El Değmemiş Zengin Doğa Ülkesi

Afrika kıtasına baktığınızda genellikle yüzölçümü bakımından büyük ülkeler sizi selamlayacak. Şimdi bahsedeceğimiz ülke onlardan biri değil. Ruanda; denize kıyısı olmayan, diğerlerine nazaran daha küçük yüzölçümüne sahip ve günümüz şartlarının çok uzağında bir ülke. Onu da güzel yapan tam da bu! Bu ülke bugünden, teknolojiden biraz uzaklaşmak ve bambaşka bir dünyaya yolculuk yapmak isteyenlerin uğrak noktası olmalı.

 

Batısında Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneyinde Burundi, doğusunda Tanzanya ve kuzeyinde Uganda olan bu ülkenin hemen yanı başında, hatırı sayılır büyüklükte bir göl olan Kuvi Gölü yer alıyor. Ayrıca ülkenin komşularından olan Tanzanya’yı da vizesiz olarak gezebileceğinizi hemen belirtelim.

 

Rwandair ya da Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunan ülkenin başkenti Kigali’ye yaklaşık 7 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşmanız mümkün. Aktarma yapmadan ülkeye ulaşabilecek olmak da onu tercih etmek için bir diğer sebep!

El değmemiş zengin doğası, zor bulunan hatta türü tükenmekle yüz yüze olan hayvan türlerini topraklarında barındırması ve neşeli insanları sayesinde Ruanda’da yaşadığınızı yeniden keşfedeceksiniz. Doğal yaşamla bu kadar iç içe olan bu ülkede her daim karşınıza yabani bir hayvan çıkma ihtimali var, bunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, Afrika topraklarında olduğunuzu düşünürsek dans ve müzik olmazsa olmaz! Afrika’nın en fakir ülkelerinden birinde olabilirsiniz ama bu kötü zaman geçireceksiniz demek değil. Halkın hayat enerjisi sizi kendine hayran bırakacak. Ülkede eğlenmek için ne bir mekana ne de belirli bir zamana ihtiyacınız var; günün her saati sizin! Ruandalılar, sanata bağlanmak için herhangi bir neden aramıyorlar ki bunu yaptıkları resimlerden ve el işçiliklerinden de görmeniz mümkün.

 

Sıtma, hepatit, tifo gibi hastalıkların görüldüğü ülkeye gitmek için yola çıkmadan mutlaka gerekli sağlık önlemlerini almanızı öneririz. Ayrıca içeceğiniz suyun ambalajlı olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta imkanınız varsa suyunuzu kendiniz götürebilirsiniz.

Summary
Yazı
El Değmemiş Zengin Doğa Ülkesi
Açıklama
Afrika kıtasına baktığınızda genellikle yüzölçümü bakımından büyük ülkeler sizi selamlayacak. Şimdi bahsedeceğimiz ülke onlardan biri değil.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.