Cook Adaları-Mükemmel’in Sözlükteki Karşılığı

“Bir ıssız adaya düşsen yanına alacağın üç şey ne olurdu?’’ diye bahsi geçen ıssız adayı düşününce bile huzur buluyoruz, hiç kuşkusuz. Hayallerimizi süsleyen sahiller, balta girmemiş ormanlar, huzur veren sakinlik… Hayallerimizi süsleyen o ada Yeni Zelanda ve Hawaii’nin arasında bulunan ve 15 küçük adacıktan oluşan Cook Adaları.

Adını, 1770’li yıllarda adaya keşfeden James Cook’tan alan Cook Adaları, İngiliz boyundurluğundayken idaresi Yeni Zelanda’ya verilen bir ülke. 1965 yılında, Yeni Zelanda’dan idari özerklik alan ülkenin nüfusunun çoğu çeşitli nedenlerden dolayı Yeni Zelanda’ya göçmüş. Öyle ki 2009 verilerine göre ülkede yaklaşık 11.870 kişi var.
Size mükemmelliğin tanımını yeniden yaptıracak, tenha ve doğanın güzellikleriyle dolu bir ülkeye gitmek istiyorsanız, dünyanın en batısında olan Cook Adaları için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Gidelim de nasıl gidelim?
Eğer Cook Adaları’na gitmeye karar verdiyseniz, öncelikle söylememiz gerekir ki gerçek anlamda dünyanın bir ucuna gidiyorsunuz. Uçak biletlerinin fiyatları da bunu kanıtlar nitelikte. “25 saatlik yolculuk, 2 aktarma, uzun bekleme süreleri ve uçak biletlerine küçük bir servet ödemek Cook Adaları için değer.’’ diyorsanız, ülkenin başkenti Averua’da bulunan Rarotonga Uluslararası Havaalanı’na Singapore Airlines ya da New Zealand Airlines’la yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz.

Nereleri gezelim?
Cook Adaları’nın on beşi de birbirinden güzel, birbirinden özel. Öncelikle bu ada ülkesinde gelişmiş bir hayatla karşılaşacağınızı beklemeyin. Halkın çoğu cep telefonu bile kullanmıyor. Yaptığınız tatil, keşfedilmiş ıssız bir adaya yaptığınız bir yolculuk olacak. Ada halkıyla ve doğayla iç içe geçireceğiniz günler için başkent Avarua’yı tercih etmenizi öneririz.

– Avarua’da gezilecek yerler

Başkent Avarua’nın eşsiz plajları ve doğa harikaları sakin bir kasaba kültürüyle buluşuyor. Şehirde gezilecek yerler elbette ki var ama tarihi eserlerle dolu bir tatil beklememeniz, hayal kırıklığına uğramamanız açısından yararlı olacaktır. İşte, cennet şehir Avarua’da görmeniz gereken yerler:

• Punangu Nui
• Cook Island Christian Church
• WaHoo Fishing Charters
• Beachcomper Pearl Market
• Perfumes of Rarotonga
• Wreck of the Matai

 

Ne yiyip içelim?
Ülkede hüküm süren tropikal iklim, mutfak kültürünü de etkilemiş durumda. Tropikal meyveler ve deniz ürünleri ada mutfağının olmazsa olmazları. İklimsel sıcaklıktan dolayı ağır yemekler yemeyen adalılar daha hafif tatları mutfaklarına kabul etmişler. Damak tadımıza uygun bir mutfağa sahip olan ülkede bütün yemekleri tatmalı ve Cook Adaları’nın Mutfağı’nın keyfini çıkarmalısınız.

Nerede eğlenelim?
Dalış, doğa turları, adalılarla birlikte yapabileceğiniz aktiviteler ve Avarua’daki gece kulüpleri tatilinize renk katacak ve sizi çok eğlendirecek şeyler arasında. Rehab Night Club, Tropicbird Sailing, Fishing ve Empire Movie Theatre bu eşsiz tatilde eğlencenize eğlence katacak mekanlar ve aktiviteler arasında.

Nerede konaklayalım?
Avarua’da konaklama için çok bir seçeneğiniz yok. Kasaba gibi küçük ve çok gelişmemiş bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Bu durumu da bozulmamışlığına ve doğadan kopmamışlığına borçlu.

Avarua’da kiralık bir ev tutmak otelde kalmaktan daha uygun fiyata mal olduğundan bu seçeneği göz önünde bulundurmanız iyi olabilir. Ama yine de bir otelde kalmak istiyorsanız, bu konuda fazla seçeneğe sahip değilsiniz ne yazık ki. Club Raro ve Sunset Resort tercih edebileceğiniz yerler arasında.

Alışveriş için nereye gidelim?
Tatil boyunca bir adalı gibi yaşayacağınız Avarua’da alışveriş alışkanlıklarınızı da kısa süreli değiştirmeniz gerekebilir. Cumartesi günleri kurulan açık pazar sayesinde en taze meyve ve sebzeleri deneyimleyebilirsiniz. Sevdiklerinize hediye almak isterseniz de Bergman & Sons, TAV ve Maui Pearls’e uğramadan dönmemenizi öneririz.

Bunları unutmayın!
– Cook Adaları’nda, Kasım – Mart ayları arasında tayfunlar görülüyor. Bu yüzden tatil planınızı bu aylar dışında yapmanızda fayda var.
– Her ne kadar cennetin yeryüzündeki yansımalarından biri olsa da, ülke gerçekten çok sessiz. Eğer bu atmosferden sıkılacağınızı düşünüyorsanız, tatil için Cook Adaları’nı tercih etmemenizi öneririz.

Önemli Bilgiler

Başkent: Avarua
Konuşulan Diller: İngilizce
Para Birimi: Yeni Zelanda Doları
Saat Farkı:-13
Telefon Kodu: +682

Summary
Yazı
Cook Adaları-Mükemmelin Sözlük Anlamı
Açıklama
Mükemmelliğin tanımını yeniden yaptıracak, tenha ve doğanın güzellikleriyle dolu bir ülkeye gitmek için, Cook Adaları'na doğru yola çıkabilirsiniz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.