Bir Ülkeyi Tanımak İçin Fedakar Olmak Gerekir

Eğer keşfetme sevdası bir kez içinize işlediyse, dünyada görülmedik ülke bırakmamanın zor olduğunu biliyor ama imkansız olduğunu düşünmüyorsanız ve gece gündüz bunu arzuluyorsanız merhaba! Şimdiye kadar birkaç ülke görmüş ama hakkıyla gezememiş ya da henüz yolculuğa hiç başlamamış biri olabilirsiniz, fark etmez. Geçmişi bu konuda bir kenara bırakalım. Önemli olan bugünden sonraki destinasyonların hakkını vermek. Peki, bir ülkeyi “gerçekten” tanımak için çıktığımız bu yolda neler yapmamız gerekir? Fedakarlığa hazırsanız -ki bu uğurda bin bir türlü fedakarlık yapmak için tüm gezginler gönüllüdür- haydi buyrun!

 

Kumbaraları Hazırlayın

1Bir gezi öncesi belli bir bütçe şart. Uçak bileti, konaklama ücreti, tatilde yapacağınız harcamalar derken bir birikim şart. Ucuz uçak bileti, gidilecek ülkenin ucuz olması bazen bu birikimi yapmak için kısa bir sürenin yeterli olmasını sağlıyor ya da hiç birikim yapmamıza gerek kalmıyor. Fakat bize biraz daha uzak olan ülkeler için bir birikim yapmak şart. Bunun için de harcamalarımızdan fedakarlık etmemiz gerekiyor. Örneğin ihtiyacınız olmayan ama çok istediğiniz bir giysiyi ya da eşyayı ertelemeniz gerekebilir ama emin olmalısınız ki buna değer!

 

 

Gitmeden Önce Araştırma Yapmalı

2Gideceğiniz ülke, şehir hakkında saatler hatta günler süren araştırmalar yapmaya hazırlanın. Gerçekten tanımak ve seyahatinizden döndükten sonra gönül rahatlığıyla “Ben oraya gittim.” demek istiyorsanız ülkeyle ilgili tüm detayları bilmelisiniz. Tarihi bir kaleyi görmekle kalmayın; oranın hangi tarihte, hangi amaçla, kimler tarafından yapıldığını da bilin mesela. Halkın gelenekleri nelerdir, hangi kurallara göre davranmalısınız? Güzel bir iletişim için bunu da araştırmanız da yarar var.

 

 

Mevsim Gezgine Vız Gelir

3Eğer hayaliniz çokça ülkede var olmaksa sadece ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmeyin. Zaten bu bazı ülkelerin coğrafi konumu düşünüldüğünde de imkansız. Bir ülkeyi her mevsimde bir deneyim olduğunu unutmamalısınız. Örneğin İskandinav ülkeleri kışın bembeyaz bir şekilde mutlaka görülmeli ama bu yola çıkarken zorlu mevsim şartlarını da göze almalısınız. Eğer takviminiz yazın gitmeye uygunsa da üzülmeyin. Yemyeşil ormanlar, doğa harikası göller yine sizi kucaklayacaktır.

 

 

Hostel, Otel, Apart Ne Fark Eder?

4

 

Bütçeniz hangisine uygunsa onu tercih etmelisiniz. Belki bir otelde kalmanız tatilinizi daha konforlu geçirmenizi sağlayacak ama sizin orada bulunma amacınız keşfetmek ve bu süreç, bahsettiğimiz ve sizin de bildiğiniz gibi, fedakar olmayı gerektiriyor. Konforunuzu kısa bir süreliğine keşfetme aşkıyla doldurmayı deneyin; işe yarayacaktır.

 

 

Yorgunluğu Göze Almalı

5

 

Bazen uzun uçak yolculuğu, bazen sabahtan akşama kadar şehri yaşama isteği, bazen de kısa sürecek tatil nedeniyle sıkıştırılmış programlı bir tatil… Seyahat etmek güzel şey, yorgunluğunun hazzı da bir başka. Çünkü gezip gördükten sonra hayata yepyeni bir perspektiften bakıyorsunuz. Tüm gün yürümeye, uykusuz kalmaya fakat bunlara rağmen keyifli bir tatile kendinizi hazırlayın!

Summary
Yazı
Bir Ülkeyi Tanımak İçin Fedakar Olmak Gerekir
Açıklama
Bir ülkeyi “gerçekten” tanımak için çıktığımız bu yolda neler yapmamız gerekir? Fedakarlığa hazırsanız -ki bu uğurda bin bir türlü fedakarlık yapmak için tüm gezginler gönüllüdür- haydi buyrun!
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.