Güzel Ama Tehlikeli Topraklar

Her ülkenin kendine göre bir tarzı, bir güzelliği sosyal medya diline göre bir “popisi” var. Bazılarının doğal güzelliği, bazılarının kültürü, bazılarının tarihi ağır basıyor. Olsun, biz hepsini gidip görmek istiyoruz. Yalnız bazı ülkeler var ki güzellikleriyle başımızı döndürseler de tehlikeli oldukları için durup bir düşünüyoruz. İşte o güzel ama tehlikeli vizesiz ülkelerin beşi!

 

Jamaika

jamaica-1399617-640x480Christopher Colombus’un “Gözlerimin gördüğü en güzel ada.” diye tarif ettiği Jamaika’nın güzelliğini anlatmak için başka bir şey söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama söylemeden de duramıyoruz. Başta reggae olmak üzere pek çok müzik türünün doğduğu topraklar olarak bilinen Karayip ülkesi Jamaika hayat dolu bir ülke, orası kesin! Ülkede yaşayan insanlar ne kadar zor şartlar içerisinde yaşarlarsa yaşasınlar, hayatta olmaktan mutlular. Yaşamanın kendisinin bir hediye olduğunu düşünüyorlar. Yalnız Jamaika, suç oranı oldukça yüksek bir ülke. Özellikle başkent Kingston’da gece geç vakitlerde tek başına dolaşmak neredeyse imkansız. Ülkenin polisleri bile tek başına gezmemenizi öneriyor. Yanınıza gelen satıcılar genellikle size esrar satmaya çalışıyor ve kolay kolay yanınızdan ayrılmıyorlar. Ülkeye kalabalık bir tur ile gitmeniz daha iyi bir çözüm olabilir. Böylece dünyanın, kültürü ve doğası en güzel adalarından birini görebilirsiniz.

 

Suriye

apamea-3-1233018-640x480Tarihte yaşananlara şahit olmak, zamanda mini yolculuklar yapmak için tarihi eserlerle karşılaşmak yeterli. Kendimizi geçmişin atmosferi içerisinde bulacağımız ülke sayısı hiç de az değil. Üstelik, bildiğiniz gibi yaşadığımız coğrafya da bu konuda oldukça zengin. Bu ülkelerden biri de hiç kuşkusuz Suriye. Asurlar, Babiller, Bizans, Eyyubiler, Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapan topraklar, yaşanan savaşlar ve terör olayları nedeniyle, günümüzde en tehlikeli sayılabilecek topraklar arasında. Topraklarda sadece geçmişin izleri değil, insanların yarınları da ne yazık ki siliniyor.

 

Guatemala

mayan-village-doorway-1492950-640x480Dünya tarihinin en önemli uygarlıklarından olan Mayalara ev sahipliği yapan bir ülkeden bahsediyoruz. Üstelik okyanusa kıyısı da var, daha ne olsun? Evet, Guatemala’dan bahsediyoruz. Fakat ne yazık ki tüm bu tarihi doluluğu ve doğal güzellikleri onun belalı bir ülke olduğunu değiştirmiyor. Guatemala’da da, Jamaika’da olduğu gibi, suç oranı epey yüksek. Gece geç saatlerde dışarıda olmamanız gerekiyor. Bunda hiç kuşkusuz fakir bir ülke olmasının etkisi büyük. Bunun yanında kapkaç olayları oldukça fazla olduğu için çantanıza her daim dikkat etmekte de fayda var. Ayrıca ülkeyi gezerken cep telefonunuzu cebinizden pek çıkarmamanızı ve değerli takılar takıp keşfe çıkmamanızı da önermeden Guatemala defterini kapatmayalım.

 

Tanzanya

tanzania-1532340-640x480Afrika hepimizin keşfetmek istediği bir kıta. Farklı kültürü, müzik ve danssız geçmeyen günleri, doğal yaşamı ve tarihi ile adından sıkça söz ettiren Afrika kıtası bunların yanında hastalıklarla ve açlıkla da mücadele ediyor. İnsanlık tarihinin en eski kalıntılarının bulunduğu noktaya sahip ülke Tanzanya da bu Afrika ülkelerinden bir tanesi. Birçok ekolojik parka, doğanın cömertlikle sunduğu güzel vadilere kucak açan Tanzanya’da en çok görülen hastalıklar sıtma ve AIDS. Ölümcül hastalıklar konusunda oldukça açık olan Tanzanya’ya gitmeden önce de gittikten sonra temkini elden bırakmamakta fayda var. Afrika’ya gitmeden önce mutlaka yapmanız gerekenleri buradan okuyabilirsiniz.

 

Libya

leptis-magna-libya-2-1489089-640x512Adım attığınız her yerde filmlerden kopma bir atmosfer sunan, tarih boyunca pek çok ülkenin himayesi altına girmiş melankolik bir ülke Libya. Akdeniz ve Arap kültürünü harmanlayan ülkede önemli tarihi eserlerin arasında gezmek mümkün fakat son altı senedir Libya’da yaşanan iç savaşlar ülkenin tehlikeli olduğunu kanıtlıyor. Binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan iki iç savaş nedeniyle ülkeye yapacağınız seyahati biraz ertelemekte ya da ülkedeki gelişmeler dahilinde seyahat planınızı oluşturmakta yarar olabilir.

Summary
Yazı
Güzel Ama Tehlikeli Topraklar
Açıklama
Bazı ülkeler var ki güzellikleriyle başımızı döndürseler de tehlikeli oldukları için durup bir düşünüyoruz. İşte o güzel ama tehlikeli vizesiz ülkelerin beşi!
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.