Hong Kong-Uzak Doğu’da Bir Batılı

Modern dünyada bir kültür karması görmek mümkün. Her ne kadar kültürlerini yaşatsalar da doğu da yüzüne batıya dönmüş durumda. Bunun en iyi örneklerinden biri, hiç kuşkusuz ki Hong Kong. Öyle ki çevrenizde çekik gözlü insanların yoğunluğu fazla olmasa kendinizi New York’ta sanmanız hiç zor değil.

1997 yılına kadar Birleşik Krallıklar tarafından yönetilen toprakların yönetimi Çin Halk Cumhuriyeti’ne geçmiş durumda. Uzayıp giden yüksek gökdelenleri, baktığınızda huzur bulduran denizi ve gelişmişliğiyle göz dolduran bir ülkeye gitmek istiyorsanız doğru yerdesiniz; Hong Kong’a gidiyoruz!

Hong Kong-1

Gidelim de nasıl gidelim?

En metropolit ülkelerden biri olan Hong Kong’a dünyanın birçok yerinden seferler bulunduğu gibi ülkemizden de direkt uçuşlar bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın, ülkeye çarşamba günü dışında her gün seferi bulunuyor. 10 saat 30 dakika süren bir uçuştan sonra Hong Kong’dasınız. Ayrıca Bangkok, Abu Dabi, Dubai gibi noktalardan da aktarmalı olarak uçmanız mümkün. Türk Hava Yolları’nın gerçekleştirdiği kampanyalardan yararlanarak ulaşım bütçenizi düşürmenizin de olasılıklar dahilinde olduğunu hatırlatalım.

Nereleri gezelim?

Ülkede ayak bastığınız ilk yer haliyle Hong Kong International Airport olacak. Havaalanının gelişmişliği bile size ülke hakkında ipuçları veriyor aslında.

Hong Kong; Hong Kong Adası, Lantau Adası ve Kawloon yarımadasından oluşmuş bir ülke. Her yeri mutlaka gezmenizi tavsiye etsek de ülke de mutlaka görmeniz gereken yer, şehrin merkezinin bulunduğu Hong Kong Adası.

 • Hong Kong’da gezilecek yerler

Batı medeniyetinin doğu kültürüyle buluştuğu Hong Kong’da eşsiz bir manzara ve modern bir yapılanma sizi bekliyor. “Doğu’nun İncisi’’ olarak tanımlanan Hong Kong’da mutlaka görmeniz gereken ve ülkenin keyfini çıkarabileceğiniz yerler:

 • Victoria Zirvesi
 • Ocean Park
 • Hong Kong Tarih Müzesi
 • Büyük Buda
 • Chi Lin Rahibe Manasarı
 • Nan Lian Bahçesi
 • Avenue of Stars
 • Ten Thousand Buddhas Monastery
 • Wong Tai Sin Temple
 • Museum of Coastel Defence
 • Hong Kong Bilim Müzesi
 • Heritage Museum
 • Hong Kong Maritime Museum
 • Ngong Ping 360
 • Tsim Sha Tsui
 • Kardoorie Farm and Botanical Gardens

Ne yiyip içelim?

Hong Kong nüfusunun hemen hemen hepsi Çin kökenli olduğu için ülkenin mutfağı da Çin Mutfağı’nın birçok özelliğini barındırıyor. Bunun yanında deniz ürünleri de Hong Kong Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında. Eğer farklı tatlar denemeyi seviyorsanız bu ülke tam size göre! Daha önce denemediyseniz Pekin Ördeği ve Çin usulü mantı olan Dim Sum’u mutlaka denemenizi öneririz. Hong Kong’un yeşil çayını içmeden dönmek de olmaz! Ülkenin mutfağını en leziz şekilde deneyimleyebileceğiniz restoranlar arasında ise Din Tai Fung, Tin Lung Heen ve One Dim Sum Chinese Restaurant bulunuyor.

Nerede eğlenelim?

Hong Kong gece hayatı açısından oldukça renkli bir ülke. Şehrin hemen hemen her yerinde bulunan barlar ve gece kulüpleri sabahın ilk ışıklarına kadar açık olup sınırsız eğlence sunuyorlar. Bunun yanı sıra karaoke barlar da Hong Kong gece hayatının önemli bir parçası. Bütün eğlence mekanlarını bir arada görmek istiyorsanız  Soho Bölgesi tam size göre! Bunun dışında Hong Kong Disneyland’da da eğlence dolu güzel bir gün sizi bekliyor olabilir.

Nerede konaklayalım?

Hong Kong konaklama açısından birçok alternatifi önünüze sunuyor. Şehirde yüksek bütçelerle lüks otellerde kalmanız da düşük bir bütçeyle küçük bir hostelde kalmanız da mümkün. Şehrin merkezinden uzakta bir konaklama seçeneği tercih ettiyseniz bile bu bir sorun değil. Ulaşmak istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Queen’s Road, Hotel ICON, W Hong Kong ve The T Hotel konaklamanız için mükemmel oteller olabilir. Yalnız dolu olma ihtimallerine karşın kararınızı erken verip rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Alışveriş için nereye gidelim?

Hong Kong, alışveriş yapmayı sevenler için tam bir cennet! Günün hemen hemen her saati alışveriş yapabileceğiniz sokak pazarları ve dev alışveriş merkezleri alışverişe doymanızı sağlayacak. Bunlarla beraber, elektronik ürünler de alışveriş kültürünün önemli parçalarından. IFC Mall, Pacific Place, Festival Walk ve APM HongKong’da uğrayabileceğiniz alışveriş noktaları arasında yer alıyor.

Hong Kong-4

Bunları unutmayın!

 • Hong Kong’da bahsettiğimiz hayatın dışında, zor şartlar altında yaşayan insanlar da var. Şehrin arka sokaklarını gezmek de gezinizin tamamlayıcısı olacaktır.
 • Ülke nüfusunun çoğu Çin kökenli olsa da halk kendisine Hong Konger denmesini tercih ediyor.
 • Hong Kong kalabalık bir ülke ve bu durum bazı zamanlarda trafiğine de yansıyabiliyor. Planlarınızı, trafiği göz önüne alarak yapmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.
 • Haziran ve eylül ayları arasında ülkede muson yağmurları ve tayfunlar görülebilir. Bu nedenle planladığınız tatil için en uygun aylar ekim ve aralık ayları olacaktır.

Önemli Bilgiler

Başkent: Hong Kong

Konuşulan Diller: Çince, İngilizce

Para Birimi: Hong Kong Doları

Saat Farkı: +5

Telefon Kodu: +852

 

Summary
Yazı
Hong Kong-Uzak Doğu’da Bir Batılı
Açıklama
Her ne kadar kültürlerini yaşatsalar da doğu da yüzüne batıya dönmüş durumda. Bunun en iyi örneklerinden biri, hiç kuşkusuz ki Hong Kong
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.