Dominik Cumhuriyeti-Ah, O Gemide Ben de Olsaydım

Yüzyıllar önce bir gemiye binip dünyanın keşfedilmemiş, cennet köşelerini keşfettiğinizi düşünün. Öyle güzel ve eşsiz yerlerle karşılaşacaksınız ki hayatınız boyunca tek başına o topraklarda yaşasanız yine de sıkılmazsınız. Dominik Cumhuriyeti de o mükemmellikte bir ülke.

Christopher Colombus’un, yeni dünya keşfinde ilk ayak bastığı yer olan Dominik Cumhuriyeti, gelecek yıllarda Avrupalıların Amerika kıtasında ilk yerleşim yeri olmuş. Ülkenin başkenti Santo Domingo da ilk Amerikan sömürge başkenti. Günümüzdeki huzurunu yıllar boyu süren uğraşlara borçlu olan Dominik Cumhuriyeti’nde huzur, tarih ve denizle harmanlı bir tatil geçirmek istiyorsanız Karayipler’deki bu cennet ülke sizleri bekliyor.

dominik-cumhuriyeti1

Gidelim de nasıl gidelim?

Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Dominik Cumhuriyeti’ne Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Yapacağınız aktarma sayısı, seçtiğiniz rotaya göre bir ile üç arasında değişiklik gösterebiliyor. Air France, uygun fiyatlı uçak biletleri almanız için iyi bir seçenek olabilir. Yaklaşık 12 saatte varabileceğiniz Dominik Cumhuriyeti’ne aktarmalar nedeniyle daha uzun sürelerde gitmenizden de söz edebiliriz. Ama emin olun ki bu yolculuğa değecek!

Nereleri gezelim?

Dominik Cumhuriyeti, tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde gezmeye doyamayacağınız bir ülke. Başkent Santo Dimango hem tarihle hem doğayla, Punta Cana ve Cabarete ise eşsiz denizle ve plajlarla kucaklaşabilirsiniz. Eskiden turistik olarak pek ilgiyle karşılanmayan Dominik Cumhuriyeti, günümüzde turizmin önde gelen ülkelerinden ve hiç kuşkusuz bunu sonuna kadar hak ediyor!

 • Santo Domingo’da gezilecek yerler

Yeni dünyanın keşfi ve sonrası yaşananlar Dominik Cumhuriyeti’nin adeta yeniden doğmasını sağlayan bir tarihi unsur. Geçmiş günlerin izlerini sokaklarda, mimaride hala görebiliyorsunuz. Yaşamayı seven, sevecen insanların bulunduğu Santo Dimongo’da, tarihe yön veren olayları yaşıyormuş gibi hissedeceğiniz ya da hayattan keyif almanıza katkıda bulunacak yerler ise şöyle:

 • Cetadral Primada de America
 • Las Damas Sokağı
 • Fortaleza Ozama
 • Panteon Nacional
 • Museo de las Casas Reales
 • Alcazar de Colon
 • El Conde Sokağı
 • Los Tres Ojos
 • Plaza Espana
 • Çin Mahallesi
 • Isla Catalina

Ne yiyip içelim?

Dominik Cumhuriyeti’nin mutfağı Orta ve Güney Amerika Mutfağı’na oldukça yakın. Deniz ürünleri, tropikal meyveler, siyah fasulye ve sebzeler yemeklerde çok sık kullanılıyor. Muz püresi olan Mangu’yu, Creole Soslu Yengeç’i, habichuelayı, yerel bira olan President’i ve çok damıtıldığı için bildiğimiz tadından çok daha hoş bir tadı olan Rom’u kesinlikle denemelisiniz. El Conuco ve Adrian Tropical’ın gitmeyi düşündüğünüz mekanlar arasında ilk sırada olmasını öneririz.

Nerede eğlenelim?

Müzik olmadan eğlence olmaz! Dominikliler bunun bilincinde ve canlı, çok seçenekli mekanlar sunuyorlar. Jamaika’nın etkisiyle ülkede Raggae müziğe ilgi çok fazla. Avrupa’dan birçok turistin gelmesine sebep olan müzik festivallerine ev sahipliği yapan ülkede en önemli festivallerden biri kasım aylarında gerçekleştirilen Dominican Republic Jazz Festival. Bunların yanında dalış yapma imkanınızın olması da eğlence kat sayınızı arttıracak bir etken.

Nerede konaklayalım?

Birçok arkeolojik ve tarihi eserin bulunduğu Santo Dimongo’da ulaşım oldukça kolay. Otobüslerle varmak istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi taksiler de uygun bir alternatif. Bu durum, haliyle, merkezde konaklama zorunluluğunuzu ortadan kaldırıyor. Merkezden uzaklaştıkça daha düşük bütçeyle konaklamanız da olası hale geliyor. İyi hizmeti ve uygun fiyatıyla önerebileceğimiz yerler arasında Hostel Portes 9, Boutique Hotel Palacio ve El Beaterio var.

Alışveriş için nereye gidelim?

Dominik Cumhuriyeti deyince çoğumuzun aklına ünlü tütün ürünü olan puro geliyor. Farklı aromalardaki tütünleri, tütün satan mağazalardan elde edebilmeniz mümkün; sokak satıcılarından bu ürünleri almanız çok sağlıklı olmayacaktır. Eğer bir alışveriş merkezine ihtiyacınız varsa Agora Mall sizin için uygun bir seçenek olabilir.

Bunları unutmayın!

 • Vizesiz olarak giriş yapabileceğiniz bu ülkede, 30 gün boyunca sizin turist olarak konaklamanızı sağlayacak turist kartınızı havaalanından almanız gerekiyor.
 • Ağustos- ekim ayları arasında ülkede kasırgalar görülebiliyor. Bu nedenle tatil planınızı bu aylar dışında yapmanızda fayda var.
 • Yemek yiyeceğiniz mekanlardaki menülerde bulanan fiyatlardan %26 daha fazlasını ödemeye hazırlıklı olun. Çünkü restoranlar %16 vergi, %10 da servis ücreti alıyorlar.

Önemli Bilgiler

Başkent: Santo Domingo

Konuşulan Diller: İspanyolca, İngilizce

Para Birimi: Dominik Pezosu

Saat Farkı:-7

Telefon Kodu: +1-809, +1-829, +1-849

 

Summary
Yazı
Dominik Cumhuriyeti-Ah, O Gemide Ben de Olsaydım
Açıklama
Öyle güzel ve eşsiz yerlerle karşılaşacaksınız ki hayatınız boyunca tek başına o topraklarda yaşasanız yine de sıkılmazsınız. Dominik Cumhuriyeti de o mükemmellikte bir ülke.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.