İlk Kez Yurt Dışı Tatiline Çıkacaklara Öneriler

Uçak biletleri yurt içiyle aynı, hatta zaman zaman daha ucuz; oteller deseniz seçenekler fazla olduğu için uygun fiyatlılar arasından beğenin beğenebildiğinizi! E geriye ne kalıyor? Vize mi? Hah işte, biz de onu diyecektik. Boş verin vizeyi. Önce yumuşak bir geçiş yapmaya bakın; vizesiz ülkelerden başlayın. Şaka değil, 2015 itibariyle Türkiye’de vize istemeyen toplam 97 ülke var dünya üzerinde. Doğaysa doğa, tarihse tarih, maceraysa macera! Peki, dünyayı gezmeye nereden başlamalı da bu heves gün be gün körüklenmeli diyorsanız işte size önerilerimiz.

 

 • Belgrad

Belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad 2-3 gününüzü ayırıp hem tanıdık hem yepyeni bir tecrübe yaşayabileceğiniz en ideal vizesiz şehir. Tanıdık olması Osmanlı’dan çok fazla iz barındırmasından. Belgrad Kalesi’nin ana kapısının adı İstanbul Kapısı. Artık gerisini siz düşünün. Ülkenin ekonomisi kötü. Bu da turistlere yarıyor haliyle. Hem yeme içme hem de konaklama çok ucuz. Eğer denk gelirseniz Belgrad’a otobüsle 1 saat uzaklıktaki Novi Sad şehrinde yapılan ünlü EXIT müzik festivaline de gidebilirsiniz.

 

 • Üsküp

Üsküp

Bir vizesiz Balkan şehri daha… Hem tarihimizde hem de edebiyatımızda derin izleri olan Makedonya’nın başkenti Üsküp, aslında yabancı bir şehir bile sayılmaz. Üsküplü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı ne demiş: “Üsküp ki Şar Dağları’nda devamıydı Bursa’nın”. Türkiye’nin herhangi bir şehri kadar tanıdık olan Üsküp’te en çok yeşili seveceksiniz. Bozulmamış doğa size ilaç gibi gelecek. Sonra yemeklerinde sonra da müziğinde lezzetli tatlarla karşılaşacaksınız.

 

 • Beyrut

Beyrut

Türkiye’den vizesiz gidilebilen Lübnan’ın başkenti Beyrut, adında bile hüzünle karışık bir gizem saklıyor sanki. Çok acı çekmiş bir şehir. Sanki aranızda eğlenmeyi en çok ben hak ediyorum dercesine yaşıyor bugünlerini. Zaten dünyanın birçok yerinden binlerce insan Beyrut’a gece hayatı için geliyor. Eğer isterseniz siz Fairuz’un Beyrut’unu görmeye de gidebilirsiniz. Siz neresinden bakarsanız Beyrut size o yüzünü gösterir.

 

 • Tahran

tahran

Dünyanın en köklü medeniyetlerinden biridir İran medeniyeti. Estetik duygusunun doruklarda yaşandığı bir sanat anlayışı vardır bu medeniyette. Dünyada birçok kitap önce Farsçaya daha sonra Farsçadan Türkçeye çevrilir. Entelektüel seviyeyi buradan anlayabilirsiniz. Tahran işte bu medeniyete başkentlik yapan muazzam bir şehir. Gezeceğiniz müzelerin, tarihi eserlerin sınırı yok. Güzel müzikler dinleyecek, lezzetli yemekler yiyeceksiniz. En önemlisi ise eğer İran’a karşı önyargılarınız varsa bir bir bu önyargılardan kurtulacaksınız.

 

 • Moskova

moskova

Hem dünya başkentlerinden biri hem de Türkiye’den vize istemiyor; daha ne olsun! Moskova’ya özellikle yeni yıl tatili için gitmenizi öneririz. Karlar altında Kızılmeydan’da inanılmaz bir coşkuyla kutlanan yeni yıl, hayatınızın en unutulmaz anlarından biri olabilir. Bir müze niteliği taşıyan Moskova metrosundan başlayın ve bu gösterişli şehri karış karış gezin.

Summary
Yazı
İlk Kez Yurt Dışı Tatiline Çıkacaklara Öneriler
Açıklama
Uçak biletleri yurt içiyle aynı, hatta zaman zaman daha ucuz; oteller deseniz seçenekler fazla olduğu için uygun fiyatlılar arasından beğenin beğenebildiğinizi!
Yazar
Etiketler

“İlk Kez Yurt Dışı Tatiline Çıkacaklara Öneriler” için 2 cevap

 1. nezaket topal diyor ki:

  Peki turla mı gidiliyor bu şehirlere

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Nezaket Hanım,

   Evet internet üzerinden tur firmaları üzerinden hazır paketlerden veya kendi programınızı yapıp ilgili dökümanlardan yararlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.