Buenos Aires’te Görülmesi Gereken Yerler

“Buraları biraz Arjantin kokutma zamanı geldi de geçiyor.” dedik ve ülkenin başkenti Buenos Aires’te gezilecek yerler hakkında yazmaya karar verdik. Haydi o zaman yavaştan başlayalım!
“Arjantin nerede?” sorusunun cevabı bile başlı başına bir macera. Güney Amerika’nın en ucunda durup bizi bekleyen Arjantin’in komşuları Uruguay, Bolivya, Paraguay ve Şili. Hepsi de vizesiz! “Buenos Aires nerede?” diye soranlara da hemen Uruguay’ın altında, Arjantin’in kuzeybatısında diye cevabımızı verelim.
Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires, Sao Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük göz kamaştırıcı kenti ve bu bile onu gidip görmek için yeterli bir neden. Buenos Aires sevmeyenleri taşa döndürebilecek bir şehir ama kış aylarında bile yazı arayanlar için Buenos Aires aşkı bir başka. Çünkü şehir Güney Yarım Küre’de yer aldığından bizde kışken orada yaz ve şehrin en yüksek sıcaklıklar Ocak ayında görülüyor.
Hemen Arjantin, Buenos Aires uçak biletlerine bakmaya başladıysanız söyleyelim. Sao Paulo, Londra, Frankfurt, Madrid, Barselona ya da Amsterdam aktarmasıyla Buenos Aires’e ulaşmanız mümkün.
Peki, bizi kış aylarında bizi sıcacık karşılayacak bu şirin kentin, Buenos Aires’in, mutlaka görülmesi gereken yerleri nereleridir? İşte cevabı!
Mayıs Meydanı
Bildiğimiz üzere mutlaka her şehrin kendine özgü hikayesi, kültürü, tarihi eserleri ve tabii ki bir de meydanı vardır. İşte Arjantin’in bağımsızlığı ilan edilen, Buenos Aires’in en büyük meydanı da Mayıs Meydanı. Yemyeşil ağaçları, çimenleri, başkanlık ve meclis binaları, Şehir Katedrali gibi tarihi yapıtlarıyla adeta bir açık hava müzesini andıran bu devasa meydan, uğramadan geçmemeniz gereken yerlerden biri.
Buenos Aires Şehir Katedrali
Tarihi yerleri seviyorsanız, hazır Mayıs Meydanı’na kadar gelmişken hemen yanı başınızda bulunan, Buenos Aires’teki en büyük Katolik ibadet mekanını da es geçmemelisiniz. İç kısımda neo-rönesans ve neo-barok işlemelerinin bol bol kullanıldığı Şehir Katedrali birkaç yeniden inşa edilse de yapının geçmişi 16. yüzyıla dayanıyor.
Recoleta Mezarlığı 
Mezarlık gezilir mi demeyin. Burası sizin bildiğiniz mezarlıklardan değil. Recoleta Mezarlığı sıra sıra dizilmiş, gösterişli mi gösterişli mermerler ile dekore edilmiş. Kısacası, 19. yüzyılda tasarlanan bu mezarlıkta dizaynın dibine vurmuşlar. Ayrıca dekorasyonuyla müzeyi andıran bu mezarlık BBC ve CNN tarafından “Dünyanın En Güzel Mezarlıklarından Biri” olarak gösterilmiş. ”Buenos Aires’te bir mezarlık gezdim içim açıldı.” demek istiyorsanız neden olmasın?
Kristof Kolomb Opera Binası 
Opera tutkunlarının dikkatine! Avenida de  9 Julio üzerinde bulunan bu ünlü bina, açıldığı tarihten  bu yana Caruso, Callas ve Pavarotti gibi sanatçılara kapılarını açmış. Muhteşem dekorasyonu, devasa yapısıyla ilginizi çekebilecek harika detaylar ile dolu güzel bir yapı. Bu güzel şehre yolunuz düştüyse uğramadan geçmeyin. Üstüne üstlük harika akustiği ile National Geographic tarafından “Dünyanın En İyi 3. Opera Binası” seçilmiş. Opera seviyorsanız gidip dinleyin bizce.
La Boca
La Boca fakir kesimin yaşadığı ilk yerleşim bölgesi. Buna rağmen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği, şehrin en popüler yerlerinden biri. Evlerini inşa edebilmeleri için yeterli  malzemeleri olmayan İtalyanlar gemi hurdalarından gecekondu inşa edip artan gemi boyalarıyla da gecekonduları rengarenk boyamışlar. Trafiğe kapalı olan bu bölge sokak müzisyenleri, tango gösterileri yapan dansçıları ve  bu rengarenk evleri ile fazlaca şirin ve samimi bir lokasyon.
 
Puerto Madero
Gelelim bu şaşalı şehrin modern yerleşim merkezine. Bu kesimse zenginleri kapsıyor. Buralar önceden hep tersaneydi. Şimdi ise Puente de la Mujer Köprüsü’nün inşa edilmesiyle en popüler yerleşim merkezi haline gelmiş. Manzarası tam anlamıyla fevkaladenin de fevkinde, kısacası gerçekten gezilip görülesi bir yer.
Florida ve Lavalle Caddeleri
Buenos Aires’te alışveriş dendiği zaman akla ilk gelen yerler Florida Caddesi ve Lavalle Caddesi. İlginizi çekecek birbirinden güzel kafeleri, restoranları, butikleri, birçok büyük markanın mağazası tam da bu caddelerde bulunuyor. Üstelik Buenos Aires’te de alışverişten ödün vermeyecekleri büyüleyecek, şehrin en gösterişli alışveriş merkezi ”Galerias Pacifico” da Florida Caddesi’nde yer almakta. Gitmişken bir göz atmakta fayda var.
Palermo Ormanı
İçerisinde hayvanat bahçesi, göl ve çiceklerle dolu olan bir park hayal edin. Yemyeşil ağaçlar, cıvıl cıvıl öten kuşlar… Tıpkı masallardaki gibi huzur verici bir yer işte. Şimdi sizlere huzurun adresini veriyoruz.
Evet, doğru tahmin; Palermo Ormanı’ndan bahsediyoruz. Buenos Aires’in hemen yakınında yer alan parkta iki ayrı göl, botanik bahçesi, japon bahçesi ve küçük bir hayvanat bahçesi bulunmakta. İşte huzuru bulabileceğiniz bu büyük şehir parkı Palermo Bölgesi’nde yer almakta. Kim istemez ki böylesine mis gibi çiçek kokan, herbir köşesi huzurla dolu bir yere gitmeyi?
nature-789978_1920
Summary
Yazı
Buenos Aires'te Görülmesi Gereken Yerler
Açıklama
Bizi sıcacık karşılayacak Arjantin'in başkenti, şirin kent Buenos Aires'in, mutlaka görülmesi gereken yerleri nereleridir? İşte cevabı!
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.