Fiji-Issız Adaların Buluşma Mekanı

Bugüne kadar ıssız adalarla ilgili birçok film, dizi izledik, birçok kitap okuduk. Televizyon programlarında ıssız adada yaşamanın nasıl bir şey olabileceğini gördük, “Ben olsam…’’lı cümleler kurduk. Şimdi, ıssız adaya giderken yanınıza alacağınız üç şeyi düşünme vakti. Çünkü Fiji’de bulunan 322 adanın 106’sı ıssız ve doğal yaşam, gözle görülebilecek kadar uzağınızda.

Yaklaşık bir yüzyıl boyunca İngiliz kolonisi olan Fiji, 1970 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, Okyanusya’da bulunan ve adalardan oluşan bir ülke. Yakın tarihinde yaşadığı birçok karışıklık, ülkenin turizmini olumsuz etkileyen bir durum olsa da Fiji Hükümeti fiyatları düşürüp turistlere cevap vermiş. Evet, belki Fiji’de gideceğiniz adalar bahsettiğimiz ya da şu ana kadar izlediklerimiz gibi ıssız değil ama bir kısmı ıssız adalardan oluşan bu ülkenin havasını solumadan, eşsiz plajlarını, doğal harikalarını görmeden de olmaz.

Fiji-4

Gidelim de nasıl gidelim?

Vize bir şekilde gidebileceğiniz Fiji’ye gitmek çok kolay dersek yalan söylemiş oluruz. Ülkeye gidebilmek için neredeyse bir gününüzü (evet, burada 24 saatten bahsediyoruz.) gözden çıkarmanız gerekiyor. Eğer Nadi’ye ulaşmak istiyorsanız Seul üzerinden bir aktarmayla şehre varabilirsiniz. Seçiminiz başkent Suva’dan yanaysa ulaşımınız biraz daha zor; iki ya da üç aktarmayla, bunun yanında 21-26 saat arası yolculuktan sonra varacağınız şehir, anlaşılacağı gibi üç, dört günlük bir tatil için uygun bir nokta değil. Ayrıca aktarmalar için uzun bekleme süreleri de bu upuzun yolculuğu daha çok uzatacak bir etken. Son olarak da bilet fiyatlarının biraz pahalıya mal olacağını da eklemek isteriz.

Nereleri gezelim?

Uzun bir yolculuktan sonra artık Fiji’desiniz. Bu ülkede mutlaka görmeniz gereken şehirler Nadi ve başkent Suva. Başkente, Fiji’nin havaalanının de bulunduğu bir başka şehri Nadi’den de ulaşabileceğiniz gibi direkt Suva’ya da uçabilirsiniz. Keşfedilecek doğal güzellikleri ve gezilecek mekanlarıyla Suva ve doğa harikalarıyla Nadi sizi bekliyor.

 • Suva’da gezilecek yerler

Sokaklarda Fiji’nin kültürünü canlı olarak görebileceğiniz, müzelerde tarihi dokuyu içinize çekebileceğiniz, ormanlarında doğanın eşsiz güzelliklerini keşfedebileceğiniz başkent Suva’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Fiji Museum
 • Government Buildings- Parliament
 • Sacred Heart Cathedral
 • Colo-I-Suva Forest Park
 • TappooCity
 • Albert Park
 • Nadi’de gezilecek yerler

Nadi’nin, Suva’dan daha renkli ve daha dolu bir şehir olduğunu söylemek mümkün. Turizmin kalbinin burada atması da bu durumda önemli rol oynuyor. Nadi’de rüya gibi bir tatil geçireceğinize emin olabilirsiniz. Zaten yaptığınız uzun yolculuktan sonra bu sizin hakkınız. İşte, Nadi’de gezip görmeniz, gidip dinlenmeniz gereken yerler:

 • Sabeto Hot Springs and Mud Pool
 • Gardens of the Sleeping Giant
 • Sri Siva Subramaniya Temple
 • Denarau Beach
 • Subar Maniya
 • Navala Village

Ne yiyip içelim?

Adaların oluşturduğu Fiji’de balık, pirinç, ekmekağacı meyvesi ve hindistan cevizinin mutfakta önemli bir yeri var. Ülkede mutlaka denemeniz gereken yerel tatlar arasında kokoda, paulsami, vutu, ananaslı bake ve tatlı patates var. Bunlar dışında ülkenin tropikal meyvelerini de kesinlikle denemenizi öneririz. Fiji’de bol bol Hint ve Uzak Doğu mutfaklarına özgü lezzetler sunan restoranlarla da karşılaşabilirsiniz.

Nerede eğlenelim?

Doğayla iç içe geçecek bu tatilde eğlenme şeklinizde doğa odaklı oluyor. Suva’da doğal yaşam turlarına katılabilir, ilginç deneyimler edinebilirsiniz. Nadi ise Suva’yı eğlence konusunda da geçiyor. Şehirde sörf, dalış, vahşi yaşam aktivitelerine katılma imkanınız var. Ayrıca iki şehirde de helikopter turuna katılmanızı ve Fiji adalarını bir de gökyüzünden görmenizi öneririz. Gece hayatının da tadına bakmak isterseniz Suva’da Down Under Pub’a; Nadi’de ise Ice Pub’a gidebilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Fiji’de çok uygun fiyatlara konaklayabilme imkanınız olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Suva, ülkenin daha çok iş ağırlıklı merkezi olduğundan konaklama fiyatları biraz daha pahalı ama Suva’da da yüksek konaklama bütçeleri ayırmanıza gerek yok. Hizmetinden memnun kalabileceğiniz, başkent Suva’da önerebileceğimiz konaklama seçenekleri arasında Grand Pacific Hotel, Five Princes Otel ve Tanoa Plaza Suva var. Nadi’de tercih edebileceğiniz oteller ise Tokatoka Resort Hotel, Bluewater Lodge ve Travellers Beach Hotel.

Alışveriş için nereye gidelim?

Fiji’de halkın el yapımı olarak yapmış olduğu yerel eşyalar size mükemmel hediyelik ürün seçenekleri sunuyor. Bunların dışında pazarlara gidip yerel halkın kültürünü daha yakından tanıyabilir, taptaze tropikal meyvelerden satın alabilirsiniz. Suva’da Municipal Handicraft Centre ve Suva Flea Market; Nadi’de ise Nadi Produce Market uğramak isteyeceğiniz noktalar olabilir.

Bunları unutmayın!

 • Fiji, genel olarak Hıristiyan bir toplum. Pazar günleri ibadet günü olduğundan bazı dükkanları kapalı görebilirsiniz.
 • Ülkede bisiklet çok popüler. Bisikletle şehirde bir tur atmak hoş bir deneyim olabilir.
 • Yerli halkın bulunduğu yerlere giderken omuzlarınızın kapalı olması gerekiyor. Bunun yanında kısa şort da giymemelisiniz.
 • Ülkeye gitmek için en uygun aralık mayıs ve ekim ayları arası.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Suva

Konuşulan Diller: İngilizce, Fijice, Hintçe

Para Birimi: Fiji Doları

Saat Farkı:+9

Telefon Kodu: +679

Summary
Yazı
Fiji-Issız Adaların Buluşma Mekanı
Açıklama
Yaklaşık bir yüzyıl boyunca İngiliz kolonisi olan Fiji, 1970 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, Okyanusya’da bulunan ve adalardan oluşan bir ülke.
Yazar
Etiketler

“Fiji-Issız Adaların Buluşma Mekanı” için 2 cevap

 1. Cem Akkılıç diyor ki:

  Merhaba… Ülkede sağlık hizmetleri ve internet ne durumda acaba?

  • Tuba diyor ki:

   Saglik hizmetleri konusunda bisey diyemem ama internet yok cunki baz istasyonu yok bende arastirma yapiyorum kim bilir birgun gitmek icin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.