Botsvana-Yaban Hayatın Sözlükteki Anlamı

Belgesellerde rast geldiğimiz uçsuz bucaksız araziler ve hayvanlar aleminin en afili üyelerinin evidir Botsvana. Aslında birçoğumuzun hep görmek istediği ama cesaret edemediği yerdir yani. Yaban hayat, sizin için belgesellerden ibaret olmasın. Afrika kıtasındaki Botsvana ile yaban hayatın gerçekleriyle dolu günler yaşamaya hazır olun!
Altın, elmas bakımından zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan Botsvana’yı bu konuda kullanmak isteyen İngilizler, ülkeyi işgal etse de Botsvana, 1966 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Çölleri, eşine az rastlanır doğal yaşamı ve ülkenin kültürüyle Botsvana’da keşfetmeniz gereken çok şey var.

shutterstock_189148721

Gidelim de nasıl gidelim?
Botsvana, Türk vatandaşlarını vizesiz olarak kabul eden ülkelerden birisi. Türkiye’den, bu ülkeye direkt uçuş bulunmasa da çok zorlanmadan Botsvana’ya ulaşabilirsiniz. Öncelikle, Türk Hava Yolları’yla Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehrine yani Johannesburg’a 9 saat 40 dakikalık bir yolculuk yapıyorsunuz. Buradan yapacağınız aktarma sayesinde de Botsvana’nın başkenti Gaborone’ye 40 dakikalık bir yolculuğun ardından varıyorsunuz. Yani Botsvana’ya 10 saat 20 dakikalık bir yolculuğun ardından ayak basıyorsunuz. Bu alternatifin sunduğu uçak bileti fiyatından daha ucuza ülkeye uçmanız mümkün elbette. Fakat hem daha fazla zaman, hem de daha fazla enerji harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Nereleri gezelim?
Tabiri caizse “doğanın bağrında’’ bir tatil geçireceğiniz Botsvana’da mutlaka gitmeniz gereken şehir, ülkenin en büyük kenti aynı zamanda başkenti de olan Gaborone’dir. Başkent dışında Maun şehrine de uğrayıp Okavango Deltası’nı keşfetmeniz, hayatınızda önemli bir deneyim olacaktır.

Gaborone’de gezilecek yerler

Afrika’nın gelişmekte olan kentlerinden birisi olan Gaborone’de hem doğal yaşamı en ince ayrıntısına kadar inceleyebilir hem de burada yaşayan insanların kültürüne dair bilgi edinebilirsiniz. İşte, yaban hayatın gülü Botsvana’nın, başkenti Garonobe’de görmeniz gereken yerler:

• Krishna Balaram Palace
• Gaborone Barajı
• Gaborone Doğal Yaşam Parkı
• Mokolodi Doğal Yaşam Parkı
• Somarelang Tikologo Ekoloji Parkı
• Saint Claire Aslan Parkı
• Ulusal Müze ve Sanat Galerisi
• Three Chief’s Statues
• Sri Balaji Tapınağı
• Matsieng’s Footprints
• Trinity Kilisesi
• Christ the King Katedrali

Ne yiyip içelim?
Botsvana’da Türk damak tadına çok da uygun olmayan bir mutfakla karşılaşacaksınız. Ekşi sütle yapılan lapa, solucanlar, meyve püreleri… Liste böyle uzayıp gidiyor. Eğer siz de bu ülkenin mutfağının size uygun olmayacağını düşünüyorsanız başkent Garonobe’de dünya mutfağına hizmet eden çokça restoran bulmanız mümkün. Yine de “Botsvana’ya kadar gideceğim, yerel tatlarını da deneyeyim.’’ diyorsanız, ülkenin en popüler yemekleri arasında seswaa ve chotlho var. Keçi eti ve nehir balıklarını da sofrada görmeniz mümkün. Botsvana’nın yerel biraları olan Lion ve Castle’ı da denemeden dönmek olmaz!

Nerede eğlenelim?
Tatiliniz sırasında gezeceğiniz doğal yaşam parkları sizin için eğlenceli ve farklı deneyimler olacaktır, hiç kuşkusuz. Garonobe’nin tadına bir de gece bakmak istiyorsanız Chatters Bar’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, tatil planınızı nisan ayına yaparsanız başkentte düzenlenen, bol müzikli ve bol danslı Maitisong Festivali’ne de katılabilirsiniz.

Nerede konaklayalım?
Botsvana, vahşi yaşamı görmek isteyen tatilciler tarafından sıklıkla uğranan bir ülke olduğundan otel fiyatlarının, diğer Afrika ülkelerine göre, ortalamanın biraz üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Garonobe’de konaklayabileceğiniz otel seçenekleri arasında Peermont Walmont at The Grand Palm, Peermont Mondior, Lansmore Masa Square ve Sumbeam Hotel var. Daha uygun fiyatlı konaklama alternatifleri arıyorsanız konukevlerini seçebilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?
Botswanacraft ve Craft Workshop, yerel ürünler alabileceğiniz, önerebileceğimiz dükkanlar arasında. Buralardan alacağınız ürünler hem sizin için hem de sevdikleriniz için özel bir anı olacaktır. Eğer Garonobe’de bir alışveriş merkezine ihtiyacınız varsa tercihinizi South Ring Mall’dan yana kullanabilirsiniz.

shutterstock_219559870

Bunları unutmayın!
– Dünyada AIDS’in en yaygın olduğu ikinci ülke Botsvana’dır. Bu nedenle, yerli halkın salgılarına karşı dikkatli olmalısınız, hatta ülkede eldivenle bile gezebilirsiniz.
– Botsvana’ya gitmek için en uygun dönem kasım ve mart aylarını kapsayan dönemdir. Bu aylar arasında Botsvana’da yazdır.
– Ülkede kesinlikle ambalaj su tüketmenizi öneririz. Şebeke suyu sağlığınız açısından doğru bir seçim olmayabilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Gaborone
Konuşulan Diller: İngilizce, Tsvana
Para Birimi: Pula
Saat Farkı:-1
Telefon Kodu: +267

Summary
Yazı
Botsvana-Yaban Hayatın Sözlükteki Anlamı
Açıklama
Altın, elmas bakımından zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan Botsvana’yı bu konuda kullanmak isteyen İngilizler, ülkeyi işgal etse de Botsvana, 1966 yılında bağımsızlığını ilan etmiş.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.