Cakarta’da Görülmesi Gereken Yerler

Dünyada adım atılmadık ülke, görülmedik güzellik kalmasın istiyoruz. Tabii biliyorsunuz önceliğimiz, sevdalısı olduğumuz vizesiz ülkeler. Vizeye ihtiyaç olmadan gidebileceğimiz destinasyonların hepsi birbirinden özel ve güzel desek abartmış olmayız ama Endonezya’nın kalbimizdeki yeri bir başka. Hem hayal gücü en kuvvetli olanlarımızın bile gözlerinde canlandıramayacağı manzaralara ev sahipliği yapan, dünyanın biyoçeşitlilik bakımından ikinci ülkesi olma özelliği taşıyan ve sevecen insanlarla dolu Endonezya’yı sevmeyip ne yapacaktık? Hadi, o zaman Endonezya’yı keşfetmeye ülkenin başkenti ve en büyük şehri Cakarta’dan başlayalım ve mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.

 

Cakarta Ulusal Müzesi

Gezdiğimiz şehir hakkında bilgi edinmeyi çok seviyoruz ama ülkenin geneli hakkında bilgi veren müzelerin yeri bir başka. Cakarta Ulusal Müzesi de tam böyle bir müze. Ülke hakkında tarihi, arkeolojik, etnik ve coğrafik birçok bilgiye bu müzeyi gezerek ulaşmanız mümkün. 1710 yılında inşa edilmiş ve daha önce belediye binası olarak kullanılmış bir mimari eser içerisinde bulunan bu müze, şehirdeki ilk adım atacağınız yerlerden biri olmalı.

JI Merdeka Barat, 12, Cakarta

 

Merdeka Meydanı

Şehrin kalbinin attığı yere hoş geldiniz. Endonezya Dili’nde “bağımsızlık” anlamına gelen Merdeka Meydanı’nda Cakarta’nın gezilmesi gereken birçok noktası bulunuyor. Şehrin simgesi haline gelmiş Ulusal Anıt, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Cakarta Ulusal Müzesi bu meydanda bulunan ve görülmesi gereken yerlerden sadece bazıları.

JI Slang Monas, Cakarta

 

İstiklal Cami

holy-place-1206194-640x480Güneydoğu Asya’nın en büyük camisi olma özelliği taşıyan İstiklal Cami’nin yapımı 17 yıl sürmüş. Dünyanın da en büyük camileri arasında adı yazılı olan bu cami Merdeka Meydanı’na çok yakın bir yere konumlandırılmış durumda. Cakarta’ya gidip de bu büyük ve özel camiyi görmeden dönmek olmaz. Ambiyansı kadar iç ve dış mimarisi etkileyici.

Jalan Taman Wijaya Kusuma, Cakarta

 

Cakarta Katedrali

1901 yılından beri bugünkü haliyle ibadete açık olan Cakarta Katedrali yaklaşık 60 metre yüksekliğinde büyüleyici bir yapı. İstiklal Cami’nin karşısında yer alan bu katedral mimarisinin yanında bize bir başka özelliğiyle daha büyülemeyi başarıyor; İstiklal Cami ve Cakarta Katedrali karşı karşıya. Yani ever, bu konumlandırma ülkede herkesin barış ve huzur içinde yaşadığının bir kanıtı. Eğer biraz soluklanmak isterseniz geniş bahçesinde oturabilirsiniz.

JI Kathedral No. 7B, Pasar Baru Sawah Besar, Cakarta

 

Endonezya Minyatür Parkı

Ülkedeki tüm önemli mimari eserleri tek tek görmek istiyor ama tatil planınız buna el vermiyor mu? Hiç üzülmeyin, buyrun Endonezya Minyatür Parkı’na. Endonezya’da görülmeye değer ne varsa mini bir boyutta bu parkta bulunuyor. Düzenlenen müzik dinletileri ve geleneksel halk dansları da bu noktayı özel kılan etkinliklerden.

JII TMII Cipayung, Cakarta

 

Ancol Rüya Parkı

“Endonezya’ya kadar gittik, eğlence parkında mı zaman geçireceğiz?” demeyin sakın, burası bildiğiniz parklardan değil. Asya’nın en büyük tema parkı olan Ancol Rüya Parkı, aynı zamanda kıtanın en büyük akvaryumunu da sınırlarında barındırıyor. Otelden marinaya, eko parktan eğlence araçlarına kadar birçok olanağın ve noktanın bulunduğu bu park, özellikle çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir yer.

JI Lodan Timur, No. 7, Jakarta

 

Bin Ada (Thousands Islands)

islands-1310379-639x426

 

Adalarıyla ünlü bir ülke Endonezya. Hal böyle olunca bir denize girip çıkmadan geri dönmek ayıp olur. Bin Ada yani Thousand Islands mükemmel manzaralar eşliğinde keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak. Dalış yapmanın yanı sıra balık tutmak da burada yapabileceğiniz aktivitelerden.

Summary
Yazı
Cakarta’da Görülmesi Gereken Yerler
Açıklama
Endonezya sevilmez mi? Hadi o zaman ülkeyi keşfetmeye başkent ve en büyük şehir olan Cakarta’dan başlayalım ve mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.