Farklı Ülkelerden Oha Dedirtecek Batıl İnançlar

Saçma olduğunu bile bile çoğu zaman batıl inanç dediğimiz o teorileri uygularken buluruz kendimizi. Aramız açılmasın diye başkasına elden vermediğimiz bıçaklardan boyumuz uzamaz diye üzerimizden atlatmadığımız insanlara, gece tırnak kesmek uğursuzluk getirir diye beklediğimiz sabahlardan  kırılan aynaların getireceği uğursuzluk için telaşlanmamıza kadar her biri günlük hayat yapımı. Batıl inançları kimin icat ettiğini bilemiyoruz tabii. Özlü sözleriyle ünlü atalarımız her ayna kırdığında bir uğursuzlukla karşılaşmışsa ya da  üzerinden birisi geçince boyu uzamamışsa demek. Ha bir de bizde uğursuzluk getiren kırık ayna başka yerde sıradan bir obje olabilir. Herkesin bir batıl inancı vardır, o batıl inançtan herkesin kendinin memnun olması gerekiyor, senin benim değil.

Şamatayı bir kenara bırakıp ülkeden ülkeye farklılık gösteren batıl inançlara doğru bir seyahate çıkalım.

 

Arjantin

 

carlos menem

Arjantinliler’in korkulu rüyası, Carlos Menem. 2001 krizinde yasa dışı silah satan, rüşvet ve binlerce kişinin öldürülmesinden sorumlu olan kişilerin hapisten çıkaran kişi olarak bu laneti de fazlasıyla hak etmiş. Carlos Menem’in adı geçtiğinde erkekler sol testislerine kadınlar da sol göğüslerine dokunuyormuş. Böylece Menem’in adını anmış olmanın getireceği kötü şansı uzaklaştıracaklarına inanıyorlar. Neden testis ve göğüs, biz de bilmiyoruz. Artık vücudumuzun o kısımlarının nasıl bir panzehiri varsa…  

 

Katar

 

orumcek

Bir tuhaf batıl inancımız da Katar’dan geliyor. Katarlılar için örümcekler oldukça önemli. Çünkü onlar yangınları söndürebilir. İnanırsak olar bence. İtfaiye filan yalan iş bunlar. Ve olası bir yangını söndürürler diye evlerindeki örümcekleri asla öldürmüyorlar.

 

Haiti

 

Buradaki batıl inançların sonu annelere dokunuyor. Annenize bir şey olmaması için oldukça dikkatli davranmalısınız. Tek ayakkabı giyilirse, gece vakti yerler süpürülürse ve karpuzun en uç kısmı yenirse bunları yapan kişinin annesinin öleceğine inanılır.

 

Japonya

yere tuz dokmek

Japonya da batıl inanç konusunda hayli zengin. Taziye evinde yerlere tuz dökmek kötü şans getiriyor mesela. Uyurken başınız kuzeye dönükse bu dünyadan biraz erken ayrılabilirsiniz. Tabii Allah gecinden versin. Tabii uyurken hareketlerimizi şekillendiremeyiz doğru, orası da nasip işte. Katar’daki gibi burada da örümcekler önemli. Sabah örümcek görürseniz gününüz bolluk, bereket, neşe içinde geçecek demekmiş.

 

Malezya

 

Malezyalılar’ın derdi de yastıkla. Yastık üstüne oturursanız, poponuzda yaralar çıkabilir, poponuz ve sırtınız su toplayabilir ve aft benzeri yaralar çıkabilir. Evet, bu batıl inançlar iyice garipleşmeye başladı, haklısınız.

 

Umman

 

Tam batıl olmamakla birlikte Umman’daki insanlar nazardan korunmak için yeni araba aldıklarında bir hafta boyunca arabada Kur’an dinliyorlarmış. Biraz batıl biraz dini inanç karması bir davranış olduğu için tam olarak batıl inanç diyemiyoruz.

 

Güney Kore

 

tuvalet kagidi

Güney Kore’de insanlar ev ziyaretine giderken tuvalet kağıdı, deterjan gibi temizlik malzemeleri alıyorlar. Zamanında bu ürünler hayli lüksmüş. Şimdilerde ise iyi şans ve eve bereket taşıdığına inanılıyor.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.