Honduras-Mayalar’ın Torunları

Orta Amerika’nın en büyük, en eski, en kalabalık ikinci ve en fakir üçüncü ülkesinden bahsediyoruz. Her ne kadar “en’’lerin ülkesi olsa da okuduğunuz gibi en iyilerin ülkesi olduğu söylenemez. Evet, Honduras’tan bahsediyoruz.

Mayalar’a ev sahipliği yapmış toprakların üzerine kurulu Honduras. Hatta hala, Maya kanı bu ülkede akıyor. Honduras’ın %90’ı Maya soyundan geliyor.

Cristopher Colombus’un topraklara ayak basmasının ardından ülke İspanya sömürgesi olmuş ve bu durum yüzyıllar boyunca devam etmiş. Honduras’ta İspanya esintisini hala hissedebilirsiniz. Bağımsızlığını kazandıktan sonra komşusu El Salvador’la boğaz boğaza gelen bu ülkenin Orta Amerika’da çok popüler olduğunu söyleyemeyiz. Hatta Karayipler’in kıyısında bir ülke olarak bile turizm çok gelişmemiş. Bunda fakir halkın, suç işlemeye eğlimli olması başlıca neden. Yine de “Orta Amerika ayrı bir kültür, gitmeden olmaz. Hem de Maya topraklarına ayak basmış oluruz.’’ diyorsanız Honduras sizi bekliyor!

Honduras1

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak tatil yapabileceğimiz, gezip görebileceğiniz Honduras’a gitme konusunda, vize gibi şanslı değiliz maalesef. Ülkenin başkenti Tegucigalpa’ya ulaşmak için öncelikle Panama City, Atlanta, Houston ya da Miami gibi şehirlere ulaşmanız gerekiyor. Buradan yapacağınız aktarmalar sayesinde Honduras’a ulaşabiliyorsunuz. Uçak biletlerinin çok ucuz olduğunu söyleyemememizin yanında yaklaşık 17 saat 30 dakikalık bir yolculuğa da hazır olmalısınız. Uzun aktarma uçakları bekleme bonusu da cabası.

Nereleri gezelim?

Başkent Tegucigalpa’da indiğinizde hayal kırıklığı yaşamamanız için baştan söyleyelim; evet, ülkenin havaalanı çok bakımsız ve hiç havaalanı gibi değil. Honduras, gerçekten çok fakir bir ülke olduğundan bu tarz fotoğrafları her yerde çekmeniz mümkün zaten.

Ülkenin mutlaka gezilmesi gereken yeri başkent Tegucigalpa. Mayalar’a ev sahipliği yapmış Copan Antik kenti şehre yakın, yani şehir kültürel bir tatil için uygun bir nokta. Ülke, deniz tatili için pek uygun olmasa da Roatan’a gidip bu alandaki eşsiz manzaralarla karşılaşmanız mümkün.

 • Tegucigalpa’da gezilecek yerler

Hondurus’un başkenti Tegucigalpa’da, tarihi havayı(bolca İspanyol havası) ve eşsiz manzaralara sahip doğal güzelliklerin dokusunu içinize çekmek mümkün. Şehir, halkın kültürünü daha yakından tanımanız için de size yardımcı oluyor. Halkın çok fakir olmasına karşın sokaklardaki rengarenk evler sizi biraz şaşırtabilir ama bu durum şehrin güzelleşmesini sağlıyor. Ülkeyi, Maya torunlarının vatanı olarak görebilsek de, uygarlık ve gelişmişlik bakımından Maya Uygarlığı’yla pek benzeşmiyor. Tegucigalpa’da gezip görebileceğiniz ve ülkeyi daha iyi tanımanız hakkında ipucu veren yerler:

 • Museo para la Identidad Nacional
 • İsa Heykeli
 • Suyapa Bazilikası
 • Parque Nacional La Tigra
 • Iglesia de San Francisco
 • Cetadral de San Miguel
 • Honduras National Gallery of Art
 • Colonial Museum
 • Palacio Legislativo
 • Plaza Los Dolores
 • Iglesia de la Merced
 • Partque Central
 • El Picacho
 • Centro Interactivo de Ensenanza Chiminike

Ne yiyip içelim?

Honduras’ta Mayalar’dan kalma çok eski bir yemek geleneğinin olmasının yanı sıra, ülkenin Meksika başta olmak üzere, diğer Orta Amerika ülkelerinin de etkisinde kaldığını söylemek mümkün. Ülkede bolca tüketilen tortilla ve taconun yanında baharat kullanımı da çok yaygın. Ülkede başlıca denemeniz gereken tatlar arasında ise platos tipicos, frijoles,tajadas ve pannela var. Sofrada et gördüğünüzde de kesinlikle kaçırmamanız gerek çünkü bu ülkenin etleri çok leziz. Tegucigalpa’da yerel lezzetlere ulaşabileceğiniz, önerdiğimiz restoranlar arasında ise Barystro Gastro Lounge, Haciende Real, Rojo Verde & Ajo ve El Patio var.

Nerede eğlenelim?

Honduras’ın eğlenceli bir ülke olduğunu söylemek mümkün. Tegucigalpa’da doğa turlarına katılabilir, muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Roatan ise deniz aktiviteleri konusunda çok zengin bir nokta. Eğer buraya yolunuz düşerse mutlaka dalış yapmanızı öneririz.

Tegucigalpa’da gece eğlenebileceğiniz mekanlarda mevcut. Eğer şehirde gece hayatının tadına bakmak isterseniz Club 360 ya da Winners Sports Bar’a uğrayabilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Tegucigalpa’da nerede kalacağınız önemli bir konu. Şehirde suç oranı yüksek olduğundan, güvenliğiniz için, merkezi bir yerde kalmanızı öneririz. Şehrin genelinde çok iyi dizayn edilmemiş oteller çoğunlukta olsa da bu konuda iyi olan ve hizmetinden memnun kalacağınız otellerde mevcut. Tegecigalpa’da konaklayabileceğiniz oteller; Tegucigalpa Marriott Hotel, Hotel Plaza JuanCarlos, Real Colonial ve Hotel Portal del Angel.

Alışveriş için nereye gidelim?

Ülkeden eliniz boş dönmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Özellikle seramik ve ahşap oyma konularında çok başarılı eserler bulacaksınız. Bunun yanında ülkede gümüş ve altın işlemeciliği de gelişmiş. Şehrin merkezinde, hediyelik eşya alabileceğiniz yerler bulacaksınız. Eğer, Tegucigalpa’da bir alışveriş merkezine ihtiyacınız var City Mall Tegucigalpa tam size göre.

Bunları unutmayın!

 • Doğa yürüşlerine çıkmaya karar verdiyseniz dikkatli olmalısınız. Yılan, örümcek, sivrisinek ve akrep gibi hayvanlarla karşılaşma oranınız oldukça yüksek.
 • Eğer Honduras’ta güvenlik konusunda bir sorunla karşılaşırsanız, sokaklarda sıkça göreceğiniz polislerden yardım isteyebilirsiniz. Ama yine de, ülkede akşam dışarı çıkarken dikkatli olmalısınız.
 • Hırsızlık olaylarına karşı tedbiri elden bırakmamakta fayda var.
 • Ülkede, ulaşım konusunda zor durumda kalırsanız otostop yapabilirsiniz. Fakat araç sahiplerinin sizden maddi karşılık beklediği de aklınızda bulunsun.
 • Honduras’a gitmek için en uygun zaman aralığı, yağışların az olduğu, aralık ve nisan ayları arası.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Tegucigalpa

Konuşulan Diller: İspanyolca, İngilizce, Miskito

Para Birimi: Lempira

Saat Farkı:-9

Telefon Kodu: +504

Summary
Yazı
Honduras-Mayalar’ın Torunları
Açıklama
Orta Amerika’nın en büyük, en eski, en kalabalık ikinci ve en fakir üçüncü ülkesinden bahsediyoruz. Her ne kadar “en’’lerin ülkesi olsa da okuduğunuz gibi en iyilerin ülkesi olduğu söylenemez.
Yazar
Etiketler

“Honduras-Mayalar’ın Torunları” için bir cevap

 1. […] halen soyunu Dünya üzerinde devam ettirmektedir. Hepimizin bildiği ya da ismini duyduğu Honduras, bu soyun devamını getirmektedir. Orta Amerika’da yer alan ülke, en büyük yüz ölçümüne […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.