüsü, Milli Kütüphane (biz dedik Ankara’dan pay biçin diye), Bakırcılar Çarşısı en bilinen gezip görülecek yerler arasında. Hanlar, türbeler, medreselerle dolu bir şehir Saraybosna.

Belgrad

 belgrad

Küçük Bir Balkan Turu yazımızda anlattığımız Belgrad da ilkbahar aylarında gidilecek yerler listemizde. Sırpça’da “beyaz” anlamına gelen Belgrad kelimesinin anlamındaki ferahlık şehre de yansımış. Beyaz’ın çağrıştırdığı başka beyazlar da yok değil tabii ama biz uslu bir şirin olalım. Mis gibi doğasıyla, nehir kenarına kurulmuş olduğu için harika manzarasıyla, neşeli ve renkli atmosferiyle, ucuzluğuyla ve sıcacık insanlarıyla Belgrad, “mutlaka gidin” listemizde.

Petra

 petra-min

Ürdün’de bulunan Petra, dünyanın en gizemli şehirleri arasında. Sular altında kalmadan önce göçebe bir halk olan Nebatiler’in yaşam alanı imiş. Ve Petra pek çok ülkeyi bağlayan bir konumda olduğu için ticaret gelişmişti, Nebatiler de zenginlikleriyle nam salmış. (Ne oldum demeyeceksin diyen atalarımız Nebatiler’den olabilir) Sonrasında ise Romalılar işgal etmiş. Bu şehrin en önemli özelliği ise işgalden kaçan insanların buraya saklanması. Gizemi ise yapılış amacında saklı. Petra şehrinin kral mezarlarını ve gizli bir hazineyi saklamak için yapıldığı dilden dile dolanıyor.

1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girdi, 2006 yılında ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edildi. Bize de Nebatiler’in kayıp şehri Petra’yı gezi listemize dahil etmek kaldı.

Kyoto

 kyoto

Japonya’da bulunan Kyoto, Japonya’nın kiraz çiçeklerine boyandığı kiraz çiçeği zamanında en muhteşem görüntüsüne sahip şehirlerinden biri. Adeta pembe ve beyaz kiraz çiçekleriyle baştan sona boyanan şehir doğal bir festival havasında. “Kyoto gibi içimiz de çiçekler açsın, böcekler ötsün, kırlarda sevgililer el ele gezsin” diyorsanız ver elini Kyoto.

Japonya’nın en kalabalık şehri bu arada kendisi. Ve 2. Dünya Savaşı’nda ABD bile bombalamaya kıyamamış, öyle güzel, öyle şirin, öyle tarih dolu bir yer Kyoto.

Summary
Yazı
İlkbahar Aylarında Gidip Görülesi 4 Şehir
Açıklama
İçinizi kemiren gezgin kurt için bu güzel bahar aylarında gezilecek şehirlerin ufak bir listesini yaptık. İmkanı olan gitsin görsün, içindeki kurtları döksün.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.