Hala Geç Değil: Yeni Yılda Batum

“Yeni yıla nasıl girersen öyle gider.” derler. Ee, biz de gezmeyi sevdiğimize göre bol gezmeli, çok keşifli bir yıl diliyoruz haliyle.

Vize ile uğraşmaya da pek gerek duymuyoruz bildiğiniz gibi; vizesiz ülkelerin sevdalısıyız. “Pek hazırlık yapmadım ama yeni yıla yurt dışında girsem.” diyenlerdenseniz, üzülmeyin. Yeni yıla sayılı günler kalsa da çaresi var. Çare Batum! Üstelik Gürcistan özerk bölgesi Acara’nın başkenti Batum’a gitmek için pasaporta bile ihtiyaç yok. Kimlikle bile ülkeye giriş çıkış yapabiliyorsunuz.

Batum, çoğu kişi tarafından gece hayatı ile anılsa da aslında bir Karadeniz liman kenti olduğu için bol huzuru ve neşeyi de içerisinde barındırıyor. Modern binaların arasında geçmişin izleriyle karşılaşmak Batum’da mümkün. Tertemiz ve şirin sokakları, sevecen insanlarıyla yeni yıla zinde ve keyifli gireceğiniz garanti.

 gurcistan-batum5

Şehirde mutlaka görmeniz gereken noktalardan biri hiç kuşkusuz Batum Bulvarı. 19. yüzyılda yapımı başlayan parklarda yapacağınız yürüyüşler, 2016’nın tüm dertlerini arkanızda bırakmanızı sağlayabilir. Oluşturulan bir parkın içerisinde bulunan Nurigeli Yapay Gölü ise Batum’da bahsettiğimiz huzuru bulabileceğiniz bir nokta.

Batum’da kendinizi ufak bir Avrupa turuna çıkarmak isterseniz gideceğiniz yer Piazza Meydanı olmalı. Avrupa mimarisinin buram buram koktuğu bu meydanda cam ve mozaik sanatından faydalanarak inşa edilmiş yapılar yer almakta.

Avrupa’da karşılaştığımız astronomik saatlerden biri de Batum’da. Her saat başında çanları çalan bu tarihi saat, aynı zamanda astronomide oldukça önemli olan güneşin ve ayın konumu hakkında da bilgiler veriyor.

Avrupa ile bu kadar iç içe bir şehirden bahsediyoruz ve bu yakınlığı biraz daha arttırıyoruz. Batum’da Avrupa Meydanı adında, bol turist çeken, güzel saatler geçirilebilecek bir meydan var. Avrupa Meydanı’nda bulunan dev fıskiyelerin ortasında bulunan ve yaklaşık on yıl önce yapılmış Medea Heykeli meydanın en dikkat çekici detaylarından. Üstelik Avrupa Meydanı, 2017 yılını karşılamak için Batum’daki en ideal nokta olacak. Kurulacak olan noel pazarında bol bol gezebilir, hediyeler alabilirsiniz. 31 Aralık, 1 ve 2 Ocak günleri bu meydanda kurulacak set up başında olacak Gürcü ve dünyaca ünlü DJ’lerden bahsetmiyoruz bile.

Bizans ve ileriki yıllarda Osmanlı himayesine girmiş, yüzyıllara tanıklık eden Batum Kalesi, şehrin en çok dikkat çeken tarihi yapılarından biri. Gonio Kalesi olarak da bilinen bu yapıya cüzi bir miktar vererek girebilir ve tarihe tanıklık edebilirsiniz.

 batum

“Batum’a geldik ama Karadeniz’in yeşilliğini dilediğimiz ölçüde göremedik.” diyorsanız şehir merkezinden otobüse atlayıp Batum Botanik Bahçesi’ne gidebilirsiniz. Farklı coğrafyalara ait beş binden fazla bitki türünü buluşturan bu bahçe, aynı zamanda dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri.

Tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra Batum’da modern sanat eserleriyle karşılaşmak da mümkün ki bunların en dikkat çekenleri Ali ve Nino Heykeli ve Alfabe Kulesi. Temelleri yaklaşık 16 yüzyıl öncesine dayanan Gürcü Alfabesi’ni temsil eden Alfabe Kulesi ve aşk ile ırklar arası hoşgörüyü temsil eden Ali ve Nino Heykeli şehirde mutlaka görmeniz gereken modern sanat eserleri arasında.

Yeni yıla Batum’da girmemek ve Batum’u keşfetmemek için hiçbir neden yok! #visitbatumi

Summary
Yazı
Hala Geç Değil: Yeni Yılda Batum
Açıklama
Batum, çoğu kişi tarafından gece hayatı ile anılsa da aslında bir Karadeniz liman kenti olduğu için bol huzuru ve neşeyi de içerisinde barındırıyor.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.