Guatemala-Tarihi ve Tehlikeli Topraklar

Ancak aksiyon filmlerinde görebileceğiniz tarzda bir ülkeye gittiğinizi düşünün. Nerden ne çıkacağını kestiremeyip durmadan tetikte olmanın verdiği adrenalini… Bunun yanında tarihiyle sizi büyüleyen bir ülke. Şu anda hayal ettiğiniz ülke aslında gerçek; Orta Amerika’da bulunan Guatemala!

Tarihte Mestizonlar ve Guatemala’nın yerli halkının arasında gerçekleşen baskıya dayalı iletişime şahit olan topraklar, 1993’te iki halkın barışmasıyla bu konuda rahata kavuşmuş. Şu anda İspanya kökenliler ve Guatemala Kızılderelileri olmak üzere iki etnik kök bulunan ülkede, İspanya’nın kültürdeki baskınlığını görmek mümkün. Çok gelişmiş bir ülke olmayan Guatemala’nın tarihine ve aksiyon dolu anlarına hazır mısınız? Guatemala sizi bekliyor!

Guatemala1

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak gidebileceğiniz bir Orta Amerika ülkesi olan Guatemala’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmuyor; ülkeye iki aktarmayla ulaşabilmeniz mümkün. Madrid, Londra, Barselona gibi Avrupa şehirlerinden Kolombiya’da bulunan Bogota’ya, oradan yapacağınız aktarmayla da Guatemala’nın başkenti Guatemala’ya varabilirsiniz. Uçuş saatiniz ilk aktarma yapacağınız şehre göre değişse de, ülkeye varmanızın, uzun beklemeler dışında, yaklaşık 19 saat olduğunu söyleyebiliriz.

Nereleri gezelim?

Guatemala; doğaseverlere olduğu kadar tarihseverlere de hitap eden bir ülke. Doğal güzellikleri ve tarihiyle gezmeye ve görmeye doyamayacağınız şehirde mutlaka görmeniz gereken yer ise, hiç kuşkusuz, tarihiyle öne çıkan ve ülkeye başkentlik yapan şehir Guatemala.

 • Guatemala’da gezilecek yerler

Yaklaşık 9.000 yıl önce bile yerleşimin olduğu düşünülen, Maya Uygarlığı’nın da hüküm sürdüğü topraklar olan başkent Guatemala tarihi dokusu, eserleri ve yoğun nüfusuyla dikkatleri üzerine çeken bir şehir. Sokaklarda gördüğünüz grafitilerle içinizi ısıtacak Guatemala’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 

 • Mundo Petapa Irtra
 • Zoologico Nacional La Aurora
 • Edificio Correos Central
 • Relief Map
 • Museo Pupol Vuh
 • Museı Ixchel del Traje Indigena
 • National Museum of Archaeology Ethnology
 • Museo Miraflores
 • Iglesia de San Francisco
 • Union Church of Guatemala
 • Metropalitan Cathedral
 • National Museum of Modern Art
 • Palacio Nacional La Merced

Ne yiyip içelim?

Orta Amerika mutfağının izlerini taşıyan Guatemala Mutfağı’nda pirinç ve baharatın ayrı yeri olduğu gibi Guatemalalılarda yoğun baharat kullanımı da çok yaygın. Özellikle et ve et yemeklerinin bolca tüketildiği ülke, yetişen değişik tropikal meyveleri yemeden dönmemenizi öneririz. Bu meyvelerin bazıları; guabaya, caimito, mamay, chico zabot, muz ve maracuya. Ülke yemekleri genel olarak Türk damak tadına uygun; bu nedenle yemek konusunda pek zorlanmayacaksınız. Guatemala’nın en çok ihraç ettiği ürün olan kahveyi de yerinde içip, tadına bakmak lazım. Restaurante Flor de Lis ve Gracia Cocina de Autor, Guatemala Mutfağı’nın lezzetlerini tadabileceğiniz, önerebileceğimiz restoranlar.

Nerede eğlenelim?

Başkent Guatemala’nın eğlence bakımından iyi sayılabilecek bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Zona Viva bölgesindeki barlara uğramanız eğlenceli saatler geçirmenizi sağlayabilir. Shakespeare’s Pub ve Soma Centro Cultural gidebileceğiniz mekanlar arasında.

Eğer tatilinizi çocuklarınızla birlikte yapıyorsanız Childrens Museum ve X-Park çocuklarınızı mutlaka götürmeniz gereken noktalar. Çok eğleneceklerine emin olabilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Guatemala’da konaklama için orta düzeyde bir bütçe ayırsanız yeterli olacaktır. Kalacağınız otelin merkeze yakınlığı bütçenizde ufak oynamalara neden olabilir ama güvenliğiniz açısından merkezde, yani kalabalık bir yerde, konaklamanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer merkezden uzak bir yerde kalmayı tercih edecekseniz, ulaşımı sorun etmenize gerek yok. Çünkü şehirdeki otobüs hatları hemen hemen her yere gidiyor. Grand Tikal Futura Hotel, Barcelo Guatemala City ve Hotel Vista Real Guatemala ise tercih edebileceğiniz oteller arasında bulunuyor.

Alışveriş için nereye gidelim?

Şehirde alışveriş yapmak için seçiminizi alışveriş merkezinden yana da halk pazarlarından yana da kullanabilirsiniz. Eğer alışveriş merkezine gitmek sizin için daha cazip bir seçenekse seçimizi Oakland Mall’dan yana kullanmanızı öneririz. Eğer tarihi ve kültürel dokuyu içinize çekmek istiyorsanız Central Market’e gidip etnik tasarımlara göz atma imkanınız var. Ayrıca bu pazarın üst katına uğrayıp Guatemala’nın eşsiz meyvelerinden de satın alabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

 • Ocak ve mayıs ayları arasında ülkeye tatil planı yapmanızda fayda var.
 • Guatemala’da trafik büyük bir sorun. Trafikteyken dikkatli olmanızı öneririz.
 • Taksi ücretlerinin biraz pahalıya mal olduğunu söyleyebiliriz. Eğer paranızı şehir içi ulaşıma harcamak istemiyorsanız otobüs tercih edebilirsiniz.
 • Guatemala suç oranının çok yüksek olduğu bir ülke olduğundan gece geç saatlerde dışarı çıkmamanızı öneririz. Aynı zamanda kapkaç olaylarına da sıklıkla rastlandığı için çantalarınıza dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Yine aynı nedenden dolayı elinizde de telefonla gezmemeli
 • Vize almadan gidebileceğiniz Guatemala’da basılan kaşe sayesinde Nikaragua, Honduras ve El Salvador’a da gidebilmeniz mümkün hale geliyor. Orta Amerika’yı gezmek isteyen gezginler için mükemmel bir fırsat!

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Guatemala

Konuşulan Diller: İspanyolca

Para Birimi: Quetzal

Saat Farkı:-9

Telefon Kodu: +502

Summary
Yazı
Guatemala-Tarihi ve Tehlikeli Topraklar
Açıklama
Ancak aksiyon filmlerinde görebileceğiniz tarzda bir ülkeye gittiğinizi düşünün.Şu anda hayal ettiğiniz ülke aslında gerçek; Orta Amerika’da bulunan Guatemala!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.