Ekonomik Tatilin Adresi : Umman

Tarih boyunca coğrafi konumu nedeniyle önemli bir yere sahip olan Arap Yarımadası tarihi ve doğal güzellikleriyle de her zaman insanlığın dikkatini çekmiştir. Birçok savaşa şahit olan topraklarda, diğer ülkelere pek de benzemeyen bir ülke vardır ki o da Umman’dır. Komşularının savaşlarına karışmamayı ve kendi halinde yaşamayı tercih eden Umman’da kısa bir tarihi yolculuğa çıkacağınıza emin olabilirsiniz.

Umman nerede diye sorarsanız güney ve doğusu Hint Okyanusu ile kuzeydoğusu ise Basra Körfezi ile çevrili olan Umman’ın batıda Suudi Arabistan, kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşuluğu vardır. Ülkeye Türk Hava Yolları ve Oman Air’in direkt uçuşları bulunmaktadır ve yaklaşık 5 saatlik bir yolculuğun ardından ülkenin başkenti ve dünyanın önemli tarihi şehirlerinden biri olan Maskat’a ulaşılabilir. Bu arada ülkede yaz aylarının çok sıcak geçtiğini, bu nedenle yaz mevsiminin tatil için pek de elverişli bir dönem olmadığını vurgulamadan geçmeyelim. Ülkeye gitmek için sonbahar ve ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

1.Dünya Savaşı’nın ardından Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılmış olan Umman’da Arap Kültürü’nün izleriyle bolca karşılaşmanızın yanında Osmanlı tarihinin bazı eserleriyle de karşı karşıya geleceksiniz. Yeşil ve mavinin birleşimini, kızgın sarı kumların ve heybetli dağlık alanları coğrafyasında barındıran Umman’ın doğal güzelliklerinden, tarihinin yanında sunulan, eşsiz bir meze tadı alacaksınız. Yemek kültürüne de çok uzak olmadığımız Umman Mutfağı; Türk, Hint ve Lübnan mutfaklarının bir karması olarak karşınıza çıkacak. Hint Mutfağı’nda kullanıldığı kadar çok baharat kullanılmayan bu ülke mutfağından hoşlanacağınız kesin!

 

Küçük dükkanlarda tatilinizi unutulmaz kılacak hediyelik eşyalar bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Bu arada Umman’da her nereye giderseniz gidin, nerede alışveriş yaparsanız yapın pazarlık yapmayı unutmayın; ülkede daha ekonomik bir tatil yapmak için bu olmazsa olmaz bir kural!

Summary
Yazı
Ekonomik Tatilin Adresi : Umman
Açıklama
Tarih boyunca coğrafi konumu nedeniyle önemli bir yere sahip olan Arap Yarımadası tarihi ve doğal güzellikleriyle de her zaman insanlığın dikkatini çekmiştir.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.