En Az 3 Şehrini Görmeden O Ülkeyi Gördüm Demem!

rusya-havalimanı2

Bir gezginin temel mottosu az zamanda, az parayla, olabilecek en konforlu şekilde çok yer gezmek midir? Bizce öyledir. Değilse bile olmalıdır. Kimi zaman konfordan feragat etmişliğimiz vardır. Bundan sonra da olacaktır mutlaka. Ama en başından “Olmasa da olur” demenin marifet olmadığını bilecek kadar da yol kat etmişliğimiz var. Bir sonraki seyahat için gerekli olan enerji ve istek için bugünkü seyahatimizin olabildiğince konforlu olması gerek. Hem seyahat fikrinin artık eskisi gibi dar bir kitlenin hevesi olmadığını da düşünürsek, öyle sanıldığı kadar da lüks bir istek değil az parayla konfor sağlamak. Seçenekler çok. Peki, bu az para-çok yer-konfor denklemini nasıl oluşturacağız? Hadi kurgulanmış bir örnek üzerinden gidelim.

Vakit Nakittir, Nakit Zaten Nakittir

Bir kere ilk amacımız bu seyahat işini bir düzene oturtmaksa, onu kafamızda büyük mesele olmaktan çıkarmalıyız. Eğer gidip iki ayda bir schengen vizesine başvuracak, belge toplamaktan helak olacak, her seferinde bu saçma evrak işlerine para harcayacaksak o düzeni sağlamak zor. Vakit önemli bizim için. Vakti verimli harcamak da tasarrufun bir parçası zira. Düzen istiyorsak olabildiğince vizesiz gezeceğiz. Burada hemfikiriz. Hadi en çok merak ettiğimiz yerlerden başlayalım; mesela vizesiz gezebildiğimiz en güzel ülkelerden biri olan Rusya’dan!

Moskova’da 3 Gece 4 Gün Rusya’yı Anlamaya Yeter Mi?

Biz gezginiz. Bir ülkeyi gezdim diyebilmemiz için gerçekten o ülkenin geniş bir bölümünde görülmesi gereken yerleri gezip görmemiz gerek. Moskova’nın merkezinde, metroya ve şehrin cazibe merkezlerine 10 dakika uzaklıkta yer alan temiz hostelde 3 gece 4 gün kalıp dönmek bizim yapacağımız şey değil. Rusya’yı görmek bu değil! Rota çizeceğiz kendimize. Suç ve Ceza’nın şehri St. Petersburg’u göreceğiz. Soçi’de deniz gireceğiz ki o seyahate seyahat diyelim. “Ohoo, masraflar aldı başını gitti?” diyorsunuz muhtemelen. Hayır, öyle değil. Şöyle…

En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman, Nereye?

Kendinize Moskova, St. Petersburg ve Soçi’yi göreceğiniz bir rota çizdiniz. Bu üç şehri de görmeye kararlıysanız o zaman başlangıç noktanızı en uygun uçak biletine göre belirlemenizde herhangi bir sakınca yok. Diyelim en uygun bileti St. Petersburg’a buldunuz. Pasaportunuz hazır, zaten vize sorununuz yok, elinizi kolunuzu sallayarak Rusya topraklarına giriş yaptınız. St. Petersburg’da o meşhur Suç ve Ceza turunu attınız. Bin bir hatırayı cebinize koydunuz. Şimdi sırada Moskova var. En uygun ulaşımı nasıl sağlayacaksınız. Uçak? Tren? Otobüs?

blablacar-appUçak biletini zaten bütçemizi sarsacağı için baştan eliyoruz. En başında ne demiştik, az parayla geziyoruz. Rusya’daki tren sisteminin evlere şenlik düzenini duymuşsunuzdur bu da konforumuza ve hatta sinir sistemimize zarar. Onu da eledik. Otobüsün ise hız limiti belli. Bu da zaman kaybedeceğimiz anlamına geliyor. O zaman otobüsü de eledik. Peki, geriye ne kaldı? Tabii ki özel bir araçla seyahat etmek. Burada da kilit nokta yolculuk paylaşımı yapmakta. Çünkü tek başınıza kiralayacağınız araç sizi hem sınırlayacak hem de harcayacağınız meblağ artacaktır. St. Petersburg’da gezinize başlamadan önce Moskova’ya yapacağınız yolculuk için daha ilk günden BlaBlaCar’a girip yolculuk edeceğiniz gün ve saate göre listeleme yapın ve sizinle aynı yöne giden sürücünün aracında yerinizi ayırtın. Hem seyahatiniz planladığınızdan daha ucuza gelecek hem zaman kaybetmeyeceksiniz hem de konforlu bir yolculuk yapmış olacaksınız. Güvenilir yolculuk paylaşımı bir gezgin için paha biçilmez bir alternatif.

Bu arada konaklama için zaten sayısız ekonomik seçeneğiniz olduğunu hatırlatmamıza bile gerek yok. Belki de var. Ama şu an en önemli sorunu, yani yurt dışında şehirler arası ekonomik yolculuk etme sorununu çözmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Hizmet Ayağınıza Geldi

blablacar-turkiyeGezgini, seyyahı, yolcuyu sınırlamak olmaz tabii. Hizmet ayağınıza geldi! Yurt içinde yaptığınız gezilerinizde de ekonomik seyahat edebilirsiniz. 1 yıldır Türkiye’de olan BlaBlaCar ile Türkiye’nin bir ilinden herhangi bir iline yolculuk paylaşımı yaparak gidebilirsiniz. Sizinle aynı yöne giden ve boş koltuğu ola bir araçta yerini ayırtabilir ya da kendi arabanız varsa size eşlik edecek yolcular bularak seyahat masrafınızı bölüşebilirsiniz. Üye olup bu deneyime siz de ortak olabilirsiniz!

Summary
Yazı
En Az 3 Şehrini Görmeden O Ülkeyi Gördüm Demem!
Açıklama
Bir gezginin temel mottosu az zamanda, az parayla, olabilecek en konforlu şekilde çok yer gezmek midir? Bizce öyledir. Değilse bile olmalıdır.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.