Hayvanlarla İç İçe Tatil Yapabileceğiniz Lokasyonlar

Gezi listemizde olan bir ülkeye neden gitmek istediğimiz sorulsa birçok nedeni art arda sıralayabiliriz. Tarihi güzellikler, kültür, doğal harikalar bunlardan sadece bazıları. Peki bir ülkenin kültürü, sadece insanlarını tanıyarak keşfedilebilir mi? “Evet.” cevabını gönül rahatlığıyla veremiyoruz. Bir ülkenin kültürünü tamamen anlayabilmek için hayvanlarla nasıl bir ilişki içerisinde olduğuna da bakmak gerekir bizce. Çünkü hayvanlarla aradaki bağ da kültürün şekillendiren bir öge. Bu sayede hem kültürü daha iyi anlamış hem de belki de bir daha hiç göremeyeceğimiz hayvan türleriyle iç içe bir tatil yapmış olabiliriz. İşte, hayvanlar eşliğinde, sevimli bir tatil yapmanızı sağlayacak 5 ülke!

 

RUANDA

ruanda

Geçmişin izlerini değil, geçmişin kendisini sırtlanan Ruanda bizim bugün yaşadığımız şartlardan çok uzakta olsa da insanlar bunu kendileri için bir avantaja çevirmiş. Yaşamın doğal olduğu ülkede başka hiçbir coğrafyada göremeyeceğiniz bitki ve hayvan türleriyle karşılaşmanız olağan. Nesli tükenmekle karşı karşıya olan dağ gorilleri de bu hayvan türlerinden sadece birisi. Yani Afrika kıtasında olan Ruanda, kıtasına yakışır bir biçimde doğal güzelliklerin hakkını sonuna kadar veriyor ve bu da karşılaşmamızın zor olduğu birbirinden özel canlı türlerini karşımıza çıkarıyor. Ülkede bulunan Akagera National Park’a gittiğinizde ne demek istediğimizi gözlerinizle görme imkanına erişeceksiniz.

 

ENDONEZYA

endonezya

İrili ufaklı adalardan oluşan bir ülke olan Endonezya, dünyada en büyük biyoçeşitliliğe sahip ikinci ülke. Biyoçeşitlilik olur da hayvanlarla iç içe geçirilecek bir tatilin kapıları açılmaz mı? Tabii ki açılır, hem de sonuna kadar. Komado ejderi, domuz burunlu kaplumbağalar gibi bir çok egzotik hayvanla karşı karşıya gelmemizi sağlayacak bu ülkede dünyanın sadece insanlara ait olmadığını hatırlayacak ve zor görülen bu hayvanlarla karşı karşıya geldiğiniz için kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

 

BOTSVANA

botsvana

Belgesellerdeki hayatın içine girmeye hazır olun; Botsvana sizi çağırıyor! Birçok doğal yaşam parkının bulunduğu bu ülkede, Afrika belgesellerinde rastladığınız hemen hemen her hayvanı yaşadığı yerde görmeniz mümkün. Kıtanın ruhunu dile getiren Botsvana’nın başkenti Gaborone’de bulunan canlılara bir selam vermek isterseniz Somarelang, Gaborone Doğal Yaşam Parkları ve Saint Claire Aslan Parkı sizi bekliyor. Filler, ceylanlar, sincaplar, zebralar, tilkiler, aslanlar ve sincaplar göreceğiniz canlılardan sadece birkaçı.

 

TAYLAND

tayland

Plajlarıyla ve eğlence hayatıyla ünlü olduğu kadar, sınırları dahilinde yaşam süren hayvan çeşitliliğiyle de göze çarpan bir ülke Tayland. Fotoğraf çektirirken dizinize yatabilecek uysallıktaki kaplanları, kendilerine özel bir adada yaşam süren maymunları, özel bir çiftlikte bir arada yaşayan yılanlarıyla ülkenin bambaşka bir yüzüyle karşılaşacağınız kesin. Tropikal kuşakta yer alan ve büyük bölümü yağmur ormanlarıyla kaplı olan ülkede elbette ki karşılaşacağınız hayvanlar bunlarla sınırlı değil. Adını dahi duymadığınız kuşlar, timsahlar, maymunlar ülkede sizi bekliyor. Bu arada su altında yaşayan hayvanlar ile bir araya gelmek için bir dalış yapmanız yeter.

 

ZAMBİYA

zambiya

Doğal yaşamın bağrında bir tatil sunmak için Zambiya da hazır. Doğaseverlerin yeryüzündeki cennetlerinden biri olan Zambiya’da, candan Afrika insanları eşliğinde, müzik ve dansla renklenmiş bir şekilde zaman geçireceğinizi söylememize dahi gerek yok. Buna şimdi bir de belgeseldeki vahşi yaşamı ekleyin. Ülkede bulunan doğal parklar görmeyi hayal edemeyeceğiniz hayvanlarla karşı karşıya gelmenizi sağlayacak. Lower Zambezi National Park, Munda Wanga Environmental Park, bu yolda uğrayacağınız ilk yerler olabilir.

Summary
Yazı
Hayvanlarla İç İçe Tatil Yapabileceğiniz Lokasyonlar
Açıklama
Gezi listemizde olan bir ülkeye neden gitmek istediğimiz sorulsa birçok nedeni art arda sıralayabiliriz. Tarihi güzellikler, kültür, doğal harikalar bunlardan sadece bazıları.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.