Doğu Timor-Gezginlerin Uğrak Noktası

Bir ülkenin doğal güzellikleri ve tarihi eserlerinin yanında yaşadıkları da önemlidir.
Ülkelerin de insanlar gibi olduğunu düşündüğümüzde dış görünüş bir ülkeyi tanımak için yeterli değil; o ülkeye yakınlaşmak ve onunla konuşmak gerekir. Güneydoğu Asya’da bulunan Doğu Timor da öyle bir ülke. Onu gerçekten tanımak için gitmek ve yaralarına, sevinçlerine dokunmak gerekiyor.

16. yüzyılda Portekiz kolonisi olup asırlar boyu bu şekilde devam eden Doğu Timor’u ardından Endonezya işgal etmiş. Bu işgal de uzun yıllar sürmüş. Öyle ki ülke çok yakın bir tarihte, 1999 yılında, bağımsızlığını kazanabildi. Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Doğu Timor, savaşların yok ettiği tarihiyle ve karma kültürüyle gezginlerin gözdelerinden biri olmaya devam ediyor. Eğer “Ben de o gezginlerden biriyim.’’ diyorsanız hemen uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz; Doğu Timor sizi bekliyor!

doğu timor

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak gidebileceğiniz Doğu Timor’a, Türkiye’den direkt sefer bulunmuyor. Gezginler ülkesine ancak 2 aktarma yaparak ulaşabilmeniz mümkün. Aktarmalar genellikle Jakarta’dan yapılsa da Dubai ya da Moskova’dan da aktarma yapabilmeniz mümkün. Uçuş süreniz yaklaşık 15 saat sürse de aktarmalar işin içine girince bu süre 28 ile 52 saat arası değişiklik gösterebiliyor. “Bir an önce Doğu Timor’a ulaşmak istiyorum; 52 saat bekleyemem.’’ diyenlerdenseniz alacağınız uçak biletlerini ve rotanızı bu doğrultuda seçmekte yarar var. Uçak biletleri Türk Lirası olarak yaklaşık 1.700 TL’den başlıyor ama biletinizi gidiş- dönüş alır ve indirim dönemlerini yakalarsanız daha uygun fiyata yolculuk yapacağınıza emin olabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Doğu Timor’da şehir olarak görebileceğimiz tek şehir, başkent Dili. Bu yüzden, bu ülkede bu kenti mutlaka gezmeli ve görmelisiniz. Yardımsever insanları da size her daim yardım etmeye hazır!

  • Dili’de gezilecek yerler

Dili, savaşın izlerini hep taşıyacak bir şehir. Çıkan savaşlar ülkenin bazı tarihi kalıntılarını yok etmiş maalesef. Yine de gezilecek, görülecek güzel yerler ve seyre dalacağınız eşsiz bir doğayla karşı karşıyasınız. İşte Doğu Timor’da görülmesi gereken yerler:

  • Cristo Rei
  • The Archieves & Museum of East Timorese Resistance
  • Arte Moris
  • Cemetery of Santa Cruz
  • Alola Foundation Center & Shop
  • Palacio das Cincas

Ne yiyip içelim?

Doğu Timor’un mutfak kültürüne baktığınızda, Portekiz ve Endonezya’nın işgallerinden yemek kültürünün de etkilendiğini açıkça görebiliyorsunuz. Asya ve Avrupa’nın sentezini görebileceğiniz bu mutfakta pirinç ve deniz ürünleri de önemli besin kaynakları. Doğu Timorlular; tavuk, keçi ve domuz eti yanında sebzeyi de çokça tüketiyorlar. Bölgedeki diğer ülkeler gibi Hindistan cevizi, muz, ananas ve karpuz da bu ülke insanlarının vazgeçilmezi arasında. Doğu Timor tatlarını en iyi şekilde deneyimlemeniz için Cast Away Restaurant ve Tibar Ximangano Beach Restaurant’a mutlaka uğramanızı öneririz.

Nerede eğlenelim?

Doğu Timor’un ve başkent Dili’nin nasıl yerleşimler olduğunu biliyorsunuz ve evet, tahmin ettiğiniz gibi burada eğlence doğadan geliyor. Tekne turuna çıkabilir, Aquatica Dive Resort’ta dalış yapabilir ve teknelerle açılıp balık tutma deneyimini Doğu Timor’da yaşayabilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Doğu Timor oldukça ucuz ülkelerden biri. Ülkenin başkenti Dili’de de konaklamanız için farklı seçenekler mevcut. Buradaki lüks otellerin fiyatları diğer ülkelerdeki lüks otellerle boy ölçüşemiyor, doğal olarak. Eğer yeterli bütçeniz varsa, seçiminizi Dili’nin en iyi otellerinden olan Plaza Otel’den ya da Hotel The Ramelau’dan yana kullanabilirsiniz. Daha düşük bir konaklama bütçeniz varsa şansınızı hostellerden yana kullanabilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Dili’de yerli halkın yaptığı el işi ürünleri kuşkusuz ki mükemmel bir hediye seçeneği. Tais Market ve Alola Foundation Center & Shop bu şehirde alışveriş yaparken mutlaka uğramanız gereken lokasyonlar. Harika hediyelik ürünler bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın!

doğu timor-3

Bunları unutmayın!

  • Dili’de bazı sahillerde timsahlar bulunuyor. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.
  • Doğu Timor’un bazı bölgelerinde şebeke suyu içiliyor ama bunun yerine temiz içme suyu içmenizi öneririz.
  • Sıtma hastalığa karşı önlem alıp ülkeye giriş yapmanız sağlığınızı korumanız için aldığınız bir önlem olacaktır.

Önemli Bilgiler

Başkent: Dili

Konuşulan Diller: Tetum, Portekizce

Para Birimi: Amerikan Doları

Saat Farkı: +6

Telefon Kodu: +670

Summary
Yazı
Doğu Timor-Gezginlerin Uğrak Noktası
Açıklama
Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Doğu Timor, savaşların yok ettiği tarihiyle ve karma kültürüyle gezginlerin gözdelerinden biri olmaya devam ediyor. Eğer “Ben de o gezginlerden biriyim.’’ diyorsanız hemen uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.