Gezip Gördüklerim Yetmez Diyenlere En Güzel 5 Seyahat Belgeseli

Gezip gördüğü yerlerle yetinmeyip daha çok yer hakkında daha çok şey öğrenmek isteyenler buradaysa, yazımıza başlayabiliriz. Bu yazımızda içinden seyahat geçmiş, içinden maceralar geçmiş, içinden tarihi gerçekler, lezzet yolculukları, doğal keşifler geçmiş seyahat belgesellerinden en güzel 5 tanesine doğru da biz yola çıkalım.

Happy People: A Year in the Taiga (2010)

Happy People A Year in the Taiga

Dünyanın en ücra köşelerinden biri olan Bakhtia köyünde yaz boyunca kış için hazırlanan avcılar; avlanarak, balık tutarak ve ürün yetiştirerek günlerini geçiriyor. Kış geldiğinde ise en dünyanın en uç noktasında yaşam mücadelesi veriyorlar. Modern çağdan habersiz bu ilkel ve mütevazi yaşamlarında ise oldukça mutlu bir hayat sürmekteler. Doğadan gerektiği kadar alan insanların envai çeşit hayvan ve bitki ile sürdürdüğü bir hayat anlatılıyor kısaca. İzledikten sonra doğal yaşamı daha güçlü bir şekilde savunabilirsiniz.

Jiro Dreams of Sushi (2011)

Jiro Dreams of Sushi

Dokuz yaşındaki Jiro, bir suşi restoranında çalışmaktadır. Aradan 80 yıl geçtikten sonra bile hala suşi restoranında çalışan sevimli ve huysuz Jiro, her tabakta suşi sanatını konuşturmaktadır. Ayrıca şimdi çalıştığı suşi restoranı ise Tokyo’daki bir ofis binasının alt katındaki araba parkının yanına sıkıştırılmış sadece 10 bar taburesine sahip bir yer. Ve bu yer dünyanın en iyi suşilerini sunduğu kabul edilen 3 Michelin yıldızlı bir yer. Belgeseli izlerken şu an Tokyo’da Sukiyabashi Jiro suşi restoranında olmak isteyeceksiniz. Eğer buraya gidip suşi yemek için Tokyo’ya bilet almayı filan planlıyorsanız önce rezervasyonunuzu yaptırın deriz. Lakin en az 1 ay sonrasına yer bulabilirsiniz.

Samsara (2011) / Baraka (1992)

samsara

Beş farklı kıtada beş yıl boyunca çekilerek hazırlanmış olan bu belgeselde dünyanın pek çok noktasına seyahat ederek farklı kültürler ve dillere rağmen sevgi, merak, hoşgörü gibi ne kadar çok ortak yönümüz olduğuna dikkat çekiliyor. Seslendirmesiz bir belgesel olan Samsara’da insanların şefkat ve bağlanma duygusuna vurgu yapılırken, aynı yönetmenin Baraka isimli belgeselinde de aynı doyuma ulaşabilirsin.

180° South (2010)

180° South

Kaliforniyalı gezgin;  Doug Tompkins ve Yvon Chouinard’ın Patagonia’ya yaptığı seyahati onların ayak izlerini takip ederek tekrar yapar. Bazen kamp ateşi etrafında bol muhabbet görürken bazen de sörf seanslarını izleyebilirsiniz. Tamamı neşeli bir şekilde çekilmiş olan bu belgeselde vurgulanmak istenen ise ölümcül bir hedef gibi görünen şeylerin aslında ulaşılabilir olduğunu ve kendinizle ilişkilendirebileceğinizi göstermek.

Encounters at the End of the World (2007)

encounters-at-the-end-of-the-world

Sert iklimi, vahşi yaşamı ve yerel insanlarını incelemek için Antarktika’ya yapılan seyahatin çekildiği bu belgesel, eğlenceli olduğu kadar da tüyler ürpertici. Aynı zamanda komik ve alaycı bir anlatıma sahip olan belgeselde yüzleşme tarzında bir çok röportaj da bulunuyor.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.