Haiti-Arafta Kalan Topraklar

Doğanın muhteşemliği ortasına kurulmuş bir ülke, masmavi denizler, yemyeşil ağaçlar… Bu cennetin yanında, batı yarım kürenin en yoksulu ve en yüksek işsizlik oranına sahip ülkesi olmak. Evet, Karayipler’de bulunan, Hispaniola Adası’nı Dominik Cumhuriyeti’yle paylaşan Haiti’den bahsediyoruz.

1492 yılında Cristopher Colombus’un keşfinden sonra, yeni dünya için bir üs haline gelen Haiti toprakları kanlı bir tarihe sahip. Topraklarda yaşam süren yerlilerin ölümünün ardından, Afrika’dan getirilen kölelerin çalıştırılmasıyla Avrupa’nın kahve ve şeker üretimi karşılanmış. 17. ve 18. yüzyıllarda, Fransız deniz korsanlarının eline geçen ülke Fransız Devrimi’nin ardından Fransa’yı yenmeyi başarmış ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra, Amerika kıtasında bağımsızlığını ilan eden ilk ülke olmuş. Doğasıyla cennet, halkının yaşam şartlarıyla cehennem olabilecek Haiti’yi gezmek görmek istiyorsanız, haydi bavullarınızı hazırlayın!

Haiti1

Gidelim de nasıl gidelim?

Haiti’ye ülkemizden direkt uçuş ne yazık ki bulunmuyor. Ülkeye tek aktarma yaparak varabileceğiniz gibi daha uygun fiyatta uçmak istiyorsanız iki aktarma yaparak da ulaşabilirsiniz. New York’a yapacağınız uçuşun ardından sizi Haiti’ye ulaştıracak Port- Au- Prince uçağına binip yaklaşık 14 saatlik bir yolculuğun ardından ülkeye varıyorsunuz. Uzun bekleme süreleri ise ülkeye kaç saatte varacağınız konusunda belirleyici bir etken.

Nereleri gezelim?

Açıkça söylememiz gerekirse Haiti’de olma nedeniniz tarihi bir gezi olmamalı. Ülke, yaz tatili yapabilmek için uygun. Mükemmel plajlara sahip Jacmel’i gezmenizi önersek de Haiti’de mutlaka gitmeniz gereken yer, başkent Port- Au- Prince.

 • Port- Au- Prince’de gezilecek yerler

Deniz, kum ve güneşin keyfini, hakkını vererek çıkaracağınız; insanlarını ve kültürünü gözlemleyebileceğiniz Port- Au- Prince’de kendinizi kızgın kumlara bırakmadan önce gezmeniz gereken birkaç yer var. İşte, Haiti’nin başkenti Port- Au- Prince’de gezmeniz gereken yerler:

 

 • Musee du Pantheon National Haitien
 • Marche de Fe
 • Vogages Lumire
 • Notre Dame Catholic Cathedral
 • Petionville
 • Haiti Art Museum
 • Sainte Trinit Cathedral
 • Barbancourt Rum Distillery

Ne yiyip içelim?

Haiti Mutfağı; Karayip, Fransız ve Afrika mutfaklarından etkilenmiş zengin bir menü sunuyor. Genel olarak lezzetli yemekler bulabileceğinizi söylemek mümkün. Bunların dışında deniz ürünlerinin, özellikle de ıstakozun, ülke için ayrı bir yeri var. Kabrit, poulet creole, du riz jonjon ve grait denemeniz gereken tatlar arasında. Rom, barbancourt 5 ve papye de Haiti’de deneyebileceğiniz içkiler arasında. Son olarak ülke kahve üretimi bakımından zengin bir ülke; bir bardak kahve içmeden dönmeyin deriz. Port- Au- Prince’de yerel mutfağı tatmak isterseniz De La Table de Caius, KokoYe Restaurant ve La Souvenance önerebileceğimiz restoranlar arasında.

Nerede eğlenelim?

Haiti’nin en büyük şehri ve başkenti olan Port- Au- Prince, gece hayatı bakımından oldukça zengin bir şehir. Müzik ve dans dolu akşamlar sizi bekliyor. Gündüzleri enerjinizi fazla harcamasanız iyi olur! Ayrıca deniz sporları, tekne ve doğa turları da eğlenceli bir tatil geçirmenize yardımcı olacak aktiviteler.

Nerede konaklayalım?

Port- Au- Prince’de uygun oteller bulabileceğiniz gibi pansiyonlar da hizmetinizde olacak. Yalnız, güvenlikli bir yerde kalmanız çok önemli; konaklama için seçtiğiniz mekan, merkezden uzak ve ıssız olmamalı. The Inn at Villa Bambou, Kaliko Beach Club ve Marriott Port- Au- Prince Hotel tercih edebileceğiniz konaklama seçenekleri arasında.

Alışveriş için nereye gidelim?

Ülkenin yerlileri size birçok hediye seçeneği sunuyorlar. Eğer sevdiklerinize el yapımı güzel hediyeler, takılar ve ahşap kutular almak istiyorsanız Port-Au- Prince’de bulunan Papillion Enterprise mutlaka uğramanız gereken bir dükkan. Burayı çok seveceğinize eminiz.

Bunları unutmayın!

 • Ülkede kolera salgını devam etmekte. Bu konuda gerekli önlemleri almanızda fayda var.
 • Haiti, çok yoksul bir ülke olduğundan suç eğilimi de çok yüksek. Yanınızda fazla nakit bulundurmamanızı ve ihtiyacınız olmayan değerli eşyalarınızı yanınızda götürmemenizi öneririz.
 • Eğer yanınızda su yoksa ve ambalaj su bulamıyorsanız, şebeke suyu yerine Hindistan cevizi suyu içmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü şebeke suyundan hastalık kapma olasılığınız oldukça yüksek.
 • Haziran ve ekim ayları arasında kasırgalarla karşılaşabilirsiniz. Ülkenin festivallerinin olduğu ve Haiti’nin rengarenk olduğu şubat ayı tatiliniz için uygun bir dönem olabilir.
 • Haiti’nin belalı gençlerinden uzak kalmak istiyorsanız yalnız başınıza gezmemeli ve gece geç saatte dışarı çıkmamalısınız.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Port- Au- Prince

Konuşulan Diller: Fransızca, Haiti Kreyolu, İngilizce

Para Birimi: Gourde

Saat Farkı:-7

Telefon Kodu: +509

Summary
Yazı
Haiti-Arafta Kalan Topraklar
Açıklama
Bu cennetin yanında, batı yarım kürenin en yoksulu ve en yüksek işsizlik oranına sahip ülkesi olmak. Evet, Karayipler’de bulunan, Hispaniola Adası’nı Dominik Cumhuriyeti’yle paylaşan Haiti’den bahsediyoruz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.