Bolivya-Her Maceradan Biraz Tatmak İsteyenlere

Maceranıza bir tutam Peru’nun İnka kültürü ve And Dağları’nı, birazcık da Brezilya’dan Amazon yağmur ormanlarını ekleyip, üstünü de çeşitli özgün doğal güzelliklerle süslediniz mi, işte size Bolivya lezzeti. Sahip olduğu doğal güzelliklerini gezip görmenin yanında, bu ülkede yapılacak birçok yeni aktivite olduğunu keşfedeceksiniz. Mesela dünyanın en büyük aynası Slar de Uyumi’de benzersiz bir tecrübe yaşayabilir, Death Road’da çevirdiğiniz her pedalda adrenalinizi yükseltebilir, Güneş Adası’ndaki manyetik vortex’te şaşkınlığınızı gizleyemeyebilir, Titicaca Gölü’nün manzarasının dinginliğine ve manzarasının büyüsüne kapılabilirsiniz.

Nüfusun yarısından fazlasını safkan yerlilerin oluşturduğu Bolivya’nın yasal başkenti Sucre, bütün idari işlerin ve turizmin can damarı olan manevi kenti ise La Paz’dır. Ayrıca Bolivya dünyadaki canlı türlerinin %40’ına ev sahipliği yapan doğal bir hayvanat bahçesidir. Bolivya seyahati kolay bir yolculuk değildir ama kattığı tecrübeler büyüktür. Siz Bolivya’ya doğru yola çıkın, anlatamadıklarımız sizin keşfinize kalsın.

Gidelim de nasıl gidelim?

4100 metredeki, uluslararası hava trafiğine açık en yüksek hava limanına sahip Bolivya’ya maalesef ülkemizden direk uçuş yok. Güney Amerika kıtasının kalbinde yer alan ülkeye Amerika’dan, Amsterdam’dan, Madrid’den ve Brezilya’dan aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Ülkede toplu ulaşım ise çok ucuz ve Micro ismi verilen taşıtlarla sağlanıyor.  Minibüs ve otobüsler kalkış saatlerine genelde uymadığından yolda beklemeniz ya da ulaşacağınız yere geç gitmeniz muhtemel, randevularınızı geniş geniş verin. Taksiler ise gayet makul fiyatlara sizi götürüyor ancak taksi şirketlerinden çağırmakta fayda var.

 

Nereleri gezelim?

Latin Amerika’nın en nevi şahsına münhasır ülkelerinden biridir Bolivya. Her adımda şaşıracaksınız, her adımda gerçekten dünyada dışa açık olup da değişmeyen bir yerin varlığıyla büyüleneceksiniz. Bolivya’da gezilecek yerlerin çoğunluğu başkent La Paz’da toplanıyor. Gezinize buradan başlayabilirsiniz. Daha sonra doğanın sesine kulak vermeniz gerekecek…

 

La Paz’da gezilecek yerler

Yukarıdan bakıldığında bir çanak görümünde olan La Paz, İspanyolcada “barış” anlamına geliyor. İdari başkent unvanına sahip olduğundan dolayı ülkenin en gelişmiş ve kalabalık şehri. Uçakların iniş yaparken yükseldikleri tek havalimanına sahip olan La Paz, 3600m rakımıyla aynı zamanda dünyanın en yüksekteki başkenti. Şehrin merdivenlerinden çıkarken bunun ne demek olduğunu direk hissedeceksiniz. Bu yüzden değişen hava koşullarına karşı tedbirli olmak gerekli. Plaza Avaroa, Plaza San Francisco, Plaza Murillo ve Plaza Espana Avrupai kafelerin çevrelediği en büyük ve en kalabalık meydanlar. İlgilenenler, Cadı pazarını (Witches Market) ve bisikletle yapılan dünyanın en tehlikeli aktivitelerinden biri olan Death Road’u (Ölüm Yolu) görebilirler. Şehirdeki diğer enteresan noktalar ise şöyle:

 • Sagamaga Caddesi
 • Magic Market
 • Museo de la Coca
 • Copacabana
 • Titicaca Gölü,
 • Ay Vadisi (Valle de la Luna)
 • Tupiza
 • Santa Cruz

 

Salar de Uyuni’de gezilecek yerler

Doğa ananın illüzyonu sayesinde yer ile ufkun birleştiği dünyanın en büyük aynası Salar de Uyuni Bolivya’nın güney batısında kalıyor. Buz gibi tuz kaplı olan göl yüzeyinin üstünde yağmur zamanı biriken su, ayna efekti oluşturarak gölün üzerindeki her cismi yansıtıyor. Gölün merkez kısmında yer alan Balık Adası’nın üstünde yer alan kaktüs öbekleri ve renkli lagünler ise merak uyandıran ve bol bol fotoğraflanan ilginç bir görüntü sunuyor. Ayrıca muhteşem manzarası ve yürüyüş parkurlarına sahip Tupiza da, Uyuni’ye gelenlerin ilk uğradığı yerlerden.

 

Titicaca Gölü ve Güneş’in Adası

Peru ve Bolivya halkının hac bölgesi olan Copacabana’ da bulunan Titicaca Gölü, efsaneye göre İnkaların İspanyollardan kaçırdıkları 2 ton altını gömdükleri yer. Etrafındaki dağları ve doğasıyla, antik kültürü anlatan müzesiyle, katamaranlarla gezilen göl görülmesi gereken bir yer.

 

Ne yiyip içelim?

Bol baharatlı Bolivya mutfağı, daha çok et yemekleri üzerine yoğunlaşmış durumda. Günün her saati ve her öğünde et yenildiğini Bolivya sokaklarına yayılan kırmızı et ve tavuk eti kokusundan rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Şnitzeli andıran ve üzerinde yumurta bulunan bifteğin yanında patates ve pilavla birlikte servis edilen yöresel yemeği mutlaka deneyin. Kendisinin adı Silpancho’dur. Saltenya ise özel bir sos ile servis edilen ve fırında pişirilen et yemeğidir ve o da patatesle servis edilir. Sığır etinden yapılan Antıcucho de corazôn yemeği de bir akşam sefası için birebirdir. Şiş kebap usulü pişirilir ve tabii ki o da patatesle servis edilir. Yani dememiz o ki, patates bu ülkede çok sevilir ve birçok yemeğe eşlik ederken görebilirsiniz. Yemeklerin bir diğer ekürisi ise salsa sosuna benzeyen llajhua çeşnisidir. Sabahları ne yenir, diye merak ediyorsanız güzel bir haberimiz var.

 

Nerede eğlenelim?

Gün boyu süren aktiviteler, seyyahların enerjisinin çoğunu aldığı için gece hayatına çok fazla yer kalmamış Bolivya’da. Ancak bu gecelerin renkli geçmediği anlamına gelmiyor tabii ki. Meydanlarda performanslarını sergileyen sanatçılar, eğlenceli gösterileriyle neşeli bir kalabalığı kendine çekiyor. Akşam yemeklerinin yendiği restoranlarda İspanyol ezgili canlı müzik eşliğinde başlayan dans gösterileri ise yemeklere farklı bir dokunuşta bulunuyor. Kat edilecek mesafelerin uzun olması ve ulaşımın yavaş olması sebebiyle erken başlanan günlerin geceleri de erken sonlanıyor Bolivya’da. Gece geç saatlerde sokaklarda yerli halkın taşkınlık yapma ihtimaline karşı dikkatli olmak gerek.

 

Nerede konaklayalım?

Ülkenin ekonomik durumu göz önüne alındığında, lüks otellere pek fazla rastlanmıyor. Konaklama genelde orta düzeydeki oteller, pansiyonlar ve hostellerle sınırlı. Eğer bir tur programı ile birlikte, paket tatil programıyla geliyorsanız yer bulmanızda bir sıkıntı olmayacaktır. Aksi takdirde önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Pansiyon ve orta düzey otellerde günlük konaklama kahvaltı dahil 10- 45 Dolar arasında değişiyor. Radisson Hotel, Camino Hotel, Hotel Berlina, Hotel Colombus, Camino Real, Otel El Dorado, Las Brisas, Hostel El Lobo ve Hostel Maya arasından bütçenize ve beğeninize göre tercih yapabilirsiniz. Hangi mevsimde gittiğinizle bağlantılı olarak odaların nasıl ısındığını sormakta fayda var.

 

Alışveriş için nereye gidelim?

Alışveriş yapmanın bu ülkede oldukça hesaplı olduğunu söyleyebiliriz. Rengarenk lama yününden örülmüş bereler, kazaklar, panço ve montlar yüksek rakımlı bölgelerin gecelerinde çok işe yarıyor. Seyyahların tercih ettiği pantolonlar ise yüksek hareket kabiliyeti sağladığından oldukça rahat. Bunların yanında, yerli halkın sembolik desenlerle süslediği el emeği göz nuru kilimler, sevimli lamaları hatırlatacak süs objeleri, guayacan çiçeğinden yapılan çeşitli hediyelikler ve yöresel müzik aletleri alınabilir. Semt pazarlarında kurulan tezgahlarda ve alışveriş merkezlerinde hatıra ve hediye olarak alınabilecek birçok şey bulacaksınız. Mercado Brujos ve Mercado Hechiceria bölgesini de gezmeyi unutmayın. Sadece Bolivya’da bulunan bir taş olan ve yakutu andıran Bolivanita doğal taşından yapılan takıların da çok popüler olduğu aklınızda bulunsun.

Bunları unutmayın!

 • Yükseklik hastalığına karşı araştırma yapıp tedbirli olmak, önceden kişisel doktor tavsiyesi almak, yavaş hareket edip alkol kullanmaktan sakınmak ve bol bol su içmek unutulmamalı.
 • Yerli halk, fotoğraf çektirdiklerinde ruhun bedeni terk ettiğini düşündüğü için fotoğraflarının çekilmesine izin vermiyor ve ters tepki gösteriyor.
 • Yöresel kadınların sırtlarında taşıdıkları bohçalarda genellikle çocukları oluyor. Taktıkları fötr şapka dik ise evli, hafif yan takılmış ise evlenmeye meyilli oldukları anlamına geliyor.
 • Ünlü lider Che Guevara’nın Bolivya’da tuzağa düşürülerek öldürülmesini sembolize eden heykelin önünde fotoğraf çektirmek gezginlerin olmazsa olmazıdır.
 • Yükseklikten dolayı farklılaşan hava koşullarına hazırlıklı olun ve yanınızda farklı kıyafetler götürün.
 • Güney Amerika kıtasının en fakir ülkesi olan Bolivya’nın turistik bölgelerinde dikkatli olmak gerekiyor. Sahte polis, yan kesici ve amaçları soygun olan kaçak taksilere karşı ülke genelinde dahi uyarılar yapılıyor. Algılarınız mümkün olduğu kadar açık olsun.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Sucre (Anayasal) La Paz (İdari)

Konuşulan Diller: İspanyolca, Quechua, Aymara

Para Birimi: Bolivianos

Saat Farkı: -6

Telefon Kodu: +591

Summary
Yazı
Bolivya-Her Maceradan Biraz Tatmak İsteyenlere
Açıklama
Maceranıza bir tutam Peru’nun İnka kültürü, birazcık da Brezilya’dan Amazon yağmur ormanları, üstünü de çeşitli özgün doğal güzelliklerle süslediniz mi, işte size Bolivya lezzeti.
Yazar
Etiketler

“Bolivya-Her Maceradan Biraz Tatmak İsteyenlere” için bir cevap

 1. Cuma arslan diyor ki:

  Bolivya gelmek istiyorum orda döner imalât veya restorant üzeri çalișmak istiyorum yardmcı olabilirmisiniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.