İlginç Kuralları Olan Vizesiz Ülkeler

Yeryüzünün zenginliği kültürlerden geliyor hiç kuşkusuz. Yüzyıllardır kutlanan 1 Nisan Şaka Günü de dünyadaki bu zenginliğin eğlenceli bir parçası olarak görülebilir. Günün kökeni 16. yüzyıla dayanıyor ama bu sefer zamanda yolculuk yapmaya niyetimiz yok. Nisan ayının ilk gününde, anı ve günü yaşamaya kararlıyız. Tarihler 1 Nisan’ı gösterdiğine göre bizim de şaka yapacağımızı düşünüyorsunuz ama onu da yapmayacağız. Onun yerine, ülkelerin şaka gibi kurallardan bahsedeceğiz size. İşte, ilginç kanunlarıyla dikkat çeken vizesiz ülkeler!

 

SİNGAPUR

Market, bakkal raflarında bin bir türlü sakız var. İstediğimizi alıp çiğniyoruz canımız çektiği zaman. Singapur’u düşündüğümüz zaman bu bile bir özgürlük aslında biliyor muydunuz? Çünkü Singapur’da çevre temizliği gerekçesiyle sakız çiğnemek yasak.

 

 

 

TAYLAND

Paranın yeri cüzdanlarımızdır ama olur da Tayland’da yerde para görürseniz sakın üzerine basmayın çünkü bu yasak! Nedeni ise paraların üzerinde kralın resminin bulunması.

Ülkedeki diğer ilginç kanunlar ise araç kullanırken gömlek giymek, iç çamaşırsız dolaşamamak diye sıralanıyor. Bu arada eğer Tayland topraklarında yorgunluk atmak için bir film izlemek isterseniz o “Anna the King” olmamalı çünkü krallığı aşağıladığı gerekçesiyle bu film ülke sınırları içerisinde yasaklı.

 

İRAN

Stylish bearded hipster model with man bun hairstyle, lifestyle in the street, depth of fieldSaçlarınızı uzatıp istediğiniz modeli verebiliyor ve istediğiniz gibi toplayabiliyorsanız ne mutlu size. Çünkü İran’da bazı saç modelleri İslam’a aykırı olduğu için erkeklere yasak.

Örneğin erkekler saçlarını at kuyruğu yapamıyor, jöleyle şekillendiremiyorlar. Ülkede kadınların epilasyon yaptırmasının da yasak olduğunu belirtelim.

 

FİLİPİNLER

ilginckurallar_filipinler

Bir müzik efsanesi olan Frank Sinatra’yı dinleyip uzaklara huzurla dalmayan var mıdır? Filipinler’de Frank Sinatra yasağı yok ama sanatçının en popüler şarkılarından biri olan “My Way” yasaklı.

Nedeni ise depresyondayken bu şarkıyı dinleyenlerin bir kısmının intihar etmiş olması.

 

 

 

RUSYA

ilginckurallar_rusyaGenç nesil her ülke için önemlidir ama Rusya bu konuda fazla hassas davranmış gibi. Ülkede emo modasına uymak 2008 yılından bu yana yasak. Bu tuhaf yasağın sebebi ise akımın, gençleri depresyona sürüklediğinin düşünülmesi.

Ülkenin diğer ilginç yasağı ise dantelli iç çamaşırı giyme yasağı. Denetimi sağlanamasa da bu yasağın kanun da yeri bile var! Dantelli çamaşırların nem çekme oranı düşük olduğu için Rus hükümeti vatandaşlarına pamuklu iç çamaşırı öneriyor. Yani her şey sağlık için!

 

BHUTAN
Bhutan-vizesizYeşilden huzur bulduğumuz doğru. Belki Bhutan’ın adı bile bu nedenle bize huzur veriyor.

Barışçıl Ejderhalar Ülkesi’nin yasası kendine yakışır şekilde rüya gibi. Yasaya göre ülke topraklarının %60’lık alanı orman olmalı.

 

 

Summary
Yazı
İlginç Kuralları Olan Vizesiz Ülkeler
Açıklama
Yeryüzünün zenginliği kültürlerden geliyor hiç kuşkusuz. Yüzyıllardır kutlanan 1 Nisan Şaka Günü de dünyadaki bu zenginliğin eğlenceli bir parçası olarak görülebilir.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.