El Salvador-Orta Amerika’nın Tatlı Belası

Dünyanın her kıtasında, her bölgesinde bir büyük abi vardır. Onsuz bölgeler çok ıssız, çok boş kalır. El Salvador da Orta Amerika için böyle bir ülke. Bölgenin en sanayileşmiş ülkesi olan El Salvador ayrıca, Amerika ana kıtasının nüfus yoğunluğu en fazla ülkesi. Küçücük bir ülke olmasına rağmen birçok insana hayat veriyor bu topraklar.

Kaotik bir yakın geçmişi olan El Salvador, İspanya yönetiminde olan bir ülkeyken 1841 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülke. Yakın tarihte çıkan iç savaşlar nedeniyle çok yaralanmış olan bu ülkenin acısını da sevincini de hissetmeniz mümkün. Orta Amerika’nın büyük abisiyle tanışma zamanınız geldiğini düşünüyorsanız, hazırlamanız gereken bir bavulunuz var demektir.

El Salvador 3

Gidelim de nasıl gidelim?

El Salvador’a gitmeye karar verdiyseniz, şimdi sıra bilet almakta! Vizesiz gidebileceğiniz, Orta Amerika’nın okyanus kıyısında olan bu ülkeye ne yazık ki direkt uçuş bulunmuyor. Ülkemizden, El Salvador’a iki aktarmayla ulaşabiliyorsunuz. Havada olduğunuz zaman yaklaşık 18 saat olsa da aktarma beklediğiniz süreler tatilinizi geçireceğiniz bu ülkeye ulaşmanızı biraz daha uzatıyor. Seçeceğiniz rota ve alacağınız biletlere bağlı olarak, ilk uçağa bindikten 21 saat sonra da 43 saat sonra da hedefinize ulaşabilirsiniz. Avianca, yolculuk için seçebileceğiniz bir şirket; El Salvador’a sık uçuşları var. Aynı zamanda, uçuk biletinizi gidiş – dönüş alırsanız dönüş biletiniz neredeyse yarı fiyata geliyor. Göz ardı edilemeyecek bir fırsat! Nereleri gezelim?

Mükemmel doğasıyla, El Salvador’un hemen hemen her yeri gezilmeye değer olsa da mutlaka gitmeniz gereken yer, hiç kuşkusuz ki başkent San Salvador. Ülkenin en gelişmiş ve en kalabalık şehrinde gezecek ve görecek çok yer olduğundan emin olabilirsiniz. Eğer masmavi bir deniz düşleyip kültürel bir geziyi ikinci plana koyuyorsanız Santa Ana tam size göre olabilir.

 

 • San Salvador’da gezilecek yerler

El Salvador genel olarak ucuz bir ülke. San Salvador’da gezmek için büyük paralar harcamayacaksınız. Gelir dağılımı konusunda insanlar arasında uçurumlar bulunan bu ülkede, bu durumu en yakından görebileceğiniz yer de başkent San Salvador. Tarihi, doğayı ve yeni bir kültürü tanımak için sabırsızlandığınız San Salvador’da mutlaka gezmeniz gereken yerler:

 • Museum of the Word and Image
 • Parque National El Boqueron
 • Iglesia El Rosario
 • Musuo de Arte de El Salvador
 • Lake Illıpango
 • Puerta del Diablo
 • Joya de Ceren Arkeolojik Alan
 • Catedral Metropolitana
 • National Palace

 

Ne yiyip içelim?

El Salvador; İtalyan, Fransız ve Japon mutfaklarından etkilense de diğer Karayip ülkeleri gibi pirinç, deniz mahsülleri ve fasulyeyi de mutfağında çokça kullanıyor. El Salvador Mutfağı’nın bazı tatları damak tadımıza hiç uzak değilken, bazı tatları uzak gelebilir ama denemekten çekinmeyin. Bu ülkenin yemekleri ve içeceklerinden keyif alacağınıza eminiz. Popusas, harchata, tamal, panes can pavo ve El Salvador usulü haşlanmış mısır mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında. Birçok bira çeşidinin bulunduğu bu ülkede bira sunumları alışkın olduğumuzun dışında. Buz, çeşitli özel soslar, soda ya da gazozun ardından birayı bardağınıza eklediğinizde bu ülkenin kendine has bira içim tarzına ulaşıyorsunuz. Volcan San Salvador, Republik ve Clavo v Canela, San Salvador’da öğünlerinize tat verecek mekanlar arasında size tavsiye edeceklerimizden.

Nerede eğlenelim?

San Salvador’da mükemmel eğlence mekanları bulacağınızı söyleyemeyiz. Bu şehrin eğlence merkezi olarak görülen Zona Rosa bile eğlence anlayışımızın biraz gerisinde kalabilir. Ama bu ülkeye kadar gitmişken oraları da görmeden dönmek olmaz, değil mi? Bu coğrafyada, katılacağınız doğa turları eğlenceli bir aktivite olabilir.

Nerede konaklayalım?

Bu şehirde yaşamın ucuz olduğunu konaklama işin içine girdiğinde bir kez daha anlıyorsunuz. Çok uygun fiyatlara konaklamanız mümkün. Yalnız her uygun fiyatlı bulduğunuz yerde kalmamanızda fayda var. Bu şehirde, kaldığınız yerin güvenli olmasına önem vermelisiniz. Hotel Las Magnolias, Alicante Hotel ve Hotel Arbol de Suenos güvenli ve iyi hizmet veren oteller arasında. Üstelik bunu çok uygun fiyata yapıyorlar! Daha büyük ve zincir bir otelde konaklamak isterseniz San Salvador size bu imkanı da sunuyor. Tabii ki biraz daha pahalı bir fiyata.

Alışveriş için nereye gidelim?

El Salvador, bira, sabun ve tütün üretiminde önemli ülkelerden biri. Buradaki özel ürünleri başka ülkelerde bulmakta zorlanabilirsiniz. Sizden hediye bekleyen arkadaşlarınız için güzel seçenekler…

Bunları unutmayın!

 • El Salvador, çok iç savaş yaşamış ülkelerden bir tanesi ve geçirdiği zor günlerin etkisini hala tamamen atlatabilmiş değil. Bu yüzden, her güvenliğin elinde bir pompalı tüfek görebilirsiniz.
 • Özellikle San Salvador’da çok geç saatlerde dolaşmamanızı öneririz. Ülkenin karışık siyasi yansımaları nedeniyle El Salvador’un güvenliği sağlaması zor olabiliyor.
 • Sokak aralarında bulduğunuz her restorandan yemek yememeniz gerekiyor. Zehirlenmenizi istemeyiz.
 • Turist olarak 90 gün kalabileceğiniz bu ülkeye kasım – nisan aralığında gitmeniz mevsimsel olarak en doğru dönem.

Önemli Bilgiler

Başkent: San Salvador

Konuşulan Diller: İspanyolca

Para Birimi: ABD Doları

Saat Farkı:-9

Telefon Kodu: +503

Summary
Yazı
El Salvador-Orta Amerika’nın Tatlı Belası
Açıklama
Dünyanın her kıtasında, her bölgesinde bir büyük abi vardır. Onsuz bölgeler çok ıssız, çok boş kalır. El Salvador da Orta Amerika için böyle bir ülke.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.