Filipinler-Sanki Bizden Biri

Bazı insanlarla ilk tanıştığınız andan itibaren aranızda bir bağ oluşur; sanki onu yıllardır tanıyormuş gibi hissedersiniz. Şehirlerde, ülkelerde de bu durum çok farklı değil aslında. Yeni gittiğiniz bir ülkede de uzun yıllardır orada yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. İnsanları o kadar içten, sokakları, caddeleri o kadar kucaklayıcıdır. “O ülkelerden biriyle henüz tanışmadım.’’ diyorsanız tanıştıralım: Filipinler!

İlk yerleşimin Negritolar (Ön Avustralya ırkı) tarafından yapıldığı düşünülen bu ülke, 16. yüzyılda İspanya’nın sömürgesi olmuş. Geçen yıllar pek bir şey değiştirmemiş ve Filipinler İspanyollar’dan sonra Amerika ve Japonya işgalleriyle sarsılmış. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra nihayet bağımsızlığını kazanan ülke, şu anda dünyanın nüfus artışı bakımından üst sıralarda yer alan ülkelerinden. Bizden biriyle tanışmaya hazır olun; rotamız Filipinler.

Filipinler-2

Gidelim de nasıl gidelim?

Güneydoğu Asya’da bulunan Filipinler’e Türk Hava Yolları sayesinde pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri direkt olarak uçabilirsiniz. Eğer direkt uçuş yapacağınız uçak biletleri bütçenizi aşıyorsa Malaysia Airlines ya da Türk Hava Yolları sayesinde Kuala Lumpur’a gidip buradan tek bir aktarma yaparak da Filipinler’in başkenti Manila’ya ulaşabilirsiniz. Uçak biletleri ise yaklaşık 1200 TL’den başlıyor. Eğer havayolu şirketlerinin kampanyalarından yararlanabilirseniz bu fiyatı daha aşağıya da çekmeniz mümkün. 14 saat uçuşunuzun ardından Filipinler sizi bekliyor!

Nereleri gezelim?

Doğası, kültürü ve ruhuyla beklentinizi karşılayacak olan Filipinler’de mutlaka uğramanız gereken durak başkent Manila olmalı. Bu şehirde, ülkeyi ve kültürü tanımak sizin için çok kolay olacaktır. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip beşinci ülke olan Filipinler’de deniz, kum ve güneşle de bir araya gelmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer hiç kuşkusuz ki Boracay.

 

 • Manila’da gezilecek yerler

Tarihi binaları, geçmişin izlerini taşıyan sokakları ve doğal harikalarıyla Manila’da görecek ve öğrenilecek çok şey var. İşte Manila’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Casa Manila
 • Bahay Tsinoy
 • San Agustin Chuch
 • Binondo Church
 • Santiago Hisarı
 • Rizal Park
 • Intramuros
 • Malate Church
 • Presidental Museum and Library
 • Ulusal Müze
 • San Sebastian Church
 • Paco Park
 • Metropolitan Museum of Art

 

Ne yiyip içelim?

Endonezya, Çin, Hindistan ve Malezya gibi ülkelerin mutfaklarından etkilenen Filipinler’de özellikle baharatlar ve kabuklu deniz ürünleri dikkatinizi çekecektir. Diğer Güneydoğu Asya ülkeleri gibi, bu ülkede de pirincin ayrı bir yeri var. Filipin Mutfağı’nda mutlaka tatmanız gereken tatlar arasında fresh lumpia, beef siopao, puto, chicken adobo ve sinigang na isda var. Manila’da, birçok ülkenin yemek kültürüne hitap eden restoranlar bulunsa da Filipin Mutfağı’nı denemeden dönmek olmaz! Ülkenin mutfağını deneyimleyebileceğiniz restoranlar arasında Spiral, Casa Roces ve La Cocina de Tita Moning bulunuyor.

Nerede eğlenelim?

Manila’nın gece hayatı bakımından eğlenceli bir şehir olduğunu söylememiz mümkün. Özellikle Guilly’s Island, alternatifleri ardı sıra dizen bir yer. Sokaklar, her gece bir partiye şahit olurken, burada eğlenememeniz imkansız olacak!

Şehirde ayrıca doğa turlarına çıkıp kendi eğlencenizi yaratmanız mümkün! Filipinler dünyada biyoçeşitliliği zengin olan ülkelerinden biri. Burada gördüğünüz hayvanları ve bitkileri başka bir yerde görmeniz imkansız olabilir.

Nerede konaklayalım?

Filipinler, ucuz ve hesaplı bir ülke olduğunu konaklamada bir kez daha hatırlatıyor. Ülkenin başkenti Manila, size çeşit çeşit konaklama imkanlarını uygun fiyatlara sunuyor. Şehirde gidip iyi hizmet alabileceğiniz oteller arasında ise The Bayleaf, Pan Pacific Manila ve Best Western Hotel La Corona bulunuyor.

Alışveriş için nereye gidelim?

Manila’da yerel sanatçıların yapıp sattıkları ve antika dükkanlarında bulacağınız ürünler ilginç ve unutulmaz hediyelik eşyalar olabilir. Eğer bir alışveriş merkezine gitmeye ihtiyacınız varsa Robinson’s Place Mall’da aradığınızı bulacağınıza garanti verebiliriz. 168 Shopping Mall’da ise hayatınızda gördüğünüz en büyük indirim sizi bekliyor olabilir.

Filipinler-4

Bunları unutmayın!

 • Filipinler’de 21 gün süreyle turist olarak kalabilirsiniz. Çok geç olmadan tatil planınızı buna göre yapmanızda yarar var.
 • Ülke, deprem kuşağında bulunduğundan günde ortalama 20 tane küçük çaplı sallanma oluyor.
 • Biyoçeşitliliği zengin olan bu ülkenin bazı yerlerinde timsah, piton ve kobra gibi hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz var. Bu konuda dikkatli davranmakta fayda var.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Manila

Konuşulan Diller: Filipince, İngilizce

Para Birimi: Filipin Pezosu (piso)

Saat Farkı: +5

Telefon Kodu: +63

Summary
Yazı
Filipinler-Sanki Bizden Biri
Açıklama
Doğası, kültürü ve ruhuyla beklentinizi karşılayacak olan Filipinler’de mutlaka uğramanız gereken durak başkent Manila olmalı.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.