Virjin Adaları-Karayipler’deki Cennet

Kızgın kumlar, sımsıcak bir iklim ve huzur veren masmavi, berrak denize sahip bir cennet var desek? Üstelik bu cennete istediğiniz zaman gidebilirsiniz desek? Evet o cennet, Britinya Virjin Adaları. Adı sizi yanıltmasın, Britanya Virjin Adaları’nı İngiltere’nin yanı başında aramayın. 6 büyük ada başta olmak üzere, irili ufaklı 50 adacıktan oluşan bu devlet Karayipler’de yer alıyor.

M.Ö. 100’lü yıllarda bile bir yerleşim yeri olan Britanya Virjin Adaları’nı ilk fark eden Avrupalı ise Christopher Colombus olmuş. Colombus’un koyduğu adla “Azize Ursala’nın 11000 Bakiresi’’ Britanya Virjin Adaları, hala doğallığını koruyor ve eşşiz, sımsıcak bir tatil sunuyor. Yeryüzünde cenneti bulmak isteyenlerdenseniz sizi Britanya Virjin Adaları’na alalım.

Britanya Virjin Adaları-4

Gidelim de nasıl gidelim?

Böyle bir yer sizden vize istemiyor, bu mükemmel bir şey elbette. Ama okyanusun ortasına gitmek pek kolay olmuyor, tahmin edersiniz ki. Britanya Virjin Adaları’na ulaşmak için Washington ya da New York üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. Bir aktarmalı uçuşlar biraz pahalı. Eğer ulaşıma daha az bir bütçe ayırdıysanız en az iki aktarma yapmanız şart. Seçtiğiniz rotaya göre aktarma sayınız dörde kadar çıkabiliyor. Amsterdam, Paris ve Londra üzerinden yapacağınız aktarma ya da aktarmalar sonrasında cennette varabiliyorsunuz. Uçakta olduğunuz süre 13 saat olsa da, ilk uçağa bindikten yirmi bir ile kırk altı saat arası bir sürede hedefinize ulaşabilmenizden söz etmek mümkün. Uçak biletleri de biraz masraflı; 3500 TL- 8000 TL arasında değişiyor ama değeceğine emin olabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Uzun süren yolculuğunuz ülkenin altı büyük adasından biri olan ve başkente ev sahipliği yapan Tortola Adası’nda ya da diğer bir büyük ada olan Beef’de son buluyor. Hayatınızın en güzel tatiline merhaba diyebilirsiniz artık. Doğanın eşsiz güzellikleriyle dolu günler geçireceğinizi söylememize gerek yok sanırız. Her ne kadar asırlardır yerleşim yeri olsa da Britanya Virjin Adaları’nda tarihi bir eserle karşılaşmak neredeyse imkansız.

 • Britanya Virjin Adaları’nda gezilecek yerler

Ülkenin en büyük ekonomi kaynağı turizm. Buradan da anlaşılacağı gibi bu ada topluluğunda görülmesi gereken çok yerler var. “Olmazsa olmaz yerler nereler?’’ derseniz bir tekne turuna hazır olun, dünyanın gizli kalmış köşelerini keşfedeceğiniz bir yolculuk başlıyor!

 • Dolphin Discovery Tortola(Road Town)
 • The Baths Plajı (Virgin Gorda)
 • Devil’s Bay (Virgin Gorda)
 • Anagada Island (Road Town)
 • Rhone National Marine Park (Road Town)
 • RMS Rhone (Salt Island)
 • The Indians
 • Virgin Gorda Peak (Virgin Gorda)
 • Biras Creek Trail
 • Norman Island Caves

Ne yiyip içelim?

Deniz ürünleri ve sebze ağırlıklı beslenilen ülkede baharatlar olmazsa olmaz. Farklı kültürden oluşan insanların oluşturduğu ortak kültürü Britanya Virjin Adaları’nda görmek mümkün. Leziz yemekler eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz sevilen mekanlar ise The Wonky Dog Restaurant & Bar ve Totola Adası’nda bulunan Qitas Gazibo.

 Nerede eğlenelim?

Tatil demek eğlence demek. Konu Britanya Virjin Adaları olunca eğlence doğayla birleşiyor. Masmavi denizlerde yelken açabilir, helikopter turuna çıkabilir, tekne turu yapabilir ya da 4×4 ile dağlık yerlerde bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bunun yanında, Rhone National Marine Park ya da RMS Rhone’da eşsiz bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. Colombus  Sunset Bar ve Soggy Dollar Bar ise muhteşem manzara eşliğinde içkinizi yudumlayıp eğlenebileceğiniz mekanlar.

Nerede konaklayalım?

Britanya Virjin Adaları’nda, gecelik konaklama fiyatları kaldığınız yere göre büyük farklılık gösteriyor. Şöyle ki, 350 TL’ye de yer bulabilirsiniz 2000 TL üstüne de. Oteller dışında kiralayabileceğiniz evler de mevcut ama bu seçenek, genel olarak, otelde kalmaktan daha pahalıya mal oluyor. Uygun fiyata iyi hizmet almak istiyorsanız başkent Road Town’da bulunan Fort Burt Hotel’i ya da Lambert Beach Resort’u tercih edebilirsiniz. “Fiyat önemli değil, en iyi hizmeti alayım.’’ diyenlerdenseniz olağanüstü villaların bulunduğu North Sound Adası’nı tercih edebilirsiniz. Bella Beach Villa, Oil Nut Bay- Bella Beach Villa, Oil Nut Bay- Jewel Box Beach Villa iç çekerek önerebileceğimiz yerler arasında. Buralarda kalarak kendinize özel hizmetkar, hatta aşçı bile tahsis etmiş oluyorsunuz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Baharata çok önem veren ve mutfağında bol bol kullanan Britanya Virjin Adaları’nda, bir baharat dükkanından alışveriş yapmadan dönmemenizi öneririz. Road Town’da bulunan Sunny Caribbee Spice Shop & Art Gallery’de hem baharat hem de hediyelik tablolar bulmanız mümkün. Alışveriş için uğramanız gereken diğer yerler arasında Pusser’s ve hediyelik eşya alabileceğiniz Pearls VI var.

 

Britanya Virjin Adaları-2

Bunları unutmayın!

 • Eylül-kasım ayları arasında ülkede yoğun yağış görülebiliyor. Eğer yağışsız, kurak bir dönemde tatilinizi yapmak istiyorsanız şubat-mart aylarını öneririz.
 • Kalacağınız yer için erken rezervasyon yapmanız şart. Ekonomisinin büyük bir kısmını turizmden sağlayan Britanya Virjin Adaları bol bol turist alıyor haliyle. Bu nedenle konaklamayı düşündüğünüz yerde boş oda bulmanız bir hayli zor olabilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Road Town

Konuşulan Diller: İngilizce

Para Birimi: Amerikan Doları

Saat Farkı:-7

Telefon Kodu: +1-284

 

Summary
Yazı
Britanya Virjin Adaları- Karayipler’deki Cennet
Açıklama
Britanya Virjin Adaları’nı İngiltere’nin yanı başında aramayın. 6 büyük ada başta olmak üzere, irili ufaklı 50 adacıktan oluşan bu devlet Karayipler’de yer alıyor.
Yazar
Etiketler

“Virjin Adaları-Karayipler’deki Cennet” için bir cevap

 1. Batu diyor ki:

  Amerika aktarmalı uçucağımı varsayarsak amerika vizesi olması gerekirmi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.