Çocuğuyla Tatile Çıkacaklara Öneriler

Hepimiz dünyayı karış karış gezmek istiyoruz ama yola çıkmak için karar vermeden önce aklımızdaki türlü sorulara cevap vermemiz gerekiyor. Çocuksuz insanların soruları yine çocuklulara göre daha az sayılabilir. Çünkü çocuk sorumluluk, biraz da kontrolü başkasının eline vermek demek ama bunun da pozitif yanları olduğunu unutmamak gerekir. “Henüz tatile çıkmadık, varsa öneriniz okumak isteriz.” diyenlerdenseniz tam sizler için bir yazı hazırladık. Çocuğunuzla geçireceğiniz güzel bir tatile şimdiden hazırlanmaya ne dersiniz?

 

Otel Yerine Evde Kalın

Çocuklar düzen değiştirmeyi pek sevmezler, alışkın oldukları düzeni ararlar. Onları evlerinde gibi hissettirmek bu nedenle çok önemli. Sadece yatağın olduğu bir otel odasında kalmaktansa airbnb’den ya da booking’den bütçenize uygun bir ev kiralayabilirsiniz. Konum olarak tercih ettiğiniz evi kiralarken ise dikkat etmeniz gereken şeyler yatak sayısı, evin kuralları ve daha önceki kiracıların yorumlarıdır. Böylece hem çocuğunuzun alışkın olduğu düzeni korumuş olur hem de ona daha özgür bir alan sağlarsınız. Aynı zamanda siz de rahat bir konaklama sağlayabilirsiniz.

 

Yola Çıkmadan Önce Hazırlık Yapın

Çocuğunuz daha önce uçağa binmediyse hiç yaşamadığı bir deneyim yaşayacak demektir. Bu nedenle psikolojik olarak onu bu yolculuğa hazırlamanız gerekmekte. Eğer bir bebek değilse, yani yaşı uygunsa, ona bu yolculuğun neden gerekli olduğunu, gideceğiniz ülkede neler göreceğinizi ve bu tatilin sizin için çok güzel geçeceğini anlatın. Kaygıları varsa dinleyin ve yok etmeye çalışın.

 

Çocuklar kolaylıkla hasta olabilmekte. Bu nedenle çocuğunuza özel bir çanta hazırlayın. Kullandığınız ilaçları gittiğiniz ülkede bulmanız zor olabilir. Bu çantaya, çocuğunuz hastalandığında verdiğiniz ilaçları koymanız umulmadık bir durumda yararlı olacaktır. Ayrıca yolculuğa çıkmadan seyahat sigortanızı yaptırmayı sakın ihmal etmeyin.

 

Çocuğunuzun uçakta dikkatini çekecek kitapları, oyuncakları da çantanıza koymayı unutmayın. Hatta sevdiği oyunların yüklü olduğu bir tablet de oldukça işe yarayacaktır.

 

Uyku Saatlerine Dikkat Edin

Çocukların, yolculuklarda mutsuz olmasının ve ağlamasının başlıca nedeni uykularını alamamış olmalarıdır. Bu nedenle uyku saatinde yola çıkmamaya çalışın. Keyifli bir yolculuğun anahtarının iyi alınmış bir uyku olduğunu unutmayın.

 

Gideceğiniz ülkede az saat farkı varsa çocuğunuzun uyku saatlerinde bir değişiklik yapmamanızı yani Türkiye saatiyle düzeni devam ettirmenizi öneririz. Eğer saat farkı büyükse yola çıkmadan birkaç gün önceden uyku düzenini, yolculuk yapacağınız ülkeye göre düzenlemeniz sağlıklı olacaktır.

 

Anı Yaşayın

 

Tatilde plan yapmak, ne zaman nereye gideceğinize dair önceden araştırma yapmak iyi bir tatilin olmazsa olmazı ama çocuğunuzla gideceğiniz tatilde anı anına planlar yapmayın. Planınızda ufak aksaklıklar çıkabilir bu nedenle anı yaşamaya odaklanın! Tam zamanını bilmeseniz bile gitmek istediğiniz yeri planlamanız yeterli. Bu arada, bu tatilde çocuğunuzun dikkatini çekecek yerler için de plan yapmayı unutmayın. Hayvanat bahçeleri, oyun alanları ya da onun hoşuna giden aktiviteleri yapmasına olanak verecek lokasyonlar çok hoşuna gidecektir!

Summary
Yazı
Çocuğuyla Tatile Çıkacaklara Öneriler
Açıklama
Henüz tatile çıkmadık, varsa öneriniz okumak isteriz.” diyenlerdenseniz tam sizler için bir yazı hazırladık. Çocuğunuzla geçireceğiniz güzel bir tatile şimdiden hazırlanmaya ne dersiniz?
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.